Pociągiem z Dębicy do Mielca jeszcze nie w tym roku

  • 30.07.2020, 11:43 (aktualizacja 30.07.2020, 15:21)
  • Źródło: Komunikat UMWP
Pociągiem z Dębicy do Mielca jeszcze nie w tym roku fot. Pixabay.com
Pociągi towarowe z Mielca do Kochanówki dojada już we wrześniu. Wtedy ruszy też przebudowa odcinka z Kochanówki do Dębicy, dopiero po jej zakończeniu przywrócony zostanie ruch pociągów pasażerskich na tej trasie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na odcinku Dębica - Mielec. Wkrótce zakończą się ostateczne przygotowanie dokumentacji na modernizację linii od Mielca do Padwi Narodowej. Szacunkowy koszt prac to ok. 160 mln zł - informują w dzisiejszym komunikacie prasowym władze samorządowe Podkarpacia. Niżej pełna treść komunikatu.

 

KOMUNIKAT PRASOWY
WIADUKT CZĘŚCIĄ MODERNIZACJI LINII L25 MIELEC – PADEW NARODOWA

Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podtrzymują bardzo dobrą współpracę przy modernizacji linii kolejowej Mielec – Dębica nr 25.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na odcinku Dębica - Mielec. Wkrótce zakończą się ostateczne przygotowanie dokumentacji na modernizację linii od Mielca do Padwi Narodowej. Szacunkowy koszt prac to ok. 160 mln zł.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą mogły liczyć na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W ramach projektu modernizacji odcinka Mielec – Padew Narodowa uwzględniony zostanie wiadukt nad linią kolejową nr 25 i nad ulicą Sienkiewicza. Jego budowa będzie zatem możliwa dzięki montażowi finansowemu ze środków RPO Województwa Podkarpackiego 2014-2020 (czyli funduszy europejskich) oraz samorządów. Taką informację przekazano dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Wzięli w niej udział m.in. europoseł Tomasz Poręba, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, poseł Fryderyk Kapinos oraz marszałek Władysław Ortyl.

- Już korzystamy z efektów Krajowego Programu Kolejowego, sprawnie realizujemy rozpoczęte inwestycje i ogłaszamy przetargi na nowe ważne społecznie projekty. Przykładem jest trasa z Mielca do Dębicy, na której we wrześniu kończy się kolejny etap prac, a efektywna współpraca Polskich Linii Kolejowych z samorządem pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i sprawności w komunikacji kolejowej i drogowej  – powiedział prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

- Cieszę się, że już niebawem zobaczymy pociągi na tym odcinku torów. To bardzo ważne, że remont linii kolejowej L25 jest realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Serdecznie dziękuje panu prezesowi PKP PLK Ireneuszowi Merchelowi, współpraca układa się doskonale. Jeszcze niedawno ta linia miała zostać całkowicie zlikwidowana, a dziś już wiemy, że będzie to okno na świat dla mieszkańców Mielca i okolic, jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy - powiedział europoseł Tomasz Poręba, który od 2009 r9oku wspólnie z marszałkiem Władysławem Ortylem podjął starania o remont tej linii.

- Wszędzie tam gdzie udaje się skonstruować dobry montaż finansowy powstają duże inwestycje tak potrzebne mieszkańcom. Mamy dziś same dobre wiadomości. Wkrótce rusza dalsza część modernizacji linii nr 25 i jej elementem będzie budowa wiaduktu. O możliwych scenariuszach dotyczących wiaduktu rozmawialiśmy bardzo długo, szukaliśmy optymalnego rozwiązania z udziałem budżetu państwa, magistratu, starostwa i PKP Polskich Linii Kolejowych SA. Ujęcie wiaduktu do modernizacji i finansowanie go z RPO to bardzo dobra propozycja. Przypomnę, że zaangażowanie PLK będzie w ten sposób większe niż ubiegłoroczna deklaracja podczas podpisania listu intencyjnego – dodał marszałek Władysław Ortyl.

- Remont linii kolejowej zmienia układ przejazdów kolejowych, więc konieczne będzie stworzenie nowego układu drogowego przez samorząd Mielca. Ministerstwo Infrastruktury prowadzi programy wspierające samorządowe inwestycje drogowe. Jednym z nich jest Fundusz Dróg Samorządowych, który dobrze wpisuje się w potrzeby inwestycyjne gminnych i powiatowych samorządów. Ponieważ jest to instrument wieloletni, samorząd może zaplanować perspektywę budowy układu komunikacyjnego na swoim terenie - dodał wiceminister Rafał Weber.

Modernizacja odcinka linii Mielec – Dębica nr 25 wchodzi w ostatnią fazę. Budowane jest przejście podziemne, które zastąpi kładkę w okolicach dworca kolejowego. Obiekt zapewni dojście do nowego peronu wyspowego. Przejście będzie wyposażone w trzy windy. Zapewniony będzie dogodny dostęp do pociągów dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zaplanowano także w okolicy stacji (tzw. ślimaka) drugie przejście pod torami.

We wrześniu planowane jest przywrócenie ruch pociągów towarowych na odcinku Mielec – Kochanówka. Na tym odcinku, po usunięciu starego toru i wzmocnieniu podtorza, wykonawca przygotował nowy tor. Kończą się prace przy przepustach i mostach. Wymienione zostały urządzenia sterowania, co zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Postępują prace przy budowie nowych peronów na przystankach Wojsław, Rzemień, Rzochów, Tuszyma, Dąbie, Pustków i stacji Kochanówka. Po wznowieniu ruchu pociągów na odcinku Mielec – Kochanówka, wykonawca rozpocznie prace na 7 km odcinku Kochanówka – Dębica.

Dla lepszej komunikacji przebudowane zostaną przejazdy i drogi dojazdowe. Istotne zmiany nastąpią w Rzemieniu, gdzie w okolicy przejazdu powstanie nowy układ drogowy, który zwiększy bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

- Mielczanie bardzo interesują się przebiegiem remontu linii kolejowej, co potwierdza, zasadność tej inwestycji. Mamy deklarację, że to nie koniec remontów. Na linię wrócą pociągi pasażerskie. Czynimy starania, aby możliwy była renowacja naszego dworca. Jest duża szansa, że przy poszerzeniu Programu Inwestycji Dworcowych znajdzie się w nim dworzec w Mielcu - dodał poseł Fryderyk Kapinos.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP

Źródło: Komunikat UMWP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 20.08.2020, 15:56
Skoro towarowe mogą jeździć z Mielca do Kochanówki, to dlaczego osobowe nie mogą.Było by bliżej do Dębicy.
????
???? 20.08.2020, 16:38
I co dalej? Przesiadka do Ogrotransu, który jeździ parę razy dziennie?
7of9
7of9 10.08.2020, 16:59
nikt nigdy nie marnował i nie zmarnuje tak pieniędzy jak piss na patokarpaciu. ta linia to jest po prostu szczyt marnotrawstwa. zupełnie niepotrzebne wywalenie kasy w błoto. Ale.. jak mawia pinokio: Ludzie są tacy głupi, że to działa. Niesamowite! i w następnych wyborach znów z 70% na łukaszen.. o przepraszam na piSS
kolej
kolej 10.08.2020, 14:53
Maja budować szybką linię kolejową Pilzno - Słotowa przez Bajorki. Już gromadzą buki na szyny.
tramp
tramp 10.08.2020, 14:49
A ja tradycyjnie Per Pedes
Goździk1993
Goździk1993 09.08.2020, 14:40
Na odcinku Mielec-Padew Narodowa do zrobienia jest fragment między Maliniem a Tuszowem Narodowym, stacja Jaślany, rozjazdy i tory boczne na stacji Chorzelów. Oprócz tego budowa wiaduktu na granicy Mielca i Chorzelowa dla drogi prowadzącej z SSE Mielec (dawne WSK) do drugiego mostu na Wisłoce w Mielcu oddanego do użytku w maju 2020 roku.
Grzegorz
Grzegorz 02.08.2020, 18:39
Lewica zamkła bo się nie opłacało...
Mietek
Mietek 03.08.2020, 07:38
W 2009 roku nie rządziła lewica tylko "styropianowcy"
Goździk
Goździk 09.08.2020, 14:38
W 2009 rządziła koalicja PO-PSL.
emerytka
emerytka 31.07.2020, 20:44
Po co pociągi osobowe? Już tak było i brakowało chętnych. Nie ma MKS ów w Gminie Dębica ! Po co nam pociąg do Mielca jak do Dębicy nie ma jak dojechać. Kto nie ma auta ma ciężkie życie, Taksówkami - emeryci ??? Gdyby była dobra sieć MKS -ów to nie byłoby tyle samochodów w Dębicy.Naprawdę .
Dinozaur
Dinozaur 30.07.2020, 12:45
Czekamy z utęsknieniem. Biorąc pod uwagę to, jak wygląda transport publiczny w gminie Dębica, pociągi będą się cieszyły dużym powodzeniem. Przypomną się nam stare czasy, gdy setki ludzi dojeżdżały do szkół i pracy pociągami.
jawor
jawor 31.07.2020, 20:46
Jak to sobie wyobrażasz ?
Pterodaktyl
Pterodaktyl 01.08.2020, 17:56
Dziwne pytanie. Nie wiesz jak się jeździ pociągami? Kupujesz bilet, wsiadasz go pociągu, jedziesz, wysiadasz.
Mieszkam w Brzeźnicy
Mieszkam w Brzeźnicy 27.08.2020, 00:32
Jak wsiądziesz jak pociąg jedzie przez środek wioski ale nie ma i pewnie nie będzie przystanku na którym wsiądziesz 😂
Pomocny Dobromir
Pomocny Dobromir 01.08.2020, 15:34
Normalnie. Idziesz na stację i wsiadasz do pociągu. Następnie siedzisz w fotelu i oglądasz widoki w oknie. Pociąg dojeżdża na docelową stację a ty wysiadasz przez drzwi. Potem już robisz co chcesz. Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam!
xxl
xxl 10.08.2020, 08:33
a co z samochodem? Nie bedziemy jezdzic samochodami do pracy?
niedowiary!
Pterodaktyl
Pterodaktyl 10.08.2020, 13:17
Do xxl. Są ludzie, którzy z różnych względów nie mają samochodów. Są też tacy, dla których liczy się ekologia i nie chcą używać samochodu do dojazdu jednej osoby. Wystarczy stanąć na poboczu i poobserwować samochody w godzinach szczytu ( między 14:00 a 16:00). Okropne korki, a w większości samochodów tylko kierowca, Dlatego transport zbiorowy powinien być oczkiem w głowie władz lokalnych.

Pozostałe