Radni PiS wydali stanowisko. Chodzi o miejski budżet

  • 17.06.2020, 20:27 (aktualizacja 17.06.2020, 20:58)
  • Grzegorz Król
Radni PiS wydali stanowisko. Chodzi o miejski budżet
- Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Dębicy wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem analizy budżetu oraz dążeniem burmistrza do zwiększania zadłużenia miasta wobec pandemii koronawirusa - czytamy we wstępie stanowiska Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Dębicy. Czego jeszcze się boją? Pełna treść oświadczenia poniżej.

Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Dębicy
w sprawie stabilności finansów miejskich wobec pandemii koronawirusa

 

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Dębicy wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem analizy budżetu oraz dążeniem burmistrza do zwiększania zadłużenia miasta wobec pandemii koronawirusa.

Obecna sytuacja ma konsekwencje gospodarcze, które dotykają budżetów samorządów. Samorządy muszą podjąć konkretne działania – ograniczyć wydatki i zapewnić sobie poduszkę finansową, aby móc przetrwać perturbacje gospodarcze. Ponadto, postulaty Klubu Radnych PiS dotyczące odstąpienia od podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami, dostawę wody i odprowadzenie ścieków zostały odrzucone, co uderzyło w kieszenie mieszkańców.

Wobec tego niezrozumiałe jest dążenie burmistrza Mariusza Szewczyka do zadłużania miasta w tym trudnym czasie. Burmistrz oczekiwał od radnych, aby zatwierdzili zaciągnięcie 10 mln zł kredytu na spłatę poprzednich zobowiązań i finansowanie bieżącego deficytu, co zadłużyłoby miasto do poziomu 45 mln zł. W poczuciu odpowiedzialności za miasto radni klubu PiS wyrazili zgodę na zaciągnięcie 5 mln zł kredytu oczekując od burmistrza oszczędności w ramach budżetu opiewającego na ponad 245 mln zł wydatków, przy utrzymaniu finansowania wszystkich rozpoczętych już inwestycji jak przebudowa lodowiska, remont ulicy Kwiatkowskiego i rewitalizacja Parku im. Skarbka-Borowskiego. Klub Radnych PiS zapowiedział również, że jest możliwa ewentualna rozmowa o zaciągnięciu zobowiązań finansowych po zamknięciu II kwartału 2020 r., ale po przedstawieniu przez burmistrza konkretnych działań.

Należy stwierdzić, że podczas rozmów przedstawicieli klubu z burmistrzem, nie był on w stanie wykazać struktury oszczędności ani udzielić rzetelnej informacji w odpowiedzi na przedstawiane kierunki dalszego postępowania.

Dlatego, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, klub radnych PiS nie może w chwili obecnej zgodzić się na dalsze zadłużanie miasta, ponieważ zdolność kredytowa będzie miastu potrzebna w II połowie 2020 r., w celu pokrycia ubytku w dochodach oraz finansowania wkładu własnego do projektów zewnętrznych w ramach planowanej pomocy dla samorządów.

Pod stanowiskiem podpisało się 10 z 11 radnych Klubu PiS. Brakuje jedynie podpisu radnego Pawła Hayna, który przebywa od dłuższego czasu za granicą.

