Rodzaje jogi - czym się różnią?

  • 13.05.2020, 09:54 (aktualizacja 13.05.2020, 10:20)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Rodzaje jogi - czym się różnią?
Joga to aktywność, która doskonale wpływa zarówno na nasze ciało, jak i ducha. Niezależnie od wieku czy płci jest dostępna dla każdego. Istnieje jej wiele rodzajów. Warto dowiedzieć się coś więcej na ich temat. Dzięki temu można lepiej dopasować odpowiedni styl dla siebie. Oto przewodnik, który przedstawia odmiany jogi oraz opisuje to, czym się różnią między sobą.

Joga dla kobiet w ciąży

Mamy tutaj do czynienia z aktywnością dedykowaną dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Generalnie jej zadaniem jest przygotowanie i wzmocnienia ciała przed porodem. Jednocześnie pomaga ukoić nerwy, co również jest istotne w tym czasie. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można tę formę praktykować przez cały czas trwania ciąży, jednak uważając szczególnie na pierwszy trymestr. Z pewnością przyda się tutaj wygodna mata do jogi kauczukowa.

Hatha joga

Pod tym terminem mamy spore nagromadzenie stylów jogi. Do hatha jogi zaliczymy między innymi:

  • Kundalini joga
  • Bikram joga
  • Yin joga
  • Iyengar joga
  • Ashtanga joga
  • Vinyasa joga

Kundalini

Odmiana jogi, która ma najwięcej wspólnego z duchowością. Jeśli poszukujemy pracy z oddechem, sesji medytacyjnych, mantr, śpiewów i mudr to tutaj się rewelacyjnie odnajdziemy. Jak nazwa może wskazywać, celem tej jogi jest przebudzenie w nas energii Kundalini i osiągnięcie wyższej świadomości. Polecana zarówno dla tych na początku swojej drogi z jogą, jak i dla osób bardziej zaawansowanych.

Bikram

Idealna joga dla wszystkich, którym jest ciągle zimno! Praktykując Bikram, z pewnością będzie nam ciepło, gdyż jej sesje odbywają się w ogrzanym miejscu. Praktyka to 26 pozycji, które wykonuje się, zachowując taką samą kolejność za każdym razem. Za opracowane stylu odpowiedzialny jest Bikram Choudhury.

Yin

Odmiana doskonała do tego, aby się odprężyć i zrelaksować. Praktyka Yin sprawi, iż skutecznie rozciągniemy mięśnie głównie w okolicy kręgosłupa, miednicy czy bioder. Bywa, że pozostajemy tutaj w asanie dłuższy czas. Dlatego ta forma praktyki polecana jest ludziom, którzy chcą wzmocnić swoją cierpliwość, ale także pomoże nam ona w osiągnięciu większego wewnętrznego spokoju. Wygodna, kauczukowa mata do jogi pomoże nam czerpać z sesji jeszcze większą dozę wyciszenia i relaksu. Twórcą Yin jest Paulie Zink.

Iyengar

W praktyce Iyengar skupiamy się głównie na dokładności i doskonałym ułożeniu własnego ciała. Odmiana jest utworzona przez B.K.S. Iyengara i polecana często początkującym. Tutaj pozostajemy dłużej w jednej pozycji, co pozwala nam dobrze wyczuć, jak nasze ciało ma pracować. Specyficzne w tym stylu jest używanie podczas sesji wielu "wspomagaczy" takich jak: wałki, paski, krzesła czy klocki.

Ashtanga

Jeśli joga jest dodatkiem do uprawianego przez nas regularnie sportu lub po prostu lubimy wysiłek fizyczny, to Ashtanga jest dla nas atrakcyjną opcją. Dynamiczna odmiana zapoczątkowana przez K. Pattabhi Joisa. Najłatwiej rozpoznać ten styl po tym, iż obowiązuje w nim stała sekwencja - codziennie ćwiczymy tak samo. Zaleca się jej praktykowanie 6 dni w ciągu tygodnia. Jest tutaj rutyna, która może być tym, czego akurat potrzebujemy w danym momencie naszego życia. Z racji dynamiki podczas sesji najlepiej sprawdzają się maty do jogi o dobrej przyczepności do podłoża, które można znaleźć tutaj: https://utupluti.pl.

Vinyasa

Często można spotkać się z tym iż nazywa się ją "power jogą". Nie dziwi to, gdyż jest to styl bardzo dynamiczny. Będzie odpowiednia zarówno dla osób nowych, jak i zaawansowanych - trzeba tylko dobrać jej odpowiednią formę dopasowaną do swoich możliwości. Charakterystycznym elementem jest tutaj przechodzenie z jednej pozycji do drugiej w płynny sposób. Dzięki niej sprawimy, że nasze ciało będzie wzmocnione i bardziej elastyczne. Dodatkowo będziemy mogli się zrelaksować poprzez opróżnienie naszego umysłu z kłębiących się w nim myśli.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe