Uprawa pieczarek - najważniejsze terminy i zasady - na czym to polega?

  • 04.08.2020, 20:55 (aktualizacja 06.08.2020, 09:06)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Uprawa pieczarek - najważniejsze terminy i zasady - na czym to polega? fot. Materiał partnera
Uprawianie pieczarek w warunkach domowych odbywa się najczęściej w starych szopkach, w piwnicach lub szklarniach. Jednak miejsce i wyposażenie pieczarkarni przemysłowej musi być w pełni profesjonalne i prawidłowo dostosowane. Samo miejsce uprawy pieczarek wymaga hali do uprawy, a także innych pomieszczeń przeznaczonych do fermentacji, odkażania oraz pasteryzacji podłoża.

Cykle uprawy pieczarek i fermentacja podłoża


Uprawa pieczarek w pomieszczeniach profesjonalnie i prawidłowo do tego przygotowanych, które nie posiadają dodatkowej klimatyzacji, może odbywać się dwa razy do roku. Cykl wiosenny rozpoczyna się jeszcze w grudniu lub w styczniu. Natomiast cykl jesienny powinien rozpoczynać się od sierpnia. Jeśli hala uprawowa jest jednak wyposażenie pieczarkarni posiada klimatyzację, uprawa może odbywać się przez cały rok w kilku cyklach. Aby przygotować miejsce pod uprawę pieczarek do kolejnego cyklu, należy w pierwszej kolejności zadbać o dobrze sfermentowane podłoże. Niezależnie czy zostało ono wyprodukowane samodzielnie, czy pochodzi z podłoża zastępczego, proces fermentacji jest kluczowy dla powodzenia całej uprawy. Proces fermentacji zajmuje od kilku do kilkunastu dni i wymaga dokładania kolejnych warstw podłoża co około dwa lub trzy dni wraz z jednoczesnym nawadnianiem i mocznikiem. Dokładając kolejne warstwy podłoża, należy kontrolować jego wilgotność, temperaturę i w razie konieczności zmieniać proporcje wody lub ułożenie całego podłoża.


Pasteryzacja podłoża


Wyposażenie pieczarkarni w odpowiednie podłoże do uprawy to nie tylko proces fermentacji, lecz także jego pasteryzacja, czyli pozbycie się i wyniszczenie pasożytów w nim bytujących. Cały proces pasteryzacji również trwa od kilku do kilkunastu dni i odbywa się po upływie około dziesięciu dni po ułożeniu pierwszej warstwy fermentacyjnej. Proces fermentacyjny nazywany jest także dojrzewaniem podłoża, ponieważ wymaga utrzymywania temperatury około sześćdziesięciu stopni w warstwie o grubości do trzydziestu centymetrów. Normalnym objawem procesu pasteryzacji jest pojawianie się grzyba w kolorze niebieskoszarym na powierzchni, który jest korzystny dla uprawy pieczarek, więc nie należy się go pozbywać. Dla uzyskania pewności i gwarancji wyniszczenia wszystkich pasożytów oraz drobnoustrojów, warto wysłać próbki podłoża do specjalistycznych badań.


Uprawa i zbiory pieczarek


Po przygotowaniu podłoża w prawidłowy sposób należy zasadzić grzybnię, a jej warstwę wierzchnią okryć na kilkanaście dni gazetami. Maksymalnie po upływie dwóch tygodniu gazety należy zdjąć i zastąpić warstwą zdezynfekowanego torfu. Najważniejsza podczas uprawy pieczarek już po ich zasadzeniu jest wilgotność oraz temperatura. Tych parametrów należy bezwzględnie pilnować i kontrolować, aby móc cieszyć się zbiorami pieczarek. Wyposażenie pieczarkarni w klimatyzację, podłoże oraz zachowanie wszystkich etapów w prawidłowej kolejności, pozwoli cieszyć się pierwszymi plonami po około trzech tygodniach uprawy, a kolejnymi jeszcze przez dwa miesiące co tydzień. Podłoże zastępcze pozwala osiągnąć nieco większe plony, które wynoszą nawet do dwudziestu pięciu kilogramów na metr kwadratowy.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
trun
trun 19.04.2021, 22:08
Ja użyłem okrywy torfowej z Wokasa i wyszło to genialnie w obu typach, które hoduję. O pieczarkarstwie można się wiele dowiedzieć z ich materiałów, które są za darmo.

Pozostałe