Uważaj na kleszcze! - film

  • 09.05.2020, 08:58 (aktualizacja 09.05.2020, 09:13)
  • Tomasz Ratuszniak
Uważaj na kleszcze! - film fot. Catkin z Pixabay
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nimi szczególnie tych, którzy wybierają się na spacer do lasu, parku, bądź na inne tereny zielone.

- Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza - przekonują inspektorzy i radzą zwracać uwagę na ręce, nogi, głowę, szczególnie na granicy włosów z uszami, zgięcia stawów, pachwiny i fałdy skórne.
Przypominają także, że kleszcze stanowią zagrożenie również dla naszych psów i kotów. Dlatego warto dokładnie oglądać ich skórę.
W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić. Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj również: W naszych latach grzyby już są
 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe