Pokażą damski gorset, pantalony, krynolinę i pończoszki - video

  • 20.06.2020, 00:22
  • Tomasz Ratuszniak
Pokażą damski gorset, pantalony, krynolinę i pończoszki - video
Pasjonatów historii obyczajowej i miłośników mody na nową wystawę czasową zatytułowaną W cieniu wachlarza i parasolki. Moda damska XIX wieku zaprasza od 25 czerwca Muzeum Regionalne w Pilźnie.

- W wieku XIX Europa dużo szybciej aniżeli w poprzednich stuleciach zaczęła zmieniać swoje oblicze. Był to również okres szczególnie efektownych zmian w dziejach ubioru. Można było zaobserwować coraz więcej nowinek technicznych, a stroje ulegały zmianom mniej więcej co dziesięć lat: czasem diametralnie, czasem subtelnie, lecz zawsze na tyle znacząco, że bez trudu można było ocenić, czy widziany na ulicy ubiór jest aktualnie modny, czy też nie. Najszybciej i w najbardziej malowniczy sposób zmieniała się w tym okresie moda damska - czytamy w zapowiedzi wystawy.  
Koncepcja nowej ekspozycji muzealnej, jak twierdzą organizatorki wystawy, skupia się więc wokół ukazania damskich trendów modowych XIX – wiecznej Europy, ówczesnych kanonów stylu, estetyki ubioru i dodatków. Na wystawie nie zabraknie akcentów pilźnieńskich, części eksponatów, ale także fotografii przedstawiających pilźnieńskie damy – ówczesne modowe pionierski, nadające ton w XIX – wiecznym Pilźnie. Jednakże główny filar wystawy to oryginalne, XIX – wieczne suknie z kolekcji Anny Moryto – Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Są to stroje niezwykle zróżnicowane – zarówno w kwestii fasonu jak i wykorzystanych materiałów – dzięki którym można prześledzić ewolucje damskiej mody XIX w., które w tamtym stuleciu przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć także eksponaty pomijane zazwyczaj w tamtym czasie milczeniem, czyli odzież spodnią i bieliznę – damski gorset, pantalony, krynolinę czy pończoszki.
Uzupełnieniem ekspozycji są niezwykle interesujące i przebogato zdobione dodatki strojów kobiecych – obuwie, torebki, parasolki i wachlarze, oraz inne akcesoria związane z dbałością o urodę i strój, pochodzące zarówno ze zbiorów własnych pilźnieńskiego muzeum i Muzeum Historii Ubioru, jak też innych podkarpackich placówek, takich jak  Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, czy Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu. Ekspozycji towarzyszą także multimedialne prezentacje, ukazujące zawiłości i perturbacje w ubiorze poszczególnych elementów XIX – wiecznego, kobiecego stroju.
Wystawę będzie można zwiedzać od 25 czerwca do 15 września. W okresie tym wydłużone zostają piątkowe godziny otwarcia muzeum, będzie ono czynne od 8:00 do 18:00.

 

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe