Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - czym się różnią, na co można je przeznaczyć?

 • 21.06.2020, 10:44 (aktualizacja 23.06.2020, 12:18)
 • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - czym się różnią, na co można je… Grafika: pexels.com
Dowiedz się, jakie są różnice między kredytem gotówkowym a hipotecznym. Pozwoli Ci to wybrać produkt najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

Planujesz przeprowadzkę, a może właśnie zamierzasz rozpocząć budowę własnego domu lub kupić mieszkanie i brakuje Ci środków na ten cel? Wciąż niewielu Polaków może sobie pozwolić na nabycie nieruchomości za własną gotówkę. Najpopularniejsze rozwiązanie w takich sytuacjach stanowi wnioskowanie o dodatkowe finansowanie w banku. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz znacznej kwoty na zakup działki, czy chcesz aplikować o drobną sumę na dokończenie remontu, warto, żebyś zapoznał się z bogatą ofertą produktów kredytowych. Są one doskonałą opcją realizacji projektów, na które Cię nie stać. Dowiedz się, jakiego rodzaju kredyty możesz uzyskać w banku i na co możesz je przeznaczyć.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?

W przypadku tego rodzaju finansowania, w umowie określony jest dokładny cel, na który udzielone zostaje wsparcie. Bank przyznaje gotówkę na:

 • zakup nieruchomości - pieniądze możesz przeznaczyć na kupno działki, domu lub mieszkania,
 • budowę domu,
 • spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez inną instytucję (opcja dostępna w Santander Bank Polska).

W szczególnych przypadkach kredytobiorca może wykorzystać część środków na remont nieruchomości.

Najważniejsze informacje o kredycie z zabezpieczeniem w postaci hipoteki

Biorąc pod uwagę, że kredyt mieszkaniowy udzielany jest na cel związany z nabyciem, budową lub remontem nieruchomości, bank definiuje jego minimalną wartość. Santander Bank Polska przyznaje na te inwestycje środki powyżej 20.000 złotych w przypadku oprocentowania zmiennego lub kwotę wynoszącą ponad 80.000 złotych, jeśli jest ono stałe. Możliwe jest sfinansowanie w ten sposób aż do 90% wartości nabywanego lokum. Wysoka kwota kredytu wiąże się z długim okresem kredytowania i wymogiem posiadania zabezpieczenia - podstawowe stanowi hipoteka na nieruchomości, lecz dostępne są też opcje dodatkowe.

Zasady udzielania kredytów konsumpcyjnych

Wnioskując o kredyt gotówkowy, możesz zyskać pieniądze na dowolny cel. W tym przypadku nie jest wymagane posiadanie wkładu własnego. Proces otrzymania gotówki jest szybszy, niż ubiegając się o produkt przeznaczony na finansowanie nieruchomości. Nie obowiązuje też zasada wymaganego zabezpieczenia. Banki udzielają kredytów gotówkowych na przyjaznych konsumentom zasadach, ograniczając formalności do minimum.

Co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku do banku?

Będąc klientem Santander Bank Polska, możesz wnioskować o kredyt gotówkowy online. Procedury otrzymania kapitału są bardzo proste, nie ma nawet potrzeby wyjścia z domu. Dla klientów, którzy nie posiadają rachunku i nie mają dostępu do bankowości elektronicznej, rozwiązaniem jest telefoniczny lub osobisty kontakt z doradcą. Kluczowe w podjęciu decyzji o aplikowanie o dodatkowe środki są:

 1. okres spłaty - dostępny jest szeroki zakres liczby rat, dopasowany do możliwości kredytobiorcy. W przypadku kredytu gotówkowego online
   wynosi on od 3 do 120 rat;
 2. oczekiwana kwota - na sfinansowanie mniejszych i większych inwestycji bank przyznaje od 500 złotych do 100 000 złotych;
 3. koszty kredytu - każda pożyczka wiąże się z zapłatą prowizji, która dla produktu gotówkowego online wynosi od 3,99% do 7,99% (w zależności od tego, czy w pakiecie jest ubezpieczenie). Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest na poziomie 10,98%;
 4. dodatkowe udogodnienia - w każdym przypadku masz 14 dni na odstąpienie od umowy, a oprócz tego możliwa jest bezpłatna, wcześniejsza spłata kapitału. Poza tym możesz skorzystać z ubezpieczenia.

Jak duże są Twoje szanse na otrzymanie kredytu?

Pozytywna ocena wniosku o otrzymanie potrzebnej sumy pieniędzy, niezależnie od tego, czy jest to kredyt mieszkaniowy, czy gotówkowy, wiąże się ze zdolnością kredytową klienta. Bank na podstawie źródła dochodu, wysokości wpływów i wydatków decyduje o maksymalnej wysokości przyznawanego kapitału. Oceniane są również informacje z historii kredytowej konsumenta, pozyskiwane z baz danych rejestrów dłużników. Nie ma konieczności posiadania umowy o pracę, akceptowane są stałe dochody z umów zlecenie, o dzieło, a także z prowadzonej działalności gospodarczej, renty, emerytury czy najmu. Zazwyczaj, aplikując o kredyt przez Internet, nie jest wymagane przedstawianie żadnych zaświadczeń.

Najważniejsze różnice między kredytem hipotecznym a gotówkowym

Posiadając sprecyzowany cel wydatku, który nie wiąże się z nabywaniem nieruchomości, najlepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy. Proces uzyskania tego produktu jest szybki, a formalności są ograniczone w porównaniu do zobowiązań na cele mieszkaniowe. Natomiast jeśli chcesz budować lub kupić dom i będzie to wydatek przekraczający 100 000 złotych, a przy tym posiadasz kapitał własny, warto wnioskować o fundusze z zabezpieczeniem. Udogodnieniem dla konsumentów jest zapis z ustawy o kredycie hipotecznym, zgodnie z którym bank musi wydać decyzję o przyznaniu środków lub odmowie oraz podać jej przyczynę w ciągu 21 dni. Procedura ta jest dłuższa niż w przypadku kredytów konsumenckich, ale stanowi korzystne rozwiązanie dla wnioskodawcy.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe