Galerie handlowe otworzą 18 maja

  • 23.04.2020, 22:47 (aktualizacja 23.04.2020, 23:36)
  • Tomasz Ratuszniak
Galerie handlowe otworzą 18 maja fot. Mircea Iancu z Pixabay
Tak przynajmniej twierdzą Piotr Skwirowski i Piotr Mazurkiewicz, dziennikarze Rzeczpospolitej, powołujący się na źródła zbliżone do rządu.

Według ich informatorów pracownicy co najmniej kilku galerii handlowych, m.in. na warszawskiej Woli, na wrocławskich Bielanach oraz w gdańskim Madison dostali informację, że tego dnia mają stawić się do pracy.
Ponadto na biurko wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz miało trafić pismo z postulatami handlowców, sugerujące by otwarcie galerii jeszcze bardziej przyspieszyć. Według informatorów Piotra Skwirowskiego i Piotra Mazura, wicepremier zapatruje się na to pozytywnie.
Tygodnik Wprost informuje natomiast, że w środę 22 kwietnia na zaproszenie strony rządzącej przedstawiciele zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych i innych organizacji, a także niektórzy właściciele i zarządcy galerii handlowych wzięli udział w telekonferencji z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Omawiano na niej zasady funkcjonowania tych obiektów po ich ponownym otwarciu.
Przedstawiciele PRCH przekonują, że zdają sobie sprawę z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa klientów i pracowników. Dlatego po otwarciu galerii dążyć będą do wyeliminowania funkcji obiektów związanych ze spędzaniem wolnego czasu, skupiając się wyłącznie na funkcji zakupowej.
PRCH proponuje, by m.in.:
- maksymalna liczba osób przebywająca np. w galerii powiązana była z jej powierzchnią,
- funkcjonował tam obowiązek noszenia maseczek, a także zakaz tworzenia zbiorowisk,
- w strefach gastronomicznych liczba miejsc siedzących była ograniczona na tyle, by można było zapewnić odpowiednie odstępy między klientami,
- na parkingach, w toaletach i w strefach wspólnych wyeliminowana była możliwość tworzenia się skupisk ludzkich, ponadto miejsca te byłyby częściej sprzątane i dezynfekowane,
- wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu tzw. godzin dla seniorów poprzez wskazanie określonych grup placówek handlowych, w których miałyby takie godziny obowiązywać, oraz zmianę tych godzin,
- podejmowanie akcji edukacyjnych i informacyjnych dotyczących zasad przebywania w obiektach handlowych,
- rozłożenie ruchu i ewentualnych kolejek poprzez tymczasowe przywrócenie handlu w niedziele.

Przeczytaj również: Na spacer bez rodziców, do lasu bez maseczki

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenek
Zenek 25.04.2020, 08:18
No popatrzymy na laski wkoncu
Ujo
Ujo 24.04.2020, 05:43
Juz lece :) moze najemcy przekonaja sie ze jednak lokal w rynku znaczy wiecej bez ograniczen itp. Tyle strat a wlasciciele galerii nadal zdzieraja kase taka sama za czynsze

Pozostałe