Czytaj także: W Dębicy też protestowali - zdjęcia+filmy

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zawiedziony
zawiedziony 18.06.2020, 17:51
Gdzie można podpisać się pod listą o referendum ws. odwołania rady? Wie ktoś?
JW
JW 18.06.2020, 18:51
U Dominika. Już kiedyś proponował zbieranie podpisów pod odwołaniem przewodniczącego :D
Fakty
Fakty 18.06.2020, 13:17
A może mi ktoś przypomni Jakie stanowisko w sprawie kredytów zaciąganych przez miasto miał Radny Mariusz Szewczyk gdy BURMISTRZEM był Paweł Wolicki??
Janko
Janko 18.06.2020, 09:04
To po co jest ten radny Pawła Hayna, skoro siedzi za granicą?? Powinien zrezygnować z funkcji radnego. Zero pożytku z takich ludzi. Po co wogole startuje jak go nie ma na miejscu by dbał o interesy społeczności.
Luke
Luke 18.06.2020, 08:20
Burmistrz to na kredyt by chciał żyć i się lansować. Do roboty, poważne dotacje pozyskiwać a nie michałki jakieś. Od starosty się uczyć na drogi 70% dotacji a nie grosze na Kwiatkowskiego kolejny już rok budowanego.
Ale Cyrk
Ale Cyrk 18.06.2020, 09:11
to gdzie są radni PIS zeby pomóc pozyskiwać dotacje?? przecież mają ogromne mozliwości i ile załatwili kasy? to nie jest tylko rola Burmistrza mości Państwo ? ile kasy przyciągnął do miasta Przewodniczacy Rady Miasta na te swoje wszystkie wnioski? zero prosze Państwa ale to niedługo wypłynie oj niedługo
jula
jula 18.06.2020, 14:13
Ekonomiczny cyrkowcu - poszerz swoją wiedzę i dowiedz się kto ma prawo występować z wnioskami o dofinansowanie. Dowiesz się wtedy, że radni nie mają uprawnienia, aby samodzielnie pozyskiwać dotacje. To rola burmistrza. Do tego go wybrano, za to się mu płaci i łaski nie robi. Za kredyty to każdy mądry do rządzenia.
renia
renia 18.06.2020, 06:46
Bardzo dobrze! Został burmistrzem bo naobiecywał gruszek na wierzbie, to niech szuka na to kasy a nie zadłuża następne pokolenia Dębiczan!
A
A 18.06.2020, 05:57
To jakiś żart?
ciekawski
ciekawski 18.06.2020, 05:20
A klub radnych co zrobił w tej sprawie oprócz pisma?
ciekawska
ciekawska 18.06.2020, 09:59
To burmistrz ma pozyskiwać środki i dbać o finanse miasta. Jak nie umie, to niech zrezygnuje.
odp
odp 18.06.2020, 08:52
zajął krytyczne stanowisko
pss
pss 17.06.2020, 23:40
Brawo Państwo Radni, brawo za odwagę i odpowiedzialność za miasto.
Jest jeszcze jedna sprawa, dziwne, że tego nie widzicie. Jak długo jeszcze MKS-y będą woziły powietrze? Kto za to zapłaci? Dlaczego nie przerwiecie tego chocholego tańca
szofer
szofer 18.06.2020, 10:00
Fachowiec Małozięć tak zorganizował transport. Rachunek za to przyjdzie końcem roku, bo kasy w budżecie nie przewidział Szewczyk na te wojenki z gminą.
zniesmaczony
zniesmaczony 17.06.2020, 23:37
ludzie ocknijcie się i nie dajcie się nabierać na takie pisemka, tu nie chodzi o żaden kredyt tutaj chodzi o prywatne animozje, szkoda ze kosztem nas mieszkancow, inne miasta zarzadzane przez PIS zadłużają się znacznie bardziej robiac inwestycje i sa za to chwalone to czemu w Debicy tak nie mozna, no nie można bo Burmistrz nie jest z PIS-u , strasznie to przykre jak mali ludzie wzieli sie za politykę, kiedys byłoby to nie do pomyslenia, pamietam radnych innych kadencji mogli sie nie lubic ale interes miasta zawsze bral gore a i klasa tych ludzi jest nie do porównania z obecną klasą, przebija się zacietość, nienawiść, odgrywki, zagrywki i pieniactwo, dramat
Ola
Ola 18.06.2020, 10:01
Pamiętamy radnych co burmistrza oddali do prokuratury. Burmistrza z PiS skarżyli - teraz są z Szewczykiem. Barszcz, Ożóg i inni! Borek na stołku w MOK i tak dalej! To byli ludzie z klasą - pamięć krótka u zniesmaczonej.
podPIS
podPIS 17.06.2020, 23:33
Ojej. Lokalny odłam pisowski protestuje przeciwko kredytowi na 5 mln złotych podczas gdy ich koledzy drukują na potęgę kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych, przewalają 70 mln na wybory, 200 mln na respiratory których niema, na elektrownię 1 mld która nigdy nie powstanie, miliony na port lotniczy który nawet nie jest w budowie a LOT prawdopodobnie upadnie, itd. To jest właśnie obłuda pisowska.
A może teraz jest czas na branie kredytów kiedy stopy procentowe są minimalne aby rozruszać inwestycje? Ale co wy możecie wiedzieć ...
asd
asd 18.06.2020, 10:02
Szewczyk chciał 10 baniek, a dostał 5. Napisali, że reszta jest możliwa ale ma oszczędzać a nie rękę wyciągać po kasę!
ekonomista
ekonomista 18.06.2020, 09:15
no właśnie, wychodzi kompletny elementarny brak wiedzy ekonomicznej i mamy co mamy w naszym mieście, a tak z innej beczki to ciągle plują na Burmistrza, czy widzieliście aby Burmistrz pluł na nich bo ja nie widziałem i to jest wlasnie ta klasa, budowanie wlasnej wielkosci na pluciu na drugiego, wroci to do nich szybciej niz sie spodziewaja
asd
asd 18.06.2020, 14:11
Ekonomisto przypomnij sobie co obecni radni burmistrza i on sam wygadywali na burmistrza Wolickiego i co robili w radzie tamtego czasu. To dopiero było plucie! A jak tu punktują beznadzieję Szewczyka to boli widzę! O wiedzę ekonomiczną burmistrza się martw lepiej.
asd
asd 17.06.2020, 23:14
Szewczyk chwalił się oddłużaniem miasta i szukał trupów w szafie po poprzedniku pod rękę z platformianym wiceburmistrzem Śliwą. A tu co? Zadłużanie na całego z jeszcze lepszym wynikiem.
Marcin
Marcin 17.06.2020, 22:07
Przecież Szewczyk mówił, że ma wszystko wyliczone w budżecie. Czyżby wyliczenie polegało na niebotycznych kredytach?
kkkk
kkkk 17.06.2020, 21:13
w jaki sposób radny pis-u(PH) współrządzi Dębicą?
historia
historia 17.06.2020, 20:59
Rewelacja panie Szewczyk! Tak narzekałeś na długi po Wolickim a sam większe już masz!
obywatelka
obywatelka 17.06.2020, 20:50
radni pis jak zwykle manipulacja. douczyć się prawa, a nie żądać od burmistrza cudów. Rząd sobie słabo radzi z sytuacją co potwierdzają statystki. MNIEJ polityki drodzy radni pisowscy, mniej dawać na Rydzyka to może starczy na tłamszone przez was samorządy.

Pozostałe