Poczta chce danych, burmistrz odmawia

  • 24.04.2020, 14:32 (aktualizacja 24.04.2020, 15:03)
  • Grzegorz Król
Poczta chce danych, burmistrz odmawia
- Ja odpowiadam za to, żeby dane mieszkańców były bezpieczne - mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. Jednocześnie zapowiedział, że nie przekaże spisu wyborców Poczcie Polskiej.

To właśnie Poczta Polska ma odpowiadać za przeprowadzenie zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Od wczoraj media informowały o tym, że poczta zwraca się do samorządów o udostępnienie spisu wyborców. Chodzi o dane wrażliwe takiej jak nr PESEL, czy adresy. W przesłanym do urzędów piśmie PP powołuje się na art. 99 specustawy o koronawirusie. Mówi on o tym, że ta instytucja ma podjąć czynności niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Tyle tylko, że prawnicy są w tym przypadku w większości zgodni - żaden samorząd nie może przekazywać tych danych poczcie.

Problemem dla wójtów, burmistrzów i prezydentów jest również fakt, że pod pismem, które do nich trafiło nie widnieje żaden podpis, ani imię i nazwisko.

- Wysłaliśmy odpowiedź. Poprosiliśmy o podanie przepisów, na podstawie których mielibyśmy możliwość przekazania tych danych. Zwróciliśmy się również z prośbą o uzupełnienie podpisu pod pismem - wyjaśnia burmistrz Mariusz Szewczyk.

Dodaje, że jeśli poczta nie poda podstawy prawnej, to dane mieszkańców nie zostaną przekazane. Mariusz Szewczyk mówi również, że od rana spływają do urzędu maile od mieszkańców Dębicy, w których kategorycznie zabraniają przekazywania Poczcie Polskiej ich danych osobowych. Powołują się przy tym na zapisy RODO.

- Gdyby doszło do przekazania moich danych osobowych Poczcie Polskiej S.A. bez podstawy prawnej lub przed uchwaleniem i wejściem w życie odpowiedniej ustawy, rozważam wystąpienie o ukaranie Pani/Pana jako administratora moich danych osobowych oraz o odszkodowanie na mocy art. 79 i 82 rozporządzenia (RODO) - brzmi fragment jednego z maili, który wpłynął dzisiaj do Urzędu Miasta.

Czytaj także: Igor walczy, rodzice proszą o pomoc

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
duch
duch 29.04.2020, 10:00
To listonosz mnie się boi - siedzę i dzwoni domofon POCZTA, więc otwieram. Wychodząc zaglądam do skrzynki i jest awizo - adresata nie zastano w domu...
Taka jedna
Taka jedna 29.04.2020, 11:23
To i tak masz szczęście. Awizo do Ciebie w Twojej skrzynce. Ja dosyć często w swojej skrzynce mam przesyłki adresowane do zupełnie innych ludzi. Ostatnio miałam awizo do człowieka z sąsiedniej miejscowości, którą "moja" poczta obsługuje. Zgadzał się tylko numer budynku.
Ana
Ana 28.04.2020, 23:05
Skoro tak się wszyscy boją poczty i listonoszy to skąd takie kolejki codziennie przed Urzędem Pocztowym. Listów, paczek i emerytur wielu z Was też się nie boi odbierać.
Janko muzykant
Janko muzykant 26.04.2020, 17:33
A to niespodzianka Pan Poseł Warzecha dał głos. Myślałem ,że udał się na emigrację wewnętrzną.
donosiciel
donosiciel 26.04.2020, 12:39
Prawo stanowi że sześć miesięcy przed wyborami ni wolno go zmieniać a do organizowana wyborów jest powołana Państwowa Komisja Wyborcza a nie poczta i nie sasiń
Jan Warzecha
Jan Warzecha 26.04.2020, 08:53
Tydzień minął od momentu, gdy przyjęliśmy ustawę z zapisami umożliwiającymi to działanie. Podstawa prawna działania poczty to Art. 99 ustawy z 16 kwietnia o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia dotyczą podjęcia przez Pocztę Polską czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta. Wniosek poczty został rozesłany niezwłocznie w formie elektronicznej w godzinach nocnych, bez zbędnej zwłoki. Mailing został powtórzony i opatrzony podpisem kwalifikowanym. W piśmie do komisarzy wyborczych PKW potwierdziła, że poczta może otrzymać dane ze spisu wyborców, jeżeli są one potrzebne w celu wykonania obowiązków nałożonych przez administrację rządową. Wniosek w tej sprawie musi być podpisany podpisem elektronicznym.
Pozdrawiam-poseł Jan Warzecha
Konstytucja
Konstytucja 29.04.2020, 13:39
Panie Warzecha rozumie Pan coś z tego artykułu Konstytucji:
Art. 127. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. A teraz mi proszę powiedzieć czego Wasze wybory nie spełniają.
Baba Jaga
Baba Jaga 29.04.2020, 11:25
KONSTYTUCJA panie Warzecha, Konstytucja !!!!!!!!!
Nie pozdrawiam - Baba Jaga
biust prezesa
biust prezesa 29.04.2020, 09:47
Ładny tu macie burdel - siostry! - Maks w Seksmisji
działania okołoprawne
działania okołoprawne 26.04.2020, 16:58
A w którym to Dzienniku Ustaw cytowaną ustawę ogłoszono(ustawa z 16 kwietnia o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2) ?
www
www 26.04.2020, 10:45
Rzecznik Praw Obywatelskich z uwagą przyjął informację o przesyłaniu przez Pocztę Polską S.A. drogą elektroniczną wniosków do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o przekazywanie spisów wyborców. Wzbudziło to bardzo poważne kontrowersje i niepokój władz samorządowych oraz obywateli.

W stanowisku Związku Miast Polskich wskazano m.in., że Kodeks wyborczy ani żadna inna ustawa nie przewidują udziału Poczty Polskiej, wymagającego udostępnienia tych danych. Władze samorządowe i obywatele podkreślają też brak odpowiednich ram prawnych do przekazywania Poczcie Polskiej danych ze spisów wyborców, co zagraża ochronie prywatności jednostki.

A jest ona chroniona na mocy art. 47 i 51 Konstytucji. Ograniczenia prawa do prywatności muszą być ustanowione w ustawie, nie mogą naruszać istoty wolności i praw i muszą służyć usprawiedliwionym konstytucyjnie celom.

Jako podstawę swych wniosków Poczta Polska podaje art. 99 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, a także decyzję Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. (dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania wyborów na Prezydenta RP w 2020 r.). Budzi to zasadnicze wątpliwości. Przepis ten pozwala przekazać dane wszystkich obywateli bez odpowiednich zabezpieczeń, z różnych źródeł i w bardzo szeroko zakreślonych celach – wskazuje RPO.

Należy zgodzić się, że obecnie wątpliwe jest istnienie podstawy ustawowej umożliwiającej przekazanie takich danych, zgodnie z art. 99 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. Nie może nią być ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. Jest ona bowiem dopiero procedowana w Senacie - nie jest zatem jeszcze obowiązującym prawem.

Jeszcze surowiej ocenia tę sytuację Krakowski Instytut Prawa Karnego. Wskazuje, że polecenie przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców w stanie prawnym na 23 kwietnia 2020 r. nie ma podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa.

Ponadto podnoszone są bardzo poważne wątpliwości co do zabezpieczeń przekazywania tych danych osobowych. RPO zwraca uwagę na informację rządowego Zespołu CERT Polska, Wskazał on: "Analiza nagłówków wysłanych wiadomości e-mail wskazuje, że wiadomości te faktycznie zostały wysłane z serwerów wykorzystywanych przez Pocztę Polską. Z perspektywy problemów związanych z bezpieczeństwem komunikacji, w wiadomości brakuje podpisu cyfrowego potwierdzającego tożsamość nadawcy. Mając to na uwadze sugerujemy weryfikację treści wniosku niezależnymi kanałami oraz przeprowadzenie odpowiedniej analizy ryzyka co do zakresu i sposobu przekazania danych”.

Świadczy to, że komunikacja, która miała być oficjalną korespondencją w sprawie wyborów, sprawiała uzasadnione wrażenie ataku phishingowego i musiała podlegać dalszej weryfikacji. Takie praktyki należy ocenić jako mające niszczący wpływ na zaufanie do procesu wyborczego i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa ze strony podmiotów publicznych.

Rzecznik wiele razy podkreślał konieczność ochrony danych osobowych obywateli i wskazywał na zagrożenia jakie stwarza nieprawidłowe przetwarzanie danych takich jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres przy obecnych możliwościach np. wyłudzania danych przy pomocy nowych technologii. W chwili obecnej takie zagrożenia dotyczą wszystkich polskich obywateli.

- Mam nadzieję, że weźmie to Pan Premier pod uwagę w dalszych działaniach – napisał Adam Bodnar.

RPO zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o wskazanie m.in. podstaw działań Poczty Polskiej oraz jej obowiązków związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP.

VII.501.108.2020

Załączniki:
WG do Prezesa Rady Ministrów, 24.04.2020.pdf
Ciemnoludek
Ciemnoludek 29.04.2020, 09:48
Może J.W. to skomentuje?
PAKIETONOSZ
PAKIETONOSZ 25.04.2020, 23:20
Posłowie po to są wybierani aby stanowić prawo nie mają prawa robić coś innego i niech nam powiedzą dlaczego chcą Nas narażać na utratę życia.Jeśli jest inaczej panowie pośle Warzecha senatorze Pupa odezwijcie się do swoich wyborców przekonajcie ich o swoich racjach czekamy na wasz głos.
Jan Warzecha
Jan Warzecha 26.04.2020, 10:38
Zaproponowany przez Sejm powszechny tryb korespondencyjny to najlepsze rozwiązanie, z powodzeniem przetestowane w Bawarii podczas ostatnich wyborów lokalnych. Tryb korespondencyjny oznacza, że wybory można przeprowadzić z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa dla głosujących jak i dla członków komisji. Szczegóły dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego będą podane w dodatkowych rozporządzeniach.
Tryb korespondencyjny działa między innymi w Szwajcarii (część kantonów ma taką możliwość), był również od lat stosowany w USA (Kolorado, Oregon, Utah, Waszyngton). W sumie z takiej formy można skorzystać w 33 stanach USA.
Jak to będzie działać? Poczta dostarczy każdemu pakiet wyborczy do skrzynki (koperta zwrotna, karta, koperta na kartę, instrukcja, oświadczenie o oddaniu głosu).
Pakiety zostaną rozesłane na adresy z rejestrów wyborców prowadzonych przez samorządy. Wyborca będzie musiał jedynie wrzucić pakiet do skrzynki, która zostanie ustawiona w miejscu w którym zawsze głosował. Wybory zostaną zorganizowane w taki sposób, żeby przede wszystkim do minimum ograniczyć kontakt listonosza z tą osobą, do której ta karta wyborcza będzie trafiać. Listonosze odwiedzający osoby w kwarantannie będą wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Operacja dostarczenia kart do głosowania do 14 milionów miejsc przez 25 tys. listonoszy może porwać trzy dni. Ograniczamy liczbę członków komisji do niezbędnego minimum. Nawet ekspertka WHO dr Catherine Smallwood stwierdziła, że głównym sposobem transmisji wirusa jest bliski kontakt między ludźmi. Ryzyko transmisji wirusa według ekspertki między osobami za pośrednictwem listów i przesyłek jest niskie. Szczegóły dotyczące m.in. dostarczania pakietów dla osób w kwarantannie znajdą się w odpowiednich rozporządzeniach.

dębiczanin
dębiczanin 26.04.2020, 17:09
Jedyna bezpieczna forma głosowania to wersja elektroniczna , którą w wielu krajach istnieje np. w Estonii , epidemia istnieje od ponad pół roku i było wystarczająco dużo czasu , aby taką opcję w Polsce wdrożyć . Istnieje bardzo duże ryzyko zarażeń przy urnie , gdzie może się spotkać wiele osób wbrew istniejącym przepisom . Panie Warzecha jak mają oddać swój głos obywatele , którzy są na kwarantannie i mają zakaż opuszczania mieszkania , albo niepełnosprawni , którzy nie są zdolni dotrzeć do urny ?
Baba Jaga
Baba Jaga 29.04.2020, 11:28
I tu się mylisz. Oni po tych wyborach będą mieli wielką szansę dotrzeć do urn, ale nie wyborczych.
totolotko
totolotko 25.04.2020, 15:55
Tyle ponumerowanych kul ilu kandydatów i do maszyny losującej lotto. Prezydenta wylosuje się na oczach całego narodu. Może nie demokratycznie ale uczciwie będzie.
kołodziej
kołodziej 25.04.2020, 20:22
W Wąchocku to z górki koło od wozu puszczają - w czyj dom trafi to zostaje sołtysem...
don Pedro
don Pedro 25.04.2020, 15:18
Oby się tylko nie pobili, albo uzbrojona grupa specjalna "Trąbka" nie wpadła do UM i nie zrabowała spisów siłą....Straż Miejska wystawiła warty?
Pomidor
Pomidor 25.04.2020, 13:57
Dziękuję Panie Burmistirzu
obywatelka
obywatelka 25.04.2020, 13:29
Oświadczam, że jeśli władze samorządowe nie udostępnią moich danych adresowych Poczcie Polskiej, uniemożliwiając mi tym samym udział w wyborach i łamiąc moje prawo konstytucyjne, sprawę skieruję do sądu.
Tata
Tata 25.04.2020, 18:14
Możesz sama zanieść na pocztę jak Ci tak bardzo zależy, ale nie mów że to niebezpieczne. Przecież będziesz musiała i tak się narażać oddając głos.
Tyrenaw
Tyrenaw 25.04.2020, 17:18
A potem prosto do szpitala
An
An 30.04.2020, 21:36
Wracasz z zakupów i nie lądujesz prosto w szpitalu
tyh
tyh 25.04.2020, 17:12
Uniemożliwiając konstytucyjne prawo do udziału w niekonstytucyjnych wyborach? Nic z tego - nie ma podstawy prawnej dla przekazywania podobnych danych Poczcie.
pakietonosz
pakietonosz 25.04.2020, 11:16
Pis chce koniecznie wrobić samorządy w odpowiedzialność za tą farsę .przecież MSW ma wszystkie nasze dane dlaczego nie wezmą od nich
Arbuz
Arbuz 25.04.2020, 17:19
Bo chcą zwalilć winę na samorządy. Przecież to proste.
Pani K.
Pani K. 25.04.2020, 17:15
@pakietonosz, też mnie to zastanawia. Przecież ministerstwo ma wszystkie nasze dane, po co PP pliki txt. (czytałam, że w takiej formie sobie zażyczyli) od samorzadów. Czyżby MSWiA nie chciało oficjalnie brać udziału w tym przekręcie? A może wiedzą, że tych wyborów nie da się przeprowadzić w maju i szukają kozła ofiarnego- że to niby wina samorzadów, bo danych nie udostępnili...
urna / nie ta /
urna / nie ta / 25.04.2020, 15:21
Miejscowi posłowie przezornie zamilkli - co się będą narażać!
Jacek
Jacek 25.04.2020, 11:13
Brawo ,glosowalem i widze ze nie musze zalowac
znajomy
znajomy 25.04.2020, 00:42
Brawo! Wreszcie się określiłeś po której stronie stoisz. Weź się ogarnij i przestań grać jak chce pis.
Ania
Ania 24.04.2020, 22:30
Brawo!!!
Pani K.
Pani K. 24.04.2020, 21:19
Brawo Panie Burmistrzu! Szacunek! Jakim prawem PP żąda naszych danych?!
ListoMysz
ListoMysz 24.04.2020, 19:49
Brawo burmistrz. Ma facet "jaja"
fafiks
fafiks 24.04.2020, 23:42
No chyba te co mu po świętach zostały.. Jeszcze się przekonacie
hmmm
hmmm 24.04.2020, 21:37
brzydko tak pisac ja bym anpisał że ma prawników
Eret juhu
Eret juhu 24.04.2020, 19:32
I bardzo dobrze. To co robi Pis to jest kryminał.
Zaraz się pewnie odezwie młody gniewny lokalny aparatczyk Pisu
Kola
Kola 24.04.2020, 19:29
Brawo Brawo Brawo
anty-poeta
anty-poeta 24.04.2020, 19:14
Niespecjalnie kibicowałem temu burmistrzowi - ale w aktualnej sytuacji tylko moge wyrazic podziw i szacunek.
Wszystkie działania rzadzących mają mieć podstawe prawna czyli stsowna ustawe i to jeszcza ta usyawa winna być w zgodzie z Konstytucja . tego mnie uczono w szkołach , w tym na lekcjach wychowania obywatelskiego.
7of9
7of9 24.04.2020, 16:11
Brawo! nie przepadam za Panem burmistrzem, ale przynajmniej działa zgodnie z prawem!!!!

Pozostałe