Pneumatyka przemysłowa - czysta, prosta i bezpieczna forma zwiększania wydajności produkcyjnej

  • 21.07.2020, 10:05 (aktualizacja 21.07.2020, 10:33)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Pneumatyka przemysłowa - czysta, prosta i bezpieczna forma zwiększania wydajności produkcyjnej
Pneumatyka to jedna z dziedzin inżynierii mechanicznej, której głównym celem jest projektowanie oraz zastosowanie w praktyce gotowych rozwiązań maszynowych, a także urządzeń napędzanych oraz sterowanych z wykorzystaniem sprężonego powietrza lub gazów o zbliżonych właściwościach. Obecnie pneumatyka stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik w przemyśle i jednocześnie uchodzi za jedną z najlepszych form systematyzujących procesy produkcyjne i nie tylko.

Przykładowe zastosowanie

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele elementów pneumatycznych towarzyszy nam w życiu codziennym praktycznie na każdym kroku. Napędy pneumatyczne stosuje się m.in. w produkcji, górnictwie, w konstrukcjach maszynowych, motoryzacji, kolejnictwie czy też dentystyce. Pneumatyka odgrywa również dużą rolę w produkcji systemów wentylacyjnych oraz chłodniczych, a także w hutnictwie, energetyce oraz rolnictwie.

Bezpieczne i bezawaryjne układy

Jednym z głównych atutów pneumatyki przemysłowej jest jej czystość. Stosowanie napędów pneumatycznych zapewnia cichą oraz wydajną pracę maszyn, a ich projektowanie oraz montaż są stosunkowo proste. Wszelkie urządzenia pneumatyczne powstają z wykorzystaniem podstawowych elementów, jak np. siłowniki, zawory, wyspy zaworowe czy przewody, oferowane przez sklep z pneumatyką Air-Com.pl. Elementy tego typu funkcjonują w oparciu o proste przepięcia włącz/wyłącz. Dzięki zastosowaniu gazu, jako medium roboczego, oraz stosunkowo prostej budowie, układy pneumatyczne są w zasadzie bezawaryjne, rzadko ulegając uszkodzeniom. Sprężone powietrze poprzez absorbcję sił pojawiających się podczas procesu dodatkowo chroni urządzenia pneumatyczne. Tego typu maszyny posiadają również tzw. bufor pracy, nawet w sytuacjach, gdy dochodzi do braku zasilania energią elektryczną. Sprężone powietrze ma to do siebie, że można je magazynować oraz produkować z wyprzedzeniem, co eliminuje krótkie przestoje wynikające np. z resetu elektrycznej sieci przesyłowej czy też z krótkotrwałego spadku mocy.

Specjalista przez duże „S”

Siłą pneumatyki przemysłowej jest przede wszystkim prostota. Nawet przy niewielkim doświadczeniu można szybko zaprojektować mało skomplikowane układy pneumatyczne i zamontować sterowanie maszynami z wykorzystaniem elementów pneumatycznych (np. zaworów czy cylindrów). Pomimo tego, że układy wykorzystujące pneumatykę są stosunkowo proste, to jednak istnieją techniki oraz urządzenia, które umożliwiają stworzenie bardziej złożonych i wydajnych systemów. Specjalistą w dziedzinie pneumatyki przemysłowej jest firma Air-Com.pl, której głównym polem działalności jest automatyzacja procesów produkcyjnych, projektowanie, doradzanie oraz dystrybucja gotowych elementów oraz urządzeń pneumatyki siłowej w Polsce.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe