Fryzjer otwarty, restauracja też

 • 13.05.2020, 13:01 (aktualizacja 13.05.2020, 13:39)
 • Grzegorz Król
Fryzjer otwarty, restauracja też fot. Krystian Maj/KPRM.
W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o kolejnym etapie odmrażania gospodarki, który obejmuje też inne branże.

Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu - jak przekonuje premier - uważnie analizują, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.

Co się zmieni w najbliższym czasie wraz z wejściem w trzeci etap znoszenia ograniczeń?

Działalność gospodarcza – otwarte salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz restauracje (18 maja)

Od poniedziałku 18 maja będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Gość będzie mógł przebywać w środku lokalu gastronomicznego, jak i w ogródku restauracyjnym.

- Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż - informuje kancelaria premiera.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

 • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
 • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
 • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

 • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
 • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
 • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:

SALONY KOSMETYCZNE

GASTRONOMIA

SALONY FRYZJERSKIE


Życie społeczne – opieka w szkołach dla najmłodszych, konsultacje z nauczycielami i zmiany w komunikacji publicznej, opieka i edukacja (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca)

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

 • praktyczne w szkołach policealnych;
 • rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację;

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja umożliwimy prowadzenie:

 • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej;
 • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

- Ważne! Przedłużamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 - poinformował premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że w szkołach nie będą prowadzone lekcje, a zniesienie ograniczeń to ukłon w stronę tych rodziców, którzy nie mogą opiekować się pociechami w domach. Wyjaśnił także, że wysyłanie dzieci na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze nie będzie obowiązkowy.

Od 1 czerwca możliwe będą:

 • konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

Transportu publiczny (od 18 maja)

Podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Ile osób wejdzie na pokład?

 • tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub

 • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład: jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Uroczystości religijne (od 17 maja)

Zmniejszone zostaną również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Sport (od 18 maja)

W poniedziałek 18 maja zwiększony zostanie limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Wprowadzona zostanie także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielona zostanie 5-metrowa strefa buforowa, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby + 6 trenerów.

Od 18 maja możliwa będzie również organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2);
 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2);
 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2);
 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego, poza WC. Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

KULTURA (od 18 maja)

Od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych);
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych);
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury;
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych;
 • wznowienie prób i ćwiczeń;
 • zajęcia w domach kultury.

UCZELNIE (od 25 maja)

Przywrócona zostanie również możliwość prowadzenia na uczelniach:

 • zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów);
 • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej. Szczegółowe regulacje oraz dodatkowe wytyczne dotyczące nowych zasad określi rozporządzenie, które wkrótce zostanie przekazane do konsultacji.

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca
Rząd podjął decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych, na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

- Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania - apeluje premier Mateusz Morawiecki.

O czym należy pamiętać szczególnie?

 • zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej;
 • obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych;
 • pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe;
 • zostań w domu, jeśli możesz;
 • ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział także, że w przypadku, gdyby wzrosła liczba zakażonych, to niektóre restrykcje mogą zostać przywrócone. Dziennikarze pytali premiera i ministra zdrowia o możliwość organizowania wesel. Łukasz Szumowski wyjaśnił, że najpierw musimy pozwolić ruszyć sektorowi gastronomicznemu, by móc mówić o możliwości organizowania dużych imprez, jak np. wesela.

- Dajmy sobie trochę czasu - dodał Łukasz Szumowski.

Czytaj także: Jedna osoba zakażona, jedna nie żyje

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
koszty
koszty 13.05.2020, 15:24
A o ile % podrożeje fryzjer jak do każdego klienta musi być nowa maseczka i nowe rękawiczki plus preparaty do dezynfekcji.
###
### 13.05.2020, 21:56
Wszystko zostanie wliczone w cenę usługi i nie tylko u fryzjera. Ale i u dentysty, kosmetyczki....... Szykujmy portfele. Fryzjer to jeszcze mały problem, bo można zapuścić włosy albo ogolić się na 0.

Pozostałe