Nie żyje najstarszy muzyk Miejskiej Orkiestry Dętej

  • 12.04.2020, 18:54 (aktualizacja 12.04.2020, 22:08)
  • Tomasz Ratuszniak
Nie żyje najstarszy muzyk Miejskiej Orkiestry Dętej fot. Miejska Orkiestra Dęta.
W piątek 10 kwietnia w wieku 88 lat zmarł Jan Kołodziej, najstarszy muzyk Miejskiej Orkiestry Dętej, uhonorowany m.in. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jan Kołodziej przygodę z orkiestrą zaczynał w technikum mechanicznym, którego był uczniem. Później przez chwilę grał z muzykami z Mielca, aż w końcu trafił do orkiestry stomilowskiej w Dębicy, która później przemianowana została na Miejską Orkiestrę Dętą. W obecnym składzie był jedynym, który grał w niej od początku jej istnienia, czyli ponad 60 lat. Na początku na sakshornie altowym, a potem przez wiele lat na tubie. Dodatkowo pełnił w niej funkcję konserwatora instrumentów.
- On był taką złotą rączką. Potrafił naprawić instrumenty, którymi nie chciały zająć się nawet profesjonalne serwisy - twierdzi Stanisław Świerk, kapelmistrz orkiestry.
Dodaje, że był też bardzo dobrym i zdyscyplinowanym muzykiem.
- Cały czas przychodził na próby, choć ostatnio już o laseczce - wspomina szef orkiestry.
Jak Kołodziej zostanie pochowany we wtorek 14 kwietnia na cmentarzu w Nagoszynie. W pogrzebie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, może wziąć udział tylko pięć osób z najbliższej rodziny. Dlatego muzycy zdecydowali, że już po wygaśnięciu pandemii zamówią mszę podczas której pożegnają go tak, jak żegnają każdego członka orkiestry.
- Wtedy zagramy mu tak jak sobie na to sobie zasłużył - zapowiada Stanisław Świerk.

Przeczytaj również: Z braćmi grywał na zabawach, a z orkiestrą także na procesjach

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kulas
Kulas 13.04.2020, 10:53
Amen.
Aneta
Aneta 12.04.2020, 20:04
W treści jest błąd 88 lat, nie 84.
Wieczne odpoczywanie.

Pozostałe