Nosorożca spotkasz w gminie Czarna

  • 19.08.2020, 08:25 (aktualizacja 19.08.2020, 09:37)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Nosorożca spotkasz w gminie Czarna Fot. Andrzej Trzeciak
Samiec może pochwalić się imponującym rogiem, od którego te piękne owady wzięły nazwę. - Zagłębie tego gatunku mamy w Golemkach - mówi leśnik Andrzej Trzeciak.

Andrzej Trzeciak o owadach wie wszystko i chętnie się tą wiedzą dzieli.  Tak opowiada o rohatyńcu nosorożcu: ciekawostką jest fakt, że gatunek zaliczany do grupy organizmów synantropijnych ( czyli takich, które przystosowały się do życia w pobliżu człowieka - przyp.red.)  coraz częściej pojawia się w przydomowych kompostownikach, pryzmach trocin i odpadów organicznych. Coraz częściej też zasiedla wypróchniałe drzewa w aglomeracjach miejskich, Jest stałym bywalcem w tartakach, gdzie jego larwy żerują w rozkładającej się materii. Wyraźny jest u nich dymorfizm płciowy -  pan wyposażony został przez naturę w okazały róg na głowie - stąd też nazwa rodzajowa. Mimo częstości występowania umieszczony na liście zwierząt zagrożonych w Polsce ze statusem NT (bliski zagrożeniu).

Miejsce, gdzie Andrzej Trzeciak znalazł tę przepiękną parę,  to plac przy lesie w Golemkach, gdzie od kilkunastu lat składowane są trociny i odpady tartaczne.

- Obserwuję tam żerujące pędrak,i a w okresie rójki od końca maja do lipca postacie doskonałe. Kolejne z moich ulubionych miejsc gdzie regularnie powracam - mówi leśnik.

 

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe