Proboszcz Piasecki o wyborach. Na kogo głosować?

  • 09.07.2020, 09:57 (aktualizacja 09.07.2020, 11:07)
  • Ryszard Pajura
Proboszcz Piasecki o wyborach. Na kogo głosować?
- W niedzielę oddamy kolejny swój głos, a oddając musimy pamiętać o dobru naszej bardzo doświadczonej Ojczyzny - pisze na łamach dębickiej Fary ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy. Nie wskazuje wprost, na kogo oddać głos, choć można to wyczytać "pomiędzy wierszami”.

Zdaniem ks. Ryszarda Piaseckiego w Polsce obserwujemy niemal równy podział. Wskazuje na ten dokonany przez jednego z profesorów, który uznał, że mamy w Polsce niemal równy podział na "zwolenników tzw. otwartości na wszystko w połączeniu z globalizacją i liberalizmem", po drugiej stronie sporu są zaś "zwolennicy rozwoju i wzrostu znaczenia w Europie, ale w oparciu o rodzimą tradycję, historię i wartości głównie chrześcijańskie, poczucie tożsamości."

Jednak według dziekana dekanatu Dębica-Wschód ten podział jest bardziej złożony, a "w obecnych wyborach przybrał on formę opozycji wobec rządzących." Jak dodaje żaden rząd czy prezydent nie jest doskonały i nie unika popełniania błędów. Zmiana, jego zdaniem, niewiele zmieni, a może nawet oznaczać będzie jeszcze większe błędy.

Na kogo więc oddać głos? Tym bardziej że w kampanii padło wiele kłamstw i bzdur, więc zastanowić się trzeba, według ks. Piaseckiego, nad moralną stroną kandydowania? I odpowiada, że taki człowiek powinien legitymować się  nieskazitelnością moralną, a także godną postawą.

- W niedzielę oddamy kolejny swój głos, a oddając musimy pamiętać o dobru naszej bardzo doświadczonej Ojczyzny - kończy swój felieton proboszcz Fary.

Dębicka Fara, niegdyś regularny miesięcznik, to obecnie broszura, kolportowana w każdą niedzielę w parafii św. Jadwigi. "Zdaniem proboszcza" - to stały cykl tekstów, jakie są tam zamieszczane.

Ks. Ryszard Piasecki od grudnia 2003 roku jest proboszczem parafii św. Jadwigi w Dębicy oraz dziekanem dekanatu Dębica-Wschód. Dziennikarstwo nie jest mu obce, przed objęciem obu funkcji w Dębicy był dyrektorem diecezjalnego Radia Dobra Nowina. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku. Kapelan Ojca Św., kanonik honorowy Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu (mianowany w 1996 roku).

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rozwodnik
rozwodnik 21.07.2020, 20:24
na kogo tylko na "dobrą zmianę" i tu ksiądz ma 100% racji, bo co jesli powinie Ci się łapa w życiu ożenisz się człowieku ze "złą" kobietą tak jak b.prezes telewizji Kurski to zrobisz.... hmmm zastanów się a tak zawsze można anulować ślub i znów można do kościoła iść i przysięgać przed Bogiem MIŁOŚĆ WIERNOŚĆ i UCZCIWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ jakie to proste
Halinka
Halinka 21.07.2020, 12:20
NA KOGO GŁOSOWAĆ PYTA PROBOSZCZ ? NA FUNDUSZ KOŚCIELNY I REKORDOWY JEGO WZROST ZA RZĄDÓW PISU
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.07.2020, 22:11
Rozdział państwa od kościoła to absolutny priorytet. Powołaniem księży jest SŁUŻYĆ (!) Bogu i ludziom i najwyższy czas aby wierni przypomnieli o tym księżom w Polsce, bo obecna wladza doprowadziła do obrzydliwego rozpasania kleru.
Abc
Abc 10.07.2020, 21:24
Żenujące zachowanie. Nie dziwne, ze ludzie przestaja chodzić do kosciola, zwlaszcza mlodzi.
Ktoś
Ktoś 09.07.2020, 23:40
Szanowny księże... Księdza miejsce jest w kościele, na modlitwie i pomocy ludziom, a nie w polityce. Właśnie przez takich księży, ludzie odchodzą od kościoła. Ale proponuję się zastanowić, bo jak odejdą, to kto Księdza utrzyma?
Baba Jaga
Baba Jaga 09.07.2020, 22:28
Dwa cytaty z księdza Tischnera:
1. Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm, ani ateizm, ale parodia religii.
2. Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi.
Parafianin- już były.
Parafianin- już były. 09.07.2020, 21:02
Po tej wypowiedzi mam dosyć. Przestaję chodzić do kościoła Piaseckiego-publicysty. Pan Bóg jest wszędzie.
Pyretta Blaze
Pyretta Blaze 09.07.2020, 22:13
Brawo! Ja już od dawna wiem, że najmniej Boga jest w kościele. Można się z nim spotkać wszędzie, ale nie w tej instytucji.
Kilo
Kilo 09.07.2020, 16:39
Żenujące...Wstyd!!!!
Buractwo
Buractwo 09.07.2020, 16:25
Gorzej być nie może, niż prezydent szczujący ludzi na siebie, nie rozumiejący skutków wygadywania nieodpowiedzialnych też, idący po trupach do władzy, obrażający innych, a żądający 3 lat więzienia za jedno słowo przeciw sobie. Nie nadawał się na adwokata, prezydentem nie był i nie będzie, choćby został wybrany. Wstyd sugerować wybór osoby tak nienawistnej, tak dalekiej od rzeczywistych wartości chrześcijańskich i uczestniczącej z takim zapałem w dzieleniu narodu.
Karola
Karola 09.07.2020, 16:17
!!!!zenujące...niech proboszcz zajmie sie problemami wiernych i troszczyo nich,a nie agitacja ..ma wiernych za pozbawiona rozumu chołote ktorej wskaze droge..wstyd
Klecha
Klecha 09.07.2020, 15:55
Żenujące...
Czytelniczka
Czytelniczka 09.07.2020, 15:54
Dobrze że jest obywatelem ale nie powinien mieszać się w sprawy polityczne chyba nie od tego jest kosciol
Czytelnik
Czytelnik 09.07.2020, 15:25
Nikt nie da księżom tyle ile Pis. Wiec agituja jak mogą. Wstyd!!!
kkk
kkk 09.07.2020, 15:18
Na szczęście wielu mieszkańców miasta ma swój rozum!!!! PROBOSZCZ powinien się zająć modlitwą za wszystkich parafian narażonych bezmyślnie na utratę zdrowia!!
Wyborca
Wyborca 09.07.2020, 15:15
Mam dość polityki w kościele. Kościół musi zajmować się nauczaniem o Bogu, a nie robić kampanie wyborczą. Niech każdy głosuję na kogo chce. Ja oddam głos na Rafała Trzaskowskiego.
wyborca
wyborca 09.07.2020, 14:29
Pełna zgoda, ja też głosuję na R.Trzaskowskiego.
Czytelniczka
Czytelniczka 09.07.2020, 13:47
Jakim prawem księża mówią na kogo mamy głosować i to nie tylko w dębicy bo gdzie indziej też to strasznie oburzajace i wstyd albo chodzimy się modlić albo na wykłady polityczne
123
123 09.07.2020, 15:28
Ksiądz jest takim samym obywatelem jak każdy inny i ma prawo wyrażać swoje poglądy! Do niczego cie nie zmusza możesz zrobić jak chcesz!
Ironia
Ironia 10.07.2020, 16:12
I sugerować z ambony, na kogo głosować? To jest zadanie księdza w dzisiejszym kościele?!
Karola
Karola 09.07.2020, 21:11
Ksiądz swoje poglady moze wyglaszac w swoim pokoju do siebie ,a nie w kosciele do wiernych!!! Ambona nie jest od tego..maja ludzi za nic,za ciemna masę ,jak ma czelnosc sugerowac wybor,bo pis ich broni we wszystkim i sypie groszem to sie trzymaja jak mogą, ksiadz niech sie zajmie sprawami duchowymi a nie polityka
!obłuda
Dębiczynin
Dębiczynin 09.07.2020, 20:56
Pewnie zdążył już zapisać się do pisu.
Debiczanka
Debiczanka 09.07.2020, 13:14
To oburzajace !
123
123 09.07.2020, 15:28
Prawda w oczy kole!
Parafianie
Parafianie 09.07.2020, 12:44
Dziękujemy za wykład.
Obserwatorka
Obserwatorka 09.07.2020, 12:15
Jakim prawem sanepid skrócił kwarantannę księżom? Mimo "ujemnych" wyników powinna trwać pełne dwa tygodnie! Trzeba tę sprawę nagłośnić!
123
123 09.07.2020, 15:29
Poczytaj wytyczne MZ to się dowiesz jakim prawem!
Obserwatorka
Obserwatorka 09.07.2020, 21:21
Mieszkańcy Dębicy ciągle jeszcze siedzą w kwarantannie czekając na testy. Poza tym wirus uaktywnia się często nawet ostatniego dnia kwarantanny lub po upływie dwóch tygodni. Kwarantanna dwa tygodnie jest obligatoryjna dla wszystkich. Księża dębiccy to jakiś wyjątek?
maseczka z filtrem
maseczka z filtrem 09.07.2020, 16:24
Wytyczne MZ prawem? Inicjatywę ustawodawczą w Polsce mają: Sejm, Senat, Prezydent i istnieje inicjatywa społeczna. Gdzie tu widzisz MZ?

Pozostałe