Kino Kosmos ma już 65 lat

  • 18.05.2020, 14:48 (aktualizacja 18.05.2020, 14:50)
  • Tomasz Ratuszniak
Kino Kosmos ma już 65 lat fot. Zakładowy Dom Kultury - z archiwum Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy.
- Jedną z pierwszych instytucji kulturalno-oświatowych w odbudowanym i uruchomionym po wojnie "Stomilu" było kino związkowe. Powstało z inicjatywy Rady Zakładowej Związku Zawodowego Chemików, w kwietniu 1955 roku- takimi słowami zaczynał się artykuł pt. 25 lat kina "KOSMOS" opublikowany 29 kwietnia 1980 roku w Echu Załogi.

Poniżej publikujemy wspomniany artykuł, a także drugi, również poświęcony jubileuszowi kina, opublikowany w kolejnym numerze EZ.
25 lat kina "KOSMOS"
Jedną z pierwszych instytucji kulturalno-oświatowych w odbudowanym i uruchomionym po wojnie "Stomilu" było kino związkowe. Powstało z inicjatywy Rady Zakładowej Związku Zawodowego Chemików, w kwietniu 1955 roku. Otrzymało nazwę "Gumowiec" i lokal w świetlicy zakładowej. W skład pierwszego wyposażenia kina wchodziły 2 projektory filmowe typu APV-11 do taśm 16 mm.
W roku 1961 kino znalazło nowe pomieszczenie w sali widowiskowej oddanego wówczas do użytku Zakładowego Domu Kultury. Sala ma 315 miejsc siedzących. Nazwa kina "Kosmos" (niesłusznie nieraz nadawana całemu ZDK) wybrana została w plebiscycie załogi. Kino zostało wyposażone w nowe projektory filmowe (AP5). Ma również rzutnik do przeźroczy, radio i magnetofon. Jest kinem II kategorii. Obecnie jest to drugie, po "Uciesze" kino w trzydziestodwutysięcznej Dębicy, nie jest więc tylko kinem zakładowym, lecz miejskim, dostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta.
Kino zaopatrywane jest obecnie w filmy przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Krakowie. Przeciętnie co miesiąc wyświetla się 40 seansów filmowych dla około 3 do 3,5 tys. widzów. W repertuarze filmowym 50 proc. to filmy polskie i z krajów socjalistycznych, a drugie tyle z krajów zachodnich.
Oprócz "regulaminowej" działalności, kino "Kosmos" organizuje również seanse filmowe dla dyskusyjnego klubu filmowego, specjalnie dla potrzeb działalności kulturalno-oświatowej ZDK, szkół w mieście i okolicznych wsiach, kolonii i obozów w okresie wakacyjnym, oraz dla potrzeb szkolenia zawodowego i szkolenia partyjnego. Do programu działalności kina należą również festiwale filmowe organizowane z okazji świąt państwowych oraz rocznic ważniejszych wydarzeń politycznych i historycznych. Jest więc kino ważną placówką kulturalno-oświatową i wychowawczą, a jego pracownicy działaczami kultury.
Kinem od 10 lat kieruje Roman Hałka, I kinooperatorem jest również od 10 lat Marian Horodyński, II kinooperatorem Antoni Siukus (6 lat), a pomocnikiem kinooperatorów od niedawna Janusz Wiktor. Długi staż, dziewiętnastoletni, mają: Maria Skwirut, kasjerka i Zofia Połeć, biblioteka. 6 lat pracuje w kinie Zygmunt Batorski, plastyk.
Do zasłużonych dla kina "Kosmos" należą byli pracownicy: Piotr Pogorzelski, kierownik przez 15 lat, Ryszard Pietryka, pierwszy kinooperator, pracował 8 lat, Jan Migdał, kinooperator przez 4 lata, oraz Jan Ciołczyk, plastyk przez 3 lata.
Z okazji dwudziestopięciolecia kina odbędzie się (26 kwietnia) uroczyste spotkanie byłych i obecnych pracowników kina oraz związkowego aktywu kulturalno-oświatowego. W programie spotkania przewidziane jest omówienie działalności kina, prelekcja o współczesnym filmie polskim oraz wieczorek taneczny. Zasłużeni pracownicy otrzymają dyplomy i nagrody oraz Honorowe Odznaki Związku Zawodowego Chemików.

25 lat kina KOSMOS (Echo Załogi - 17 maja 1980)
O dwudziestopięcioleciu kina związkowego w "Stomilu" pisaliśmy już obszernie w poprzednim numerze "Echa Załogi". Odbyło się już również zapowiadane uroczyste spotkanie obecnych i byłych pracowników kina oraz aktywu kulturalno-oświatowego przedsiębiorstwa z kierownictwem "Stomilu" reprezentowanym przez Andrzeja Stasińskiego, z-cą dyrektora Jana Ciołczyka, sekretarza KZ PZPR oraz Jana Kacperskiego, przewodniczącego Rady Zakładowej.
Podczas spotkania o rozwoju powojennej kinematografii polskiej i o kinie związkowym w "Stomilu" mówił ciekawie Roman Hałka, obexcny kierownik kina "Kosmos". Natomiast Janusz Korosadowicz, dobrze znany członkom Dyskusyjnego Klubu Filmowego z licznych prelekcji, mówił o współczesnej polskiej sztuce filmowej. O własnych przygodach z kinem i z filmami mówił również dyrektor Andrzej Stasiński, deklarując się jako wielki zwolennik tej sztuki.
Spotkanie było okazją do wyróżnień i odznaczeń. Honorowe odznaki Związku Zawodowego Chemików otrzymali: Zygmunt Batorski i Zofia Połeć złote, oraz Marian Horodyński i Antoni Stukus srebrne. Odznakami Zasłużony Pracownik DZOS "Stomil" wyróżniono Romana Hałkę i Mariana Horodyńskiego (złotymi) oraz Zofię Połeć i Marię Skwirut (srebrnymi). Roman Hałka otrzymał również dyplom przewodniczącego Zarządu Głównego ZZ Chemików oraz WRZZ w Tarnowie. Dyplomy przewodniczącego ZG ZZ Chemików otrzymali również Marian Horodyński, Ryszard Pietryka, Zofia Połeć, Maria Skwirut i Antoni Stukus. Dla wszystkich zasłużonych w upowszechnianiu sztuki filmowej były również kwiaty.
Spotkanie zakończyło się wieczorkiem towarzyskim. Do tańca przygrywali dziarsko "Stomilanie". I myśmy tam byli...

Przeczytaj również: 50 lat temu powstała Stomilanka

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe