12 kwietnia to szczególna data dla Mariusza Szewczyka

  • 12.04.2020, 16:53 (aktualizacja 12.04.2020, 17:18)
  • Janusz Grajcar
12 kwietnia to szczególna data dla Mariusza Szewczyka
Równo dziesięć lat temu 12 kwietnia 2010 roku Mariusz Szewczyk zasiadł po raz pierwszy w fotelu burmistrza. Pełnienie obowiązków włodarza miasta powierzył mu premier Donald Tusk po tym jak z funkcji zrezygnował Paweł Wolicki.

Uroczystość wręczenia nominacja odbyła się w cieniu narodowej tragedii. Dwa dni wcześniej zginęli wszyscy pasażerowie i załoga rządowego samolotu, który leciał do Smoleńska. Na pokładzie był m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką.


Tak na łamach OL zapowiadała, kto zostanie p.o. burmistrza Dębicy, Agnieszka Majba-Pochwat:

Ratusz dla Szewczyka

To już pewne – Mariusz Szewczyk będzie pełnomocnikiem, który zastąpi burmistrza Dębicy. Czy nominacja lidera Platformy Obywatelskiej w powiecie sprawi, że w mieście w końcu zapanuje spokój?

Rzecznik wojewody Wiesław Bek wyjaśnia przyczyny takiego wyboru. Na pierwszym miejscu wymienia doświadczenie samorządowe – Szewczyk był radnym miejskim, jest radnym powiatowym. Według Beka istotny jest także fakt, że nie jest zaangażowany w konflikt między oponentami a zwolennikami byłego burmistrza. Podkreśla, że wojewoda miał okazję przyjrzeć się skuteczności jego pracy, jako komendanta OHP. Mimo że partyjna przynależność Szewczyka jako czynnik, który zaważył o jego wyborze, nasuwa się sama, Wiesław Bek temu zaprzecza.

– O jego przynależności politycznej dowiedziałem się z gazet. Nie sądzę, żeby to właśnie było brane pod uwagę przez wojewodę, który jest z PSL – dodaje, jakby zapominając, że premier jest z PO.

Wraz z informacją o mianowaniu Szewczyka, pojawiły się spekulacje, kogo wyznaczy na swoich zastępców. Wymieniani byli: Anna Puzio i Mariusz Trojan. Ale Szewczyk zapowiada, że na razie nie myśli o powołaniu wiceburmistrzów. Ale nie wyklucza, że była skarbnik odegra znaczną rolę w mieście, gdyż Anna Puzio sprawdziła się jako finansista.

Powołanie pełnomocnika to z pewnością rozczarowanie dla byłego burmistrza Pawła Wolickiego, który nie krył, że w Dębicy chętnie zobaczyłby komisarza, rządzącego bez udziału Rady Miejskiej. Z Wolickim nie udało nam się skontaktować, miał wyłączony telefon. Ale radni z grupy popierających byłego włodarza nie wydają się uprzedzeni do pełnomocnika.

– Najważniejszy jest interes miasta i jego mieszkańców. Będzie okazja pokazać, czy wszystkim nam naprawdę na nim zależy – mówi radny Tomasz Podlasek.

Joanna Ożóg, jedna z głównych przeciwniczek Pawła Wolickiego, z powołania Mariusza Szewczyka jest zadowolona.

– Znam tego człowieka i jestem pewna, że możemy się dogadać – mówi.


Tak zaś o powierzeniu obowiązków burmistrza Mariuszowi Szewczykowi pisał w OL Grzegorz Król:

Debiut Szewczyka w fotelu burmistrza


Mariusz Szewczyk w Ratuszu odebrał z rąk Mirosława Karapyty, wojewody podkarpackiego, nominację na przedstawiciela premiera w Urzędzie Miejskim w Dębicy. Nowy włodarz ma nadzieję, że teraz uda się pogodzić radnych i wprowadzić porządek w mieście.

Mariusz Szewczyk po odebraniu nominacji 12 kwietnia zapowiedział, że zanim zacznie jakiekolwiek działania, chce spotkać się ze wszystkimi naczelnikami i pracownikami magistratu.

– Jestem już po rozmowie z przewodniczącym Rady Miasta, panią sekretarz i radnymi, którzy byli podczas nominacji w urzędzie – mówi Szewczyk.

Na pytanie, czy uda się mu pogodzić skłóconą radę odpowiada, że ma taką nadzieję.

– W obliczu tragedii, jaka się wydarzyła, myślę, że tym wszystkim, którzy zginęli, to się należy – podkreśla.

Gratulacje nowemu włodarzowi jako pierwsi złożyli przewodniczący Jan Borek, sekretarz miasta Małgorzata Dankowska oraz radni: Joanna Ożóg, Roman Roztoczyński, Mateusz Pasek, Andrzej Bal oraz Renata Barszcz.
________________________________________________________________________________________________

Mariusz Szewczyk p.o. burmistrza był do grudnia 2010 roku. W listopadowych wyborach wystartował, ale przegrał rywalizację w drugiej turze z Pawłem Wolickim, który wrócił do Ratusza. Cztery lata później Mariusz Szewczyk pokonał Mariusza Trojana i wrócił do gabinetu przy ul. Ratuszowej. W ostatnich wyborach zaś okazał się lepszy od Mateusza Kutrzeby.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olgierd
Olgierd 14.04.2020, 17:11
A mieszkańcom miasta mówił Pan że jest że jest pan ulepiony z innej, nie tej lepszej a pospolitej gminy a tu co ? Na każdym zdjęciu z Warzechą. Smoleński obiekt do zdjęć jest przez Pana bardziej oblegany niż przez samego przedstawiciela poselskiej elity. Co się z Panem stało ?
Impkat
Impkat 14.04.2020, 16:48
Emerytura coraz bliżej to się Pan Szewczyk trzyma rękami i nogami.
I tak to się kręci
I tak to się kręci 13.04.2020, 09:13
Jak to wszystko ładnie się układa. Pan Szewczyk ciągle sztamę ma z ferajną z tej słynnej 13 radnych. Radna Ożóg w radzie go wspiera razem z radną Barszcz. Ex przewodniczący Borek w MOKu zainstalowany przez Szewczyka 5 lat temu.
Kronikarz drukarz
Kronikarz drukarz 12.04.2020, 21:28
Bardzo dobre przypomnienie politycznej drogi bezpartyjnego burmistrza
Checa
Checa 12.04.2020, 21:19
O to Pan Szewczyk nie taki bezpartyjny jak by chciał
Zasłona
Zasłona 12.04.2020, 20:22
Lepiej nie obchodzić takich rocznic
Woźnica
Woźnica 12.04.2020, 20:10
Koń niestety jaki jest każdy widzi. I tyle w temacie, więcej nie ma co się rozpisywać.
chorągiewka
chorągiewka 12.04.2020, 19:30
PSL PO RiS a teraz Gowin. Co nastepne? Dowiemy sie jak bedzie przesilenie w polityce krajowej.
historia
historia 12.04.2020, 18:32
Ten tekst to wartościowa lektura dla tych z krótką pamięcią. Większość politycznych dziejów pana Szewczyka w pigułce. Tylko dlaczego wniosków drodzy mieszkańcy nie wyciągamy?
jakby nie patrzec
jakby nie patrzec 12.04.2020, 17:53
Czyli połowe okresu, który radny Michoń wymienia jako zły dla Dębicy to rządził Szewczyk.
Zaskoczona
Zaskoczona 12.04.2020, 17:50
Ale jak to. Przecież pan Szewczyk mówił że on bezpartyjny!

Pozostałe