To może kosztować miasto ponad 10 000 000 zł

  • 19.06.2020, 22:38 (aktualizacja 19.06.2020, 22:57)
  • Tomasz Ratuszniak
 To może kosztować miasto ponad 10 000 000 zł
Dziś w Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia drugiej części kredytu (5 mln zł) potrzebnego do realizacji takich inwestycji jak rozbudowa ul. Kwiatkowskiego, czy przebudowa krytego lodowiska. Mimo zaproszenia radni z klubu PiS nie wzięli w nim udziału. Tuż po spotkaniu burmistrz i jego zastępcy opublikowali komunikat dotyczący projektu tej uchwały. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

1. W dniu 17 czerwca 2020 r. złożony został wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie zaciągnięcia drugiej części kredytu w wysokości 5 mln złotych, który był wpisany w uchwale budżetowej na 2020 r. przyjętej przez Radę Miejską w styczniu 2020 roku.

2. Złożenie projektu uchwały poprzedziły cztery spotkania z Prezydium Rady Miejskiej w Dębicy, podczas których przekazaliśmy m.in. informację o:

– realizowanym planie oszczędnościowym (zarządzenia Burmistrza Miasta w sprawie: zamrożenia wydatków w jednostkach miejskich, zarządzenie w sprawie nieobsadzania wolnych etatów, oszczędności w wydatkach Urzędu Miejskiego, wygospodarowaniu 1,2 mln zł na pokrycie nowych zobowiązań inwestycyjnych – budowa żłobka, remont DK Mors, realizacja programu „Senior+”, przeniesienia kina do DK Śnieżka i inne) oraz zapowiedź wprowadzenia kolejnych oszczędności z tytułu strat związanych z ekonomicznymi skutkami pandemii.

– ubytkach w dochodach z tytułu koronawirusa (tylko w miesiącu kwietniu r/r strata z wpływów podatkowych wyniosła – 2,2 mln zł).

3. Prezydium Rady, reprezentujące większościowy klubu radnych w Radzie Miejskiej, na pierwszym spotkaniu zobowiązało się do wskazania 3,5 mln oszczędności w budżecie. Natomiast na kolejnym spotkaniu stwierdziło, że liczy na wskazanie tych środków przez burmistrza!

4. Sformułowane w „Oświadczeniu Radnych PiS” oczekiwanie dotyczące realizacji wspomnianych zadań inwestycyjnych ze środków bieżących lub poszukiwanie oszczędności budżetowych na kwotę 5 mln zł jest świadectwem niekompetencji i brakiem realnego spojrzenia na aktualny budżet miasta. Nie jest możliwe, aby tak duże inwestycje zostały sfinansowane ze środków bieżących. Oznaczałoby to bowiem konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych i poważnego ograniczenia bieżącego funkcjonowania miasta.

5. Rada Miejska w uchwale budżetowej na 2020 r., która została przyjęta w styczniu br., zatwierdziła kredyt w wysokości 10 mln zł. Wcześniej w uchwałach w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej, upoważniła Burmistrza Miasta, do zaciągnięcia zobowiązań na realizację wieloletnich przedsięwzięć inwestycyjnych. Na tej podstawie zostały podpisane umowy z wykonawcami oraz umowy o dotacje z budżetu państwa: 3,5 mln na budowę ul. Kwiatkowskiego i 5 mln na modernizację lodowiska.

6. Powzięcie kredytu (kredyt finansuje działania inwestycyjne – tzw. wydatki majątkowe) jest konieczne ze względu na dalszą realizację dwóch ww. inwestycji realizowanych od 2019 r., tj. rozbudowy drogi gminnej – ul. Kwiatkowskiego (przy T.C. Dębica SA) oraz przebudowy krytego lodowiska. Należy nadmienić, że zaciąganie kredytów inwestycyjnych jest normalną i szeroko stosowną praktyką mającą na celu umożliwianie rozwoju samorządów w ramach zrównoważonego budżetu, czyli takiego, w którym w żaden sposób nie są zagrożone bieżące zadania.

7. W przypadku braku zgody Rady na zaciągnięcie drugiej części kredytu, będzie musiała nastąpić rezygnacja z realizacji ww. inwestycji, co skutkować będzie zerwaniem umów oraz koniecznością zapłaty kar umownych. Konieczny będzie również zwrot dotacji wraz z należnymi odsetkami, co stanowić będzie dodatkowe ubytki w budżecie miasta w wysokości ponad 10 mln zł (kary za zerwanie umów – 2,3 mln zł; zwrot dotacji na budowę ul. Kwiatkowskiego – 3,5 mln zł; rezygnacja z dotacji na lodowisko – 5,0 mln zł).

8. Biorąc powyższe pod uwagę zaprosiliśmy pisemnie wszystkich Radnych Rady Miejskiej na spotkanie, które odbyło się w dniu dzisiejszym (19 czerwca br.) w celu omówienia przedłożonego projektu uchwały. Na spotkaniu stawiło się ogółem 8 radnych Rady Miejskiej, w tym żaden z radnych podpisanych pod przywołanym powyżej oświadczeniem.

9. Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Dębicy została zaplanowana na środę 24 czerwca br. Pomimo nieobecności większości radnych na dzisiejszym spotkaniu, wszyscy Radni Rady Miejskiej otrzymają przed sesją materiały z informacjami o konsekwencjach społeczno-ekonomicznych nie przyjęcia drugiej części kredytu zapisanego w uchwale budżetowej na 2020 rok.

10. Wyrażamy nadzieję, że przedstawione argumenty przekonają większość Radnych Rady Miejskiej, a finalnie zwycięży zdrowy rozsądek oraz dbałość o finanse i dobro Dębicy.

/-/ Mariusz Szewczyk, /-/ Jerzy Sieradzki, /-/ Maciej Małozięć

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ekonomista
Ekonomista 27.06.2020, 10:11
Czy to jest gospodarnosc ze nie zaciagniecie 5mln kredytu ktory i tak byl w budżecie będzie kosztowalo miasto 10 mln i nie ma remontu kwiatkowskego i lodowisko? Nie lepiej bylo zaciagnac i kontynuowac inwestycje? A tak przez radnych z pis trzeba te dotacje oddac
mgr
mgr 27.06.2020, 12:55
Cieniuteńki z Ciebie ekonomista, bo kredyt wcale nie był zatwierdzony. Pocztaj ustawę o finansach publicznych to się dowiesz, że kredyt się zatwierdza poza uchwałą budżetową jst. Z uchwały widać wyraźnie, że to na żadne inwestycje tylko spłatę kredytów i deficyt.
ola
ola 21.06.2020, 16:00
Dzieci i wnuki nasze będą spłacać pożyczki ale oni to maja w ..... i się nie przejmują .Ciekawe czy swoje majątki też zadłużyli i na jaką kwotę .
rodzic
rodzic 20.06.2020, 12:26
Wynika z tego, że możemy zapomnieć o lodowisku również w tym roku. A tyle było obiecywania ze strony radnych i burmistrza, że nasze dzieci tylko jeden sezon stracą. Wychodzi na to, że kolejne lata będziemy musieli jeździć do Sanoka i Krynicy. Ale oczywiście wszyscy mówią, że najważniejsze jest dobro Dębicy i mieszkańców.
debiczak
debiczak 20.06.2020, 09:07
Na BIP jest uchwała a tam Szewczyk pisze, że ten kredyt to długi i dziurę w bieżących wydatkach. To ten sam Szewczyk co tą bajeczkę tutaj sygnuje?
jw
jw 20.06.2020, 07:35
A moze by tak pobory obnizyc? Wladzy w Urzedzie Miasta
mm
mm 20.06.2020, 07:13
A po co radni PIS mieli przychodzić jak sam Szewczyk i zastepcy pisza ze sie z nimi spotykali juz gadac o tym? Wychodzi ze oprocz PiSu nie było tez 2 radnych od Szewczyka.
historia kołem się toczy
historia kołem się toczy 20.06.2020, 07:12
Karma wraca. Wolickiego chcieli zjeść, sam Szewczyk ze Śliwą trąbił że miasto zadłuża. Barszczowa i Ożogowa rozdzierały szaty. A teraz co? Jak Kali brać kredyt to dobrze?
beta
beta 19.06.2020, 23:56
Widać skończyło się administrowanie Szewczenki. Przyszło stanąć przed realnym rządzeniem i od razu bajeczki, że zły PiS nie chce kredytu dać. A kto obiecywał miliony na inwestycje jesienią 2018? Te miliony wychodzi, że z kredytu, który spłacać będa pokolenia.
Antypisior
Antypisior 20.06.2020, 13:07
Pokolenia to będą spłacać 500+, wyprawki i inne populistyczne zagrywki jedynie słusznej opcji. Co z mafią vatowską, gdzie prawda smoleńska, gdzie 70 mln wyrzuconych w błoto? Można wyliczać w nieskończoność. A PiS nie jest zły, tylko bardzo zły.
Tożtoszok
Tożtoszok 19.06.2020, 23:51
Skoro takie koszty braku kredytu to nie ma tu logiki w braku udzielenia tego kredytu poza zlosliwoscia. Pis w Polscr robi co moze i rozkreca gospodarke zadluzajac i drukujac pieniadze i inwestujac na maxa a tu bedziemy obcinac inwestycje. No niemozliwe zeby to klub Pis tak zaglosował. A co na to prezes??????
z ratusza
z ratusza 19.06.2020, 23:27
Jurek! Wstydziłbyś się firmować takie coś.
AK
AK 19.06.2020, 23:06
Grafomania a nie komunikat.

Pozostałe