Z Dębicy do Rzeszowa - od stycznia rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna

  • 21.07.2020, 12:12 (aktualizacja 21.07.2020, 12:16)
  • Ryszard Pajura
Z Dębicy do Rzeszowa - od stycznia rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna Fot. archiwum/Janusz Grajcar
Dzięki umowie z Polregio o wartości 460 mln złotych częściej pojedziemy koleją z Dębicy do Rzeszowa i dalej do Przeworska.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, to pierwsza umowa, która dotyczy nie tylko tradycyjnych przewozów regionalnych, ale także Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Wchodzimy w nowy obszar dotyczący Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Szacujemy, że w obu tych obszarach dotyczy to nawet rocznie 5 mln pasażerów – powiedział marszałek Władysław Ortyl w czasie podpisania umowy, cytowany przez portal podkarpacie.pl  

Umowę obok niego podpisali także wicemarszałek Piotr Pilch oraz ze strony Polregio prezes tej spółki Artur Martyniuk i dyrektor handlowy Adam Pawlik.

Spółka w zamian za prawie pół miliarda złotych wykona dwie usługi w latach 2021-2025. Pierwsza to kolejowe przewozy pasażerskie wojewódzkie – przewozy regionalne (PR). Druga to uruchomienie kolejowych przewozów pasażerskich aglomeracyjnych – podmiejskich  (PKA).

Jak informują władze Podkarpacie, zawarcie umowy umożliwia uruchomienie już za pół roku, czyli w styczniu 2021 Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

- Bardzo starannie przygotowujemy się, aby jak najlepiej wykorzystać atut, jakim będzie PKA. Chcemy zachęcić pasażerów, aby korzystali z szybkiej, nowoczesnej, wygodnej kolei aglomeracyjnej. Budujemy parkingi dla samochodów, aby można było zostawić auto i przesiąść się do pociągu, tak jak dzieje się w wielu miejscach świata. Chcemy wzmocnić rolę transportu kolejowego i podnieść jakość usług przewozów pasażerskich w obszarze aglomeracji rzeszowskiej – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

I jak dalej wyjaśnia witryna internetowa Urzędu Marszałkowskiego, na początku oferta Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej będzie niepełna z powodu braku przepustowości na liniach do Kolbuszowej czy też do Strzyżowa.

Ta niedrożność nie dotyczy naszego miasta, dlatego od stycznia większość pociągów zostanie uruchomiona na linii z Rzeszowa do Dębicy i z Rzeszowa do Przeworska.

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zdziwiona
zdziwiona 27.07.2020, 08:39
Aglomeracja????????
Janinka
Janinka 26.07.2020, 20:38
Szkoda, że oferta nie obejmuje mieszkańców Grabin/Czarnej i okolicznych wsi. Bardziej sensowny był stary model kursowania pociągów czyli Tarnów-Rzeszów. W Tarnowie można było złapać przesiadkę do Krakowa i tanim kosztem odwiedzić dawną stolicę Polski.
Mietek
Mietek 29.07.2020, 20:59
A w Dębicy nie można złapać przesiadki do Krakowa?
Saxon
Saxon 24.07.2020, 11:39
Czyli takie metro podkarpackie...

Pozostałe