Takiej klasy jeszcze w naszych szkołach nie było

  • 19.06.2020, 09:58 (aktualizacja 19.06.2020, 10:04)
  • Janusz Grajcar
Takiej klasy jeszcze w naszych szkołach nie było
Starostwo Powiatowe w Dębicy złożyło wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu klasy mundurowej - Oddziału Przygotowania Wojskowego. W roku szkolnym 2020/2021 klasa mundurowa po uzyskaniu stosownych rekomendacji rozpocznie realizację edukacji wojskowej w ramach OPW.

Szkoła w Pustkowie-Osiedlu od wielu lat prowadzi klasy mundurowe. W roku 2019 podpisała porozumienie o współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej z Rzeszowa, corocznie składa wniosek o ujęcie w rocznym planie współpracy, dzięki czemu żołnierze 33. BLP z Dębicy regularnie prowadzą zajęcia z młodzieżą.

Szkole zależy na utrzymaniu klas mundurowych, gdyż podejmuje wiele inicjatyw, aby urozmaicić i uatrakcyjnić ten kierunek. Młodzież poznaje wszystkie służby mundurowe, organizowane są obozy wojskowe oraz wycieczki tematyczne do zakładu karnego, policji, straży pożarnej, Oddziału Antyterrorystycznego Policji w Zaczerniu czy WKU z Mielca. Uczniowie uczestniczą w zajęciach na strzelnicy w Tarnowie i Ropczycach. Startują w zawodach Sprawni jak żołnierze oraz Pierwszej pomocy przedmedycznej.

Nowo powstające OPW to wielkie ułatwienie dla uczniów,  którzy otrzymają umundurowanie i wyposażenie. Będą również realizować program szkolenia opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Co ciekawe, w klasie czwartej uczniowie odbędą co najmniej 50 godzin zajęć praktycznych w formie obozu szkoleniowego.

Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien posiąść wiedzę o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej, z regulaminów musztry, ceremoniału wojskowego, podstaw wychowania wojskowego, podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i pierwszej pomocy.

Wprowadzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego daje uczniom wiele korzyści takich, jak:
- uczestnictwo w obozach i zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, w tym możliwość korzystania z obiektów wojskowych;
- możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP;
- pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów cywilnych (zwolnienie z zajęć teoretycznych na uczelni);
- stałe konsultacje w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby wojskowej adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych, uwarunkowań i predyspozycji kandydata.

Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu zaprasza absolwentów szkół podstawowych do klasy mundurowej - Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Czytaj też: To najlepszy projekt w Polsce!

 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe