Poniedziałek, 21.10.2019

I taką ją kochamy! Pani Basia! Barbara Przybyłowska.

  • 26.02.2017, 17:48 (aktualizacja 27.02.2017, 11:29)
  • Admin Admin
I taką ją kochamy! Pani Basia! Barbara Przybyłowska.
Barbara Przybyłowska, która od ponad 50 lat w pracy z dziećmi i młodzieżą uwrażliwia młodych dębiczan na piękno słowa, muzyki, tańca i teatru, otrzymała honorową nagrodę Obserwatora 2016, za całokształt działalności dla dobra Dębicy. Redakcja OL poprosiła o wygłoszenie laudacji Urszulę Rojek, długoletnią współpracowniczkę Barbary Przybyłowskiej, laureatkę Obserwatora 2003 w kategorii kultura; obie na zdjęciu. Niżej zamieszczamy ten tekst.

Ale i tak zawsze najważniejszą nagrodą były błyszczące oczy

Dębica ma szczęście do ludzi. Niezwykłych ludzi. Kiedy się pojawiają zazwyczaj nie towarzyszą temu żadne fajerwerki. Aż nagle zdajemy sobie sprawę, że ktoś został oświetlony dodatkowym światłem, że wszedł w nasze życie silniej niż inni, że stał się jego częścią.

Barbara Pietruszewska – licealistka – wstąpiła do zespołu teatralnego. Teatr działał w ważnej dla mieszkańców miasta placówce – domu kultury – powstałym ze składek społecznych na początku XX w. Nazwy się zmieniały: „Sokół” Powiatowy Dom Kultury, Klub Młodego Technika, Dom Kultury „Śnieżka”. [Teatr] po latach zaprzestał działalności, ale Barbara – już Przybyłowska – została gromadząc wokół siebie najmłodszych dębiczan. Doskonale rozumiała ich potrzeby, zaspokajała niewyczerpaną chęć poznawania, dotykania, doświadczania wszystkiego, otwierając jednocześnie nowe ścieżki do barwnego, tajemniczego świata fantazji. Jakimś – sobie tylko znanym sposobem umiała przetwarzać niezmierzone pokłady energii, pasji i ciekawości świata małych artystów w kształtowanie dynamicznych, wrażliwych, kolorowych, szlachetnych ludzi.

Prowadząc przez dziesiątki lat zespoły rytmiki (od 3. roku życia), grupy wokalno-taneczne, dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne (120-150 osób w każdym sezonie), przygotowując niezliczone scenariusze widowisk czy programów tanecznych, opracowując wielką ilość spektakli teatralnych, konsekwentnie uchylała nam drzwi do świata dziecięcej wyobraźni.

Zajęcia prowadziła zawsze w oparciu o solidne podstawy: taniec – klasyka, teatr – drama.

Nigdy też nie zaniedbywała samokształcenia i samodoskonalenia uczestnicząc w licznych kursach i artystycznych warsztatach specjalistycznych.

Chętnie też dzieliła się doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, prowadząc zajęcia instruktorskie dla osób wkraczających w świat sceny czy estrady. Swoją kreatywnością ogarniała całe otoczenie. Najbliżsi – mąż, dzieci, wnuki uczestniczyli w zajęciach teatralnych. Współpracujący muzycy – akompaniatorzy (Roman Korga, Jerzy Połeć, Barbara Żubrowska, Wojciech Jastrzębski, Adam Prucnal, Anna Puzon), wkraczali z Basią w świat bajki i fantazji, tworząc niezapomniane muzyczne klimaty. Powstawały niezwykłe scenografie, w stwarzanie których angażowali się wszyscy pracownicy placówki, nieprzeliczone ilości kostiumów (Stanisława Kalemba, Waleria Kuźniar, Ewa Matłok), światłami „malował” Krzysztof Czernia.

Nieodłączną częścią pracy Barbary Przybyłowskiej było prezentowanie swoich dokonań scenicznych w konkursach, przeglądach, festiwalach. Młodzi artyści mieli okazję do konfrontowania swoich osiągnięć z innymi, do nabywania kolejnych doświadczeń, zawierania przyjaźni, zdobywania indywidualnych nagród autorskich, zaś Basia przywoziła do Dębicy wielkie ilości laurów z powiatowych, wojewódzkich, międzywojewódzkich, ogólnokrajowych i międzynarodowych imprez  w postaci nagród za spektakle, reżyserię, scenariusze, muzykę, scenografię, kostiumy, ruch sceniczny etc. Były to liczne Grand Prix, Puchary Uśmiechu, Berła Króla Błystka, Skrzypce Sarabandy itp., itd…

Ale i tak zawsze najważniejszą nagrodą były błyszczące oczy i uśmiechnięte buzie dzieci. Tych na widowni i tych na scenie.

Za te osiągnięcia i za codzienną pracę uhonorowano Barbarę Przybyłowską odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymała nagrodę za zasługi dla województwa tarnowskiego, nagrodę Wojewody Województwa Podkarpackiego i wiele innych.

Dzieci dorastały – odchodziły do starszych grup artystycznych, zasilały zespoły w innych placówkach, duży odsetek podjął naukę w szkole muzycznej, zdawały maturę, kończyły studia (często artystyczne). Zakładały rodziny i … przyprowadzały na zajęcia własne dzieci. I tak Pani Basia stawała się integralną częścią każdej z tych rodzin.

Barbara Przybyłowska przedstawiała się zawsze i przedstawia pełnym imieniem, ale od zawsze była i na zawsze pozostanie w pamięci swoich wychowanków i ich rodzin Panią Basią! I taką Ją kochamy! Pani Basia!!! Barbara Przybyłowska.

Urszula Rojek

Admin Admin

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Daria
Daria 11.07.2019, 11:26
Kocham tą kobietę! Dzieki niej moje dzieciństwo było kolorowe i wesołe.
Dziekuje Pani Basiu! <3

Pozostałe