W sobotę zdejmiemy maseczki!

 • 27.05.2020, 12:45 (aktualizacja 27.05.2020, 13:36)
 • Grzegorz Król
W sobotę zdejmiemy maseczki! Fot. Adam Guz/KPRM.
Już od soboty 30 maja w przestrzeni publicznej nie będzie konieczności chodzenia w maseczkach, pod warunkiem zachowania dystansu dwóch metrów od osoby, z którą idziemy. Choć są wyjątki. To nie jedyne zmiany o których poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Maseczkę będziemy musieli zakładać wchodząc do sklepów, czy restauracji. W tym drugim przypadku możemy ją zdjąć przy stoliku. Za każdym razem, kiedy od niego odchodzimy, np. do toalety, maseczka będzie obowiązkowa. Konieczność jej zakładania będzie w miejscach zatłoczonych, na chodnikach, przystankach autobusowych, ale tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości zachowania 2 m odległości od innych osób.

Z obowiązku utrzymania 2 metrów dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, a także osoby, które zasłaniają usta i nos.

Maski obowiązkowo musimy zakładać:

 • w autobusach, czy tramwajach;
 • w sklepach;
 • w kinach i teatrach;
 • w salonach masażu i tatuażu;
 • w kościołach;
 • w urzędach.

Dodatkową listę miejsc, w których będą one obowiązkowe ma niebawem podać Główny Inspektorat Sanitarny.

Także od najbliżej soboty 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Obecnie w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub też liczba okienek. Od soboty te ograniczenia przestają obowiązywać. Choć nie do końca. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, które muszą być regularnie dezynfekowane.

W sklepach musimy mieć - tak jak do tej pory - rękawiczki. Obostrzenia zostały zniesione również w kościołach oraz pozostałych miejscach sprawowania kultu religijnego. Od najbliższej niedzieli nie będzie limitu osób. Choć tak, jak w innych obiektach należy zachować minimum 2 m odległości od innych wiernych i mieć maseczkę. Ta sama zasada obowiązywała będzie w trakcie pogrzebów. Od 30 maja będą dozwolone zgromadzenia na powietrzu z limitem do 150 osób. I znów - jeśli stoimy w odpowiedniej odległości, to maseczka nie jest konieczna. Jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu musimy zasłonić usta i nos. W ten sam dzień restauracje i bary hotelowe mogą zostać otwarte i serwować dania klientom.

Premier podał też ważną informację dla wielu osób, które w najbliższym czasie chcą wziąć ślub. Od 6 czerwca będzie można organizować wesela do 150 osób. Także od soboty 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, czy kluby fitness.

Od 6 czerwca pracę wznawiają:

 • kina, teatry, opery, balet;
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki;
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Czytaj także: TVN24: Prografix otrzyma 31 mln zł za wybory, których nie było

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nielogiczny
Nielogiczny 28.05.2020, 10:27
Jak wprowadzano nakaz maseczek było mniej zakażeń niż wczoraj (399), gdzie tu logika???
dębiczanin
dębiczanin 28.05.2020, 00:13
nakaz w sobotę zostanie zniesiony u burmistrz jeszcze obiecanych maseczek nie dostarczył....
###
### 27.05.2020, 15:15
To wielki błąd i dziwna logika tego pseudorządu.
kto nami rządzi...
kto nami rządzi... 27.05.2020, 13:41
A maseczki od Szewczyka dopiero zaczęli rozdawać :D Sprawność i organizacja level hard!

Pozostałe