Kredyt konsolidacyjny – co to jest i komu może się przydać?

  • 21.08.2020, 10:41
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Kredyt konsolidacyjny – co to jest i komu może się przydać?
Kiedy ktoś mówi, że zamierza pożyczyć pieniądze w banku, pierwsze co przychodzi nam na myśl to kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. To zdecydowanie dwa najpopularniejsze rodzaje zobowiązań, mimo że istnieją jeszcze inne produkty finansowe w bankach.

Coraz częściej możemy spotkać się w ofertach banków z takim produktem jak kredyt konsolidacyjny. Aby wybrać najlepszą ofertę warto posłużyć się rankingiem dostępnym na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny. Jednak niektóre osoby nie wiedzą co to jest kredyt konsolidacyjny i w jakiej sytuacji warto z niego skorzystać. Warto o tym wiedzieć, gdyż może okazać się to porządnym wsparciem dla osób, zmagających się ze spłatą wielu zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Co to znaczy kredyt konsolidacyjny? Ten produkt finansowy najłatwiej określić jako kredyt celowy przeznaczony na spłatę kilku dotychczasowych zobowiązań. Jednak warto mieć na uwadze to, że nie wszystkie kredyty można skonsolidować. Łączyć możemy przede wszystkim kredyty gotówkowe, samochodowe, mieszkaniowe, ratalne, jednakże do tego grona nie zalicza się debetów w rachunkach i limitów kart kredytowych. Przed zdecydowaniem się na zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego należy dokładnie przeanalizować wszystkie nasze zadłużenia i podjąć decyzję, jakie zobowiązanie skonsolidować, a które spłacać na zwykłych warunkach. Nie ma wymogu, aby łączyć wszystkie posiadane pożyczki i zobowiązania. Istotną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że istnieje możliwość uzyskania dodatkowej gotówki. W tym przypadku część środków z kredytu trafia na konto klienta lub jest wypłacana w placówce banku.

Kredyt konsolidacyjny – mniejsza rata, wyższe koszty kredytu

Jak wygląda konsolidacja kredytów w praktyce? Bank przyznając nam kredyt konsolidacyjny przejmuje na siebie wszystkie zobowiązania wskazane przez klienta. Kredytobiorca nie ma od tej chwili możliwości spłacenia kwoty kredytu u poprzedniego kredytodawcy. Po połączeniu zobowiązań finansowych klient spłaca zadłużenie jedynie wobec banku, u którego uzyskał kredyt konsolidacyjny. Płaci jedynie jedną, czytelną ratę. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania miesięczna rata kredytu może być dużo niższa niż w przypadku płacenia wszystkich zobowiązań oddzielnie. Należy pamiętać, że wydłużony okres kredytowania wiąże się z większym kosztem całkowitym kredytu. Jednakże to jest mało istotna wada dla osób, mających problem z płynnością finansową i spłatą wszystkich rat.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy dedykowany w szczególności dla osób, które mają problem z płynnością finansową i nie mogą sobie poradzić ze zbyt dużą ratą kredytów. To może grozić szybkim zadłużeniem się i wpadnięciem w spiralę zadłużenia.  Połączenie zobowiązań w jedno i obniżenie miesięcznej raty pomoże stanąć na nogi i przejść bez szwanku tymczasowy kryzys finansowy. Ponadto klient bardzo często otrzymuje w ramach kredytu konsolidacyjnego dodatkową gotówkę, co pozwala zasilić budżet domowy czy też służyć jako część kwoty na spłatę zobowiązania.

Mimo, że kredyt konsolidacyjny jest pomocą w spłacie zobowiązań nie jest on w żaden sposób rozwiązaniem dla osób zadłużonych lub posiadających niewystarczające dochody. Warto pamiętać, że ubieganie się o kredyt konsolidacyjny w momencie, kiedy problem ze spłatą bieżących zobowiązań jest poważny, skończy się prawdopodobnie odrzuceniem wniosku przez bank. Zbyt mała zdolność kredytowa może zniechęcić instytucje bankowe do udzielenia nam zobowiązania w obawie, że będziemy niewypłacalnym klientem. Z tego powodu przeczuwając, że w niedługim czasie nasze dochody mogą ulec zmniejszeniu warto podjąć próby konsolidacji zobowiązań.

Niekoniecznie kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony jedynie dla osób, mających problem ze spłatą zobowiązań. To także produkt finansowy, który umożliwia uwolnienie kredytobiorcy od konieczności comiesięcznych wizyt w kilku placówkach banku i załatwiania wielu dodatkowych formalności. Klient uzyskuje komfort spłacania zobowiązań, a zarazem może odciążyć domowy budżet.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych? Banki oferują obecnie dwa rodzaje tego typu produktów finansowych, a mianowicie kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Pierwszy z nich przydzielany jest na spłatę dotychczasowych kredytów i pożyczek. Jest to zobowiązanie łatwiejsze do uzyskania, ale jednocześnie droższe. Instytucja bankowa wymaga od klienta podania podstawowych dokumentów, takich jak dowód tożsamości, zaświadczenia o dochodach czy zawarte umowy kredytowe z innymi bankami. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest także udzielany na krótszy okres i mniejszą kwotę niż hipoteczny. Z kolei kredyt konsolidacyjny hipoteczny wymaga zabezpieczenia w formie nieruchomości, której właścicielem jest kredytobiorca lub poręczająca osoba. Może być udzielany na okres nawet do 30 lat, a jego maksymalna kwota zależy od wartości hipoteki. Tego typu zobowiązanie wiąże się także z koniecznością spełnienia dodatkowych formalności związanych z nieruchomością stanowiącą zabezpieczenie kredytu.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe