Dębica uczci bohaterów Powstania Warszawskiego

  • 31.07.2020, 11:18 (aktualizacja 31.07.2020, 11:29)
  • Ryszard Pajura
Dębica uczci bohaterów Powstania Warszawskiego fot. pixabay.com
1 sierpnia (sobota) o godz. 17 zawyją miejskie syreny w Dębicy. W ten sposób miasto uczci 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz jego bohaterów.

Zarządzenie w tej sprawie wydał burmistrz Mariusz Szewczyk. Przez trzy minuty ciągły dźwięk emitowały będą wszystkie syreny firm komunalnych, instytucji i jednostek samorządowych zarządzanych przez miasto.

Syreny zawyją w całej Polsce, do akcji co roku władza się większość miast. Na trzy minuty ustanie w nich ruch samochodowy i pieszy.

1 sierpnia 2020 roku będziemy obchodzić 76. rocznicę Powstania Warszawskiego, czyli wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanego przez Armię Krajową.

Powstanie Warszawskie wybuchło w 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. Walki o wyzwolenie Warszawy trwały do 3 października 1944 roku. Dowodzili nimi kolejno: Tadeusz Bor-Komorowski, Antoni Chruściel, Tadeusz Pełczyński, Leopold Okulicki. Po początkowych sukcesach powstańców, głównie żołnierzy Armii Krajowej, Niemcy zaczęli przechylać szalę na swoją stronę. Tym ostatnim sprzyjał fakt, że Armia Czerwona, choć ulokowała się po drugiej stronie Wisły, nie próbowała pójść na pomoc powstańcom

W walce wzięło udział ok. 50 tys. żołnierzy polskich: 10 tys. z nich zginęło; zaginęło ok. 6 tys., a 15 tys. dostało się do niewoli. Niemcy zanim zniszczyli miasto, wypędzili z niego ok. 600 tys. mieszkańców, z czego ok. 150 tys. wywieźli na roboty przymusowe do Niemiec.

Imię Powstańców Warszawy nosi ulica na osiedlu Kępa w Dębicy.

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe