Spoczął obok rodziców - zdjęcia

  • 05.05.2020, 17:53 (aktualizacja 05.05.2020, 21:10)
  • Grzegorz Król
Spoczął obok rodziców - zdjęcia
O godz. 14 w kościele Wszystkich Świętych w Straszęcinie rozpoczęła się msza święta, a po niej uroczystości pogrzebowe zmarłego 1 maja Edwarda Brzostowskiego. Były burmistrz Dębicy miał 85 lat.

W pogrzebie udział wziął m.in. poseł Wiesław Buż, który przekazał rodzinie zmarłego kondolencje od wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego. Obecny był także były minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera - Krzysztof Janik, który odczytał skierowany do rodziny Edwarda Brzostowskiego list od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Łamiącym się głosem wspominał również m.in. ostatnie urodziny byłego burmistrza Dębicy, w styczniu tego roku. Przejmujące przemówienie w imieniu rodziny Edwarda Brzostowskiego wygłosił jego wnuk - Krzysztof Gaczorek. Niektóre z dokonań twórcy Igloopolu i gospodarza miasta przypomniał zebranym obecny burmistrz Mariusz Szewczyk.

Edward Brzostowski zmarł 1 maja nad ranem. Został pochowany na cmentarzu w Straszęcinie, obok swoich rodziców - Weroniki i Franciszka Brzostowskich. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu Obserwatora Lokalnego, który do sprzedaży trafi we wtorek 12 maja.

W latach 1950-1953 pracował jako ślusarz w Stoczni Gdańskiej, potem w Zakładach Przemysłu Gumowego w Dębicy. W 1958 roku rozpoczął pracę w Komitecie Powiatowym PZPR, najpierw jako instruktor, potem jako sekretarz ds. ekonomicznych. W tym czasie ukończył studia na Akademii Nauk Społecznych w Warszawie oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie. 

W 1969 roku został dyrektorem Chłodni w Dębicy, rozbudowując ją w następnych latach. W 1974 roku firma została przekształcona w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo  Przemysłu Chłodniczego z zakładami w Dębicy i Rzeszowie. Na jego bazie w 1978 roku powstał Kombinat Rolno-Przemysłowy Igloopol z zakładem wiodącym w Dębicy. Dyrektorem naczelnym tej firmy Edward Brzostowski był do 1991 r. Po jego odejściu, do czego został zmuszony po zmianach ustrojowych, Igloopol został podzielony na kilkadziesiąt mniejszych spółek.

Od 1990 roku był współwłaścicielem i prezesem firmy Dexpol.

W latach 1982-1990 był podsekretarzem stanu (wiceministrem) w resorcie rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej. Łączył dwie funkcje, jednocześnie kierował Igloopolem.

W latach 1983-1986 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, był też twórcą i prezesem, a do końca życia także honorowym prezesem Klubu Sportowego Igloopol.

W 1998 roku został wybrany radnym powiatu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z mandatu zrezygnował po dwóch latach, uzasadniając to brakiem możliwości współpracy z rządzącym wtedy w powiecie AWS. W 2001 roku został posłem SLD; zrezygnował z mandatu, gdy w 2002 r. został wybrany burmistrzem Dębicy. Funkcję tę pełnił do 2006 r.. Najważniejszą inwestycją za jego kadencji była budowa Ratusza, ale doprowadził też do renowacji Placu Solidarności i powstania pomnika Jana Pawła II. Utworzone zostało Muzeum Regionalne, nowe siedziby w odnowionych budynkach znalazły Galeria MOK i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

W 2010 roku wybrany radnym Sejmiku Samorządowego w Rzeszowie, został wtedy jego wiceprzewodniczącym.

Czytaj także: Jedna osoba zakażona

Grzegorz Król

Zdjęcia (26)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dębiczanka
Dębiczanka 06.05.2020, 08:37
Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie

Pozostałe