To część skarbu sprzed 1500-1600 lat przed Chrystusem

  • 10.05.2020, 11:47 (aktualizacja 10.05.2020, 12:10)
  • Tomasz Ratuszniak
To część skarbu sprzed 1500-1600 lat przed Chrystusem fot. Muzeum Regionalne w Pilźnie.
Bransolety te zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych prowadzonych w Jaworzu Dolnym, w latach dwudziestych minionego stulecia. Stanowią część. tzw. skarbu brązowego, znalezionego w tej miejscowości. Oglądać je można w Muzeum Regionalnym w Pilźnie.

Na obszarze stanowiska archeologicznego w Jaworzu Dolnym, jak czytamy na stronie muzeum, odnalezione zostały 134 przedmioty z brązu. Przypuszczalnie był to zestaw ozdób kobiecych - para bransolet i kolia, lub dwie różne kolie, a także wisiorki lejkowate i tarczkowate. Muzealnicy twierdzą, że skarb można wiązać z koluturą Otomani, lub sąsiadującymi ugrupowaniami z tamtej strefy.
- W archeologii można spotkać się z tezą, iż ludność kultury Otomani pośredniczyła w wymianie dalekosiężnej, m. in. handlu bursztynem między mieszkańcami ziem położonych nad Morzem Bałtyckim, a społecznościami z basenu Morza Egejskiego. Jeżeli ta hipoteza jest trafna, to należy liczyć się z możliwością, że dolina Wisłoki – najprostsza i najkrótsza droga z rejonu Przełęczy Dukielskiej do doliny Wisły – stanowiła istotny odcinek tego prehistorycznego „szlaku bursztynowego” - czytamy na stronie muzeum.

W Muzeum Regionalnym w Pilźnie obecnie możliwe jest tylko indywidualnie zwiedzanie. Może w nim przebywać równocześnie tylko 6 osób. Zwiedzający zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających usta i nos oraz rękawic.Muzeum czynne jest od wtorku do piątku, od godz. 8:00 do 11:00 oraz od 11:30 do 14:00. Półgodzinna przerwa przeznaczona jest na wietrzenie i dezynfekcje sal.  

Przeczytaj również: Gród w Stobiernej znowu czynny.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe