Baseny gotowe do otwarcia. Ale czy to bezpieczne?

  • 21.05.2020, 09:40 (aktualizacja 21.05.2020, 10:05)
  • Grzegorz Król
Baseny gotowe do otwarcia. Ale czy to bezpieczne? Baseny jeszcze są puste. Niebawem może się to zmienić.
Jak informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębicy najprawdopodobniej 1 czerwca zostaną otwarte baseny kryte.

A przynajmniej takie są sygnały docierające z kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Część krajów w Europie już udostępnia pływalnie ludziom lub zamierzają to niebawem uczynić. Również MOSiR w naszym mieście liczy na szybkie otwarcie basenów krytych, jak również kompleksu basenów otwartych. Dębicka pływalnia jest cały czas w gotowości na przyjęcie klientów. Przez okres zamrożenia działalności w pełni realizowany był proces technologiczno-sanitarny, aby obiekt nie uległ dewastacji oraz po to, by woda spełniała wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody basenowej.

- Woda w naszych basenach uzdatniana jest podchlorynem sodu i wapnia, są to bardzo skuteczne środki dezynfekcji, a parametry są ściśle kontrolowane kilka razy dziennie przez pracowników oraz okresowo przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Sprawdzani jesteśmy także przez akredytowane laboratoria świadczące usługi analizy jakości wody. Stosowane do dezynfekcji środki chemiczne zarówno wody jak i powierzchni płaskich są środkami wirusobójczymi, posiadają niezbędne atesty Polskiego Związku Higieny dopuszczające je do używania w Polsce - informuje zastępca dyrektora MOSiR Robert Mazur, który jest odpowiedzialny za dębickie pływalnie. 

Czy uruchomienie basenów w dobie pandemii koronawirusa jest bezpieczne? Dyrektor MOSiR Marta Pawełko-Tokarz wyjaśnia, że wielu naukowców z Polski jak i z innych krajów potwierdza, że pływanie w basenie jest bezpieczne, bo wirus nie przenosi się przez wodę basenową. Wszystko, co dostaje się do niej jest neutralizowane poprzez uzdatnianie chemiczne wody.

- Biorąc to pod uwagę zarażenie się koronawirusem w wodzie jest praktycznie niemożliwe - zapewnia dyrektor MOSiR.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że główny problem związany z ochroną przed transmisją zakażeń SARS-CoV-2 nie wiąże się z kąpielą w niecce basenowej, ale z samym przebywaniem na obiektach basenowych. Tak samo zresztą, jak w pozostałej przestrzeni publicznej, np. w obiektach handlowych, czy urzędach.

- I tu musimy poczekać na szczegółowe wytyczne rządu w tym zakresie. Jestem w stałym kontakcie z ogólnopolskimi organizacjami zrzeszającymi zarządców obiektów sportowych, a podczas cyklicznych webinarów organizowanych przez eksperta Elżbietę Kiejno z Gdańskiej Fundacji Wody wymieniamy się informacjami, szukamy skutecznych rozwiązań na przetrwanie trudnego okresu i próbujemy wypracować zasady bezpiecznego powrotu pływaków na baseny - dodaje Marta Pawełko-Tokarz.

Jak podkreśla dyrektor zależy jej na szybkim uruchomieniu basenów nie tylko ze względu na działające w Dębicy kluby pływackie, czy ze względu na dbałość o tężyznę fizyczną klientów, ale przede wszystkim po to, by umożliwić pływanie w miejscach bezpiecznych. Zwłaszcza, że zbliżają się wakacje. Jeśli będą zamknięte baseny, to wiele osób może skorzystać z niestrzeżonych kąpielisk.

- A to może pociągnąć za sobą wiele nieszczęśliwych zdarzeń - mówi Marta Pawełko-Tokarz.

Czytaj także: Jeśli znajdziesz, nie podnoś!
 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.06.2020, 14:25
Organizacja na basenie to porażka
Sporo osób chodziło na 6.00 a teraz basen tylko dla klubów zarezerwowany.
To jest kpina tak jak uczniowe mimo braku zajęć w szkołach nie mogą dzielić się na grupy tak aby zwolnić tory dla innych. Kto to ustala.? Czy ktoś myśli przy ustalaniu ??

Pozostałe