Rolety zewnętrzne - ich budowa i zalety

  • 25.06.2020, 10:36 (aktualizacja 26.06.2020, 09:07)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Rolety zewnętrzne - ich budowa i zalety
Należy wiedzieć, że roleta składa się z takich oto dwóch zasadniczych elementów - pancerza oraz kasety. Pancerze zbudowane są z reguły z zamkniętych, poziomych profili, które mogą być dodatkowo wypełnione na przykład pianką poliuretanową. Poruszają się w pionowych prowadnicach przytwierdzonych do ościeża okna (lub jego ramy). Warto wiedzieć, że im większy profil zastosowano w pancerzu, tym grubsze wypełnienie, a tym samym wyższa izolacyjność termiczna i akustyczna. Natomiast kaseta ma z reguły prostokątny przekrój, chociaż w sprzedaży są też dostępne wieloboczne i półokrągłe.

W jej wnętrzu znajduje się rura nawojowa, na którą nawinięty jest wcześniej wspomniany ruchomy pancerz. To przede wszystkim od jego parametrów zależy, jak dobrze roleta izoluje termicznie. Ponadto należy wiedzieć, że rolety produkuje się z takich materiałów jak: stal, aluminium, PVC albo drewno (takie występują rzadko). Są oferowane w coraz szerszej gamie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo możemy je dobrać do stolarki czy elewacji. W przypadku rolet na okna dachowe wał (rura nawojowa) znajduje się w mniejszej kasecie, umieszczonej nad oknem. Zdarza się też, że modele dachowe wyposaża się w czujnik natężenia światła, czy akumulator, ładowany w zamocowanej w kasecie baterii słonecznej.

A jakie zalety posiadają rolety zewnętrzne?

Należy wiedzieć, że w czasie mrozów bądź podczas upałów pozytywnie ocenimy termoizolacyjność rolet zewnętrznych. W porze letniej chronią przed palącym słońcem i zagwarantują we wnętrzach przyjemny chłód. Zdaniem zdecydowanej większości producentów, temperaturę w budynku da się dzięki nim obniżyć nawet o około 10 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy też o tym, że mniej prądu zużyją także, pracujące w zacienionym domu, energochłonne urządzenia klimatyzacyjne. Z kolei porą zimową rolety pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Fachowcy policzyli, że straty ciepła przez osłonięte nimi okna spadają nawet o 1/3 do połowy (w przypadku dobrze izolowanego modelu). Ponadto rolety ograniczają wychładzające działanie wiatru.

Powinniśmy jednak pamiętać o ich zaciąganiu z nastaniem zmierzchu oraz wtedy, kiedy wychodzimy z domu na dłużej. Istotny jest także prawidłowy montaż - wszystkie połączenia z murem powinny być szczelne, aby wyeliminować mostki termiczne. Mówiąc znów o izolacyjności akustycznej, trzeba wiedzieć że pancerz obniża dochodzący z zewnątrz hałas średnio o 10 decybeli. Dlatego też dla osób mieszkających blisko głośnych sąsiadów może mieć to duże znaczenie.

Jednym z przewodnich zadań rolet jest zniechęcenie potencjalnych włamywaczy. Ponieważ złodzieje wchodzą do budynku z reguły przez drzwi lub okna balkonowe, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie antywłamaniowe - rolety w tej roli sprawdzą się dobrze. Należy wiedzieć, że producenci rolet stosują obecnie rozmaite zabezpieczenia, a najprostsze to: rygle i zamki. Natomiast w modelach bardziej wytrzymałych na ataki pancerz robi się z grubszego i jednocześnie sztywniejszego materiału, a prowadnice wzmacnia i inaczej kształtuje.

Elementem bezpieczeństwa są także specjalne wieszaki, które uniemożliwiają podniesienie tej osłony. Podobnie jak drzwi, bramy garażowe i okna, rolety teoretycznie występują w sześciu klasach odporności a włamanie - od RC1 do RC6. Jednak w praktyce wciąż dostępne są w sprzedaży wyroby co najwyżej klasy RC6. Warto też dodać, że opuszczone rolety chronią okna przed deszczem, śniegiem, gradem, promieniami UV i tym samym przedłużają ich trwałość.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe