Szlak prowadził będzie śladami dębickich Żydów

  • 28.07.2020, 22:28 (aktualizacja 28.07.2020, 22:38)
  • Tomasz Ratuszniak
Szlak prowadził będzie śladami dębickich Żydów Dom rodziny Mikołajkowów stał przy ul. Kościuszki. W domu, który jest na zdjęciu, w czasie wojny mieściła się siedziba Gestapo.
Dom rodziny Mikołajkowów został co prawda wyburzony, ale w miejscu gdzie stał powinna być przynajmniej tablica. Tak uważa jeden z naszych Czytelników.

Dziwi się, że miejsce przy ul. Kościuszki, w którym Leokadia i Aleksander Mikołajkowowie ukrywali kilkunastoosobową żydowską rodzinę, nie jest oznaczone.

- Włodarze miasta nie kwapią się jednak do postawienia nawet skromnego słupka z informacją i opisem. Wstyd - pisze do naszej redakcji.

Na skwerze rodziny Mikołajkowów, który sąsiaduje z miejscem gdzie stał dom, jest pamiątkowa tablica, ale naszemu Czytelnikowi zależy na tym, by dokładnie oznaczyć miejsce, gdzie ukrywana była rodzina Reichów.

Wiceburmistrz Maciej Małozięć zapewnia, że taka tablica się pojawi. Będzie częścią jednego ze szlaków historycznych, które powstaną w Dębicy. Ten akurat dotyczył będzie dębickich Żydów.

- Częścią szlaku będzie m.in. teren getta. W zeszłym roku przeprowadziłem wnikliwe badania na ten temat i jestem już pewien, gdzie znajdowały się jego granice - przekonuje wiceburmistrz.

Maciej Małozięć zapowiada, że szlak o którym mowa, a co za tym idzie i tablica, powstaną w przyszłym roku.

Przeczytaj również: W Dębicy będą dwa domy dziecka. Hanka i Jaś

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
historyk
historyk 29.07.2020, 18:15
A gdzie mieściła siedziba gestapo ?
rys
rys 29.07.2020, 18:32
Obok, w budynku, który widać na zdjęciu.
historyk
historyk 29.07.2020, 19:33
Potwierdza się więc stara maksyma : najciemniej jest pod latarnią !
x-one
x-one 29.07.2020, 11:08
Zachowam sobie ten artykuł do przyszłego roku.
&
& 29.07.2020, 08:50
I po co było burzyć taki historyczny dom?
ŻUL osiedlowy
ŻUL osiedlowy 28.07.2020, 23:47
Szlak ŻULA dębickiego : .Start- godz.6 rano spod Lidla- ile się da użebrać-dojście do dworca na oparach, tu sępienie wzmożone + 20 groszy i dalej przez Kolejową pod Centrum- żebry wzmożone-wpada złotówka na czworakch na Manhattan- kradzież 2 złote w kieszeń ...a dalej już z górki prosto pod Biedronkę z obitą machą(6 godz sępienia) + 4.30 starczy na Beczułkę -finał w stomilowskim parku -posłanie ze starego igliwia, pierzynka z zeschłych liści, pod głowę stara chodnikowa płyta.Do snu tuli kołysanka jazgotu pobliskiej fabryki i uspakajająco działa zapach przerobu gum jezdnych oraz pijackie śpiewy z okolic Matejki...
Dratewka
Dratewka 28.07.2020, 23:35
A czy są przewidziane szlaki na których są kosze na śmieci i ławki? Ostatnio Dębica wygląda jakby pojęcie architektury miejskiej jeszcze tu nie dotarło. Za to burmistrz-historyk budowałby tylko pomniki i przyklejał tablice.

Pozostałe