Od poniedziałku sprawę w ZUS załatwisz osobiście

  • 29.04.2020, 17:38 (aktualizacja 29.04.2020, 17:51)
  • Janusz Grajcar
Od poniedziałku sprawę w ZUS załatwisz osobiście
Od 4 maja 2020 r. przywracamy obsługę klientów w placówkach ZUS. U naszych pracowników będzie można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. Jest to szczególnie ważne dla osób, które szukają informacji np. na temat rent i emerytur. Otwarcie sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki nasze placówki będą dostępne od godz. 8:00 do 18.00.

W Inspektoracie ZUS w Dębicy nadal stać będzie skrzynka, do której można składać dokumenty, wnioski lub pisma. Urzędnicy zachęcają też do zakładania profili na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i korzystania z usług elektronicznych. Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, przez internet - za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również korzystając z pomocy pracownika ZUS, na salach obsługi klientów.

Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Ze względu na bezpieczeństwo do Inspektoratu ZUS w Dębicy należy przychodzić tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Petenci powinni mieć zasłonięte usta i nos, do czasu kiedy przestaną w  tym względzie obowiązywać wytyczne rządowe.
 
Obsługa będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na poradę (minimum 1,5 metra między osobami). Klienci będą wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy.
 
Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące (za wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnością, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem) nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.

Czytaj też: Sprzedajesz? Chcesz kupić? Wejdź na e-bazarek

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe