Wiernych policzy pan Wacław albo... fotokomórka

  • 25.04.2020, 19:44 (aktualizacja 26.04.2020, 06:41)
  • Janusz Grajcar
Wiernych policzy pan Wacław albo... fotokomórka fot. facebook.com/Parafia-rzym-kat-pw-Najświętszego-Serca-Pana-Jezusa-w-Dębicy-Latoszynie
O ile w ciągu tygodnia w większości kościołów nie było problemu z dostosowaniem się liczby wiernych do wymaganego limitu 1 osoba na 15 metrów kwadratowy, o tyle w niedzielę taki już może być. Proboszczowie kilku naszych parafii znaleźli jednak sposób, by zadbać o przestrzeganie przepisów. W niektórych nadal obowiązuje konieczność wcześniejszego powiadomienia proboszcza przez telefon, ale są też inne pomysły.

Zarówno w dolnym, jak i w górnym kościele w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie w mszy św. może uczestniczyć po 20 osób. Pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję, muszą jednak wcześniej zgłosić telefonicznie swoją obecność.

Zarówno oni, jak i pozostali wierni, którzy przyjdą na nabożeństwo muszą przed wejściem do świątyni zabrać z sobą blankiet wstępu. Dwadzieścia zalaminowanych karteczek z numerami wisi w przedsionku na wieszaku. Kolejni wchodzący wiedzą więc, ile osób jest wewnątrz. Jeśli blankietów nie ma, oznacza to, że limit został wyczerpany.

Wierni z tej wspólnoty, uczestniczący w mszy św. dzięki przekazom medialnym, od niedzieli 26 kwietnia mają możliwość przystąpienia do Komunii Św. w kościele w godz. 13:45-14:15, 16:00–16:30 i 17:00–17:30. W tym przypadku również muszą jednak przed wejściem do górnego kościoła pobrać blankiet.

W kościele Ducha Św. w Dębicy osoby wchodzące do środka będzie liczyć fotokomórka. Dlatego duszpasterze proszą o przechodzenie przez bramę wejściową sprawnie, pojedynczo (nie parami) oraz o nie zatrzymywanie się w bramie. Tu do świątyni mogą wejść 73 osoby.

W parafii Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie pierwszeństwo uczestnictwa w celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Podobnie jak we wspólnocie NSPJ w Dębicy-Latoszynie przy głównym wejściu do świątyni czekać będą karty wstępu. Każdy wchodzący powinien zabrać jedną z przedsionka, aby kolejne osoby wiedziały, ile osób jest wewnątrz kościoła. Brak kart wstępu w przedsionku oznacza, że wejść już nie można. Limit wynosi 35 osób.

Nad tym, by w kościele Wszystkich Świętych w Straszęcinie było 48 osób czuwał będzie pan Wacław Świątek. Otwarte będą tylko drzwi główne. Tym, którzy nie będą mogli już wejść do kościoła, a chcą przyjąć Komunię Św., ta zostanie udzielona w przedsionku przed mszą św. Duszpasterze przypominają jednak, że poza kościołem też nie może przebywać większa grupa wiernych. 

Uczestniczący w mszach św. powinni pamiętać, by mieć zakryte usta i nos. Muszą też zachować co najmniej dwa metry odstępu od siebie. To, jak powinni siadać w ławkach, zaprezentowała na profilu fejsbukowym parafia św. Bartłomieja Apostoła w Łękach Górnych. Do ławek w miejscach, które ma zająć 86 wiernych, zostały przylepione kolorowe karteczki. Zdjęcie schematu można zobaczyć poniżej.

O tym, ile osób może wejść do naszych kościołów, pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Skorzystaj ze wsparcia Pomocnej Dłoni

Janusz Grajcar

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe