Wójt pomyślał o was, wy pomyślcie o wójcie

  • 12.04.2020, 07:36 (aktualizacja 12.04.2020, 10:41)
  • Janusz Grajcar
Wójt pomyślał o was, wy pomyślcie o wójcie Józef Chudy podczas ostatniego koncertu noworocznego w Chotowej.
To nie jest łatwy rok dla wójta Józefa Chudego. W styczniu musiał uporać się z restrukturyzacją banku PBS, w wyniku której gmina Czarna straciła część pieniędzy z samorządowego konta. Teraz musi myśleć o tym, by wszyscy mieszkańcy byli bezpieczni podczas epidemii koronawirusa. Dlatego warto przypomnieć, że właśnie dziś 12 kwietnia - w Wielkanoc - Józef Chudy obchodzi 59 urodziny.

Pochodzi z rodziny chłopskiej w Róży, jako najmłodszy z rodzeństwa zostaje na gospodarstwie. Po rodzicach dostaje 6 hektarów, które obsadza głównie ziemniakami. Jego pasją są jednak szachy. Zaczyna w nie grać po ukończeniu liceum zawodowego w 1980 roku.

Kiedy orientuje się, że jako zawodnik nie osiągnie w tym sporcie odpowiednio wysokiej klasy, postanawia utworzyć w Róży klub. Celu dopina w 1984 roku. Zostaje też opiekunem juniorów.

Ściąga z Tarnovii do Róży m.in. Halinę Jałowiec i Bogusława Sygulskiego, mistrza międzynarodowego. Z Dąbrowy Tarnowskiej dojeżdża Ryszard Palus. Grają tu też Ryszard Kasperek ze Straszęcina i Jolanta Zielińska, która za mężem Grzegorzem sprowadza się do Jaźwin z Białegostoku. Klub szybko pnie się w górę, by jesienią 1999 roku zameldować się w I lidze szachowej. Znajduje się tym samym w gronie dwunastu najlepszych zespołów w Polsce.

Okazuje się, że Józef Chudy może stać się wytrawnym graczem także na innym polu. W 1990 roku zdobywa w gminie Czarna mandat radnego. Wójtem wybranym przez Radę Gminy zostaje w 1992 roku, czyli w połowie pierwszej kadencji samorządu.  W tym samym czasie jest też delegatem na Sejmik Samorządowy Województwa Tarnowskiego.

Po wyborach w 1994 i 1998 roku Rada Gmina znów powierza mu najważniejsze stanowisko w gminie. Od 2002 roku w fotelu wójta zasiada już dzięki głosom mieszkańców w wyborach bezpośrednich.

Dba w tym czasie nie tylko o rozwój szachów, których główny ośrodek przenos się w międzyczasie z Róży do Czarnej, ale także o oświatę. Cały czas remontuje budynki szkół. Wszystkie przechodzą z ogrzewania węglowego na bardziej ekologiczne - gazowe. Bez wahania korzysta przy tym z preferencyjnych kredytów Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Do gminy trafia w tym czasie 50 miliardów złotych. Mowa oczywiście o złotówka sprzed denominacji.

W 2008 roku w Czarnej otwarty zostaje basen, pierwszy w powiecie poza Dębicą. W 2010 roku do Chotowej zjeżdżają najlepsi młodzi szachiści z całego globu. Bo w gminie Czarna odbywają się Mistrzostwa Świata w Szachach Juniorów i Juniorek. Józef Chudy przygotowuje wszystko na tip top. Zawsze jest też blisko swoich szachistów, jeździ z nimi na wszystkie najważniejsze turnieje w Polsce i Europie. Tak organizuje swoje plany urlopowe, by w tym czasie być tam, gdzie toczy się gra na 64 polach szachownicy.

W październiku 2018 roku zostaje wybrany na ósmą kadencję wójta gminy Czarna. Kandydata PiS Witolda Sutkowskiego pokonał bardzo wyraźnie. Zdobył 63 procent głosów.

Warto też przypomnieć, że we wrześniu 2001 roku z list Polskiego Stronnictwa Ludowego ubiegał się też o mandat poselski. Otrzymał 6 procent głosów, był to czwarty wynik na liście, który nie otwierał drogi do Sejmu. Od ponad dwóch lat był wtedy prezesem Zarządu Powiatowego PSL.

Czytaj też: Wójt zadba o mieszkańców. Dla każdego maseczka

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mito
Mito 12.04.2020, 15:15
Przecież to tylko wójt Czarnej. Klaszczą mu pewnie ludzie z jego otoczenia.
Ja
Ja 12.04.2020, 14:22
Od rana myślę o Wójcie, wszystkiego najlepszego !
aj
aj 12.04.2020, 12:28
To piekny wiek zycze Panu duzo zdrowka i prosze tak trzymac dalej mam szacun do Pana jako czlowieka 100 lat
Józef
Józef 12.04.2020, 11:56
Wszystkiego najlepszego panie Józiu.
onn
onn 12.04.2020, 11:00
To wszystkiego najlepszego Panie Chudy,oby tak dalej
Koneser
Koneser 12.04.2020, 10:53
Fascynujące po prostu. Czyta się jak najwybitniejszą klasykę światową.

Pozostałe