Płace ludzi władzy trzeba poukładać na nowo

  • 21.08.2020, 13:36 (aktualizacja 21.08.2020, 15:00)
  • Ryszard Pajura
Płace ludzi władzy trzeba poukładać na nowo Mateusz Cebula (pierwszy z prawej) podczas kampanii wyborczej 2018 roku. Od prawej m.in. poseł Kazimierz Moskal i senator Zdzisław Pupa. Fot. archiwum
Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula uważa, że płace w sferze budżetowej powinny być "poukładane na nowo - od dołu do góry. Jego fejsbukowy wpis to reakcja na notatkę w Obserwatorze Lokalnym.

Chodzi o tekst w satyrycznej rubryce Obserwatorium, w którym także jemu zarzuciliśmy milczenie w sprawie podwyżek dla ludzi władzy, przegłosowanej przez Sejm. Gdy najnowszy numer OL ukazał się w druku, okazało się, że przeciw podwyżkom zagłosował Senat. Prawdopodobnie Sejm przyjmie akceptuje stanowisko izby wyższej parlamentu.

Do sytuacji Mateusz Cebula odniósł się w swoim wpisie na Facebokku. Oto jego pełna treść:

"Redakcja OL liczyła na m.in. mój komentarz do sprawy (niedoszłych zdaje się) podwyżek w parlamencie, samorządach, rządzie itd. Ja akurat skupiam się na komentowaniu spraw lokalnych, samorządowych (jednym z nielicznych wyjątków był czas prezydenckiej kampanii wyborczej, co wielu bardzo uwierało).
Moja opinia w tej sprawie jest taka, że płace w sferze budżetowej powinny być poukładane na nowo - od dołu do góry, by oddawać realia oraz odpowiedzialność. To tak tytułem komentarza z mojej strony.
Z innych komentarzy bardzo przypadło mi do gustu to, jak sprawę podsumował prof. Antoni Dudek: "Właśnie unaoczniono, że całe teatrum śmiertelnej wojny z PiS-em kończy się tam, gdzie zaczynają się konfitury.".
I tu faktycznie wymowne jest milczenie zarówno Krzysztofa Lipczyńskiego, szefa PO w powiecie, który jeśli dobrze pamiętam woził po mieście jakiś czas temu lawety odnoszące się do nagród rządu Beaty Szydło jak i innego polityka PO Dominika Łazarza, który w mediach społecznościowych zazwyczaj grzmiał co do rzekomej pazerności obecnej władzy. Biorąc jednak po uwagę, czyje wewnętrzne stronnictwa w PO panowie reprezentują, staje się jasne dlaczego nabrali wody w usta (przynajmniej pod oficjalnymi postaciami 😉 w minimum jednym przypadku)."

Czytaj także:

Teraz nie czas na podwyżki

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pracownik
Pracownik 23.08.2020, 10:58
Idąc do pracy chyba każdy zrównoważony psychicznie wie, za jakie pieniądze. A jeżeli czuje się niedoceniony finansowo, szuka innej posady.
Logopeda
Logopeda 22.08.2020, 13:16
Wynagrodzenie brutto za 2019
Prezydent RP 12 600 zl miesiecznie
Premier RP 11 000 zl miesiecznie

Zastepca dyrektora MOPS Debica
8 930 zl miesiecznie

Dyrektor MOPS Debica
10 724 zl miesicznie

Posel na sejm RP
8 000 zl miesiecznie
Nie bede tego komentowac ale Debico !!! Obudz sie !!
muzyk
muzyk 23.08.2020, 12:32
logopeda "zmusił" mnie żeby popatrzeć na inne pensje i znalazłem taka ciekawostkę Starosta Dębicki Pan Chęciek za 2019 rok zarobił brutto 132 506,84 zł a sekretarz miasta Dębica P. Hadowska 146 296,22 zl brutto - jakieś wnioski chyba tylko jeden. że naprawdę Pan Starosta musi lubić swoją robotę i byc społecznikiem bo odpdowiadając za budzet powiatu i za jego zadania i go reprezentować zarabia mniej - o taka Polskę żeśmy walczyli
Logopeda
Logopeda 24.08.2020, 18:13
Uczen w Niemczech w wieku 15 lat przy nauce zawodu ogrodnik w pierwszym roku otrzymuje 750 euro brutto w drugim roku nauki 830 euro w trzecim 910 euro .Po zakonczeniu nauki jezeli znajdzie prace ,gdzie podlega wynagrodzeniu taryfowym ustawowo otrzymuje 2448 euro od pierwszego miesiaca -to jest najnizsza.Co 3 lata ustawowo podgrupa wyzej Czyli 18 latek w niemczech po zawodowce dostaje ok 10 tys zl brutto .Zawod ogrodnik.No comments
mieszkaniec
mieszkaniec 23.08.2020, 12:22
w oświadczeniu majątkowym Pana Prezydenta w pozycji wynagrodzenie jest kwota za 2019 rok 243 041,43 zł brutto jakby nie dzieląc tej kwoty nawet rokiem chińskim nie wychodzi 12 tys brutto na miesiąc !
Wyborca
Wyborca 23.08.2020, 09:20
Nie wiem, do czego mam się obudzić. Gwoli ścisłości: oprócz uposażenia podstawowego poseł otrzymuje co miesiąc dietę w wysokości 2 473,08 zł (kwota wolna od podatku), 12 150 zł ryczałtu na prowadzenie biura oraz prawo do bezpłatnych przejazdów, w tym darmowe przeloty po kraju. Czyli lekko licząc robi się ponad 20 000 zł miesięcznie. Jak za mało, niech tam się nie pchają.
Cenzorka
Cenzorka 23.08.2020, 13:45
Ponad 15 tys. ryczałtu dostaje poseł na biuro i nie są to jego własne pieniądze tylko musi je wydać na pracowników czy zapłacenie za wynajem i inne sprawy, wiec chybiony argument.
Ciekawski
Ciekawski 23.08.2020, 18:01
I oczywiście całą kasę wydaje na biuro, a nawet dokłada ze swojego.
Wyborca
Wyborca 23.08.2020, 17:04
Zawsze można zrezygnować i zająć się np. pisaniem książek.
Przysłowie
Przysłowie 21.08.2020, 22:32
Jaka praca, taka płaca.
konfitur brak
konfitur brak 21.08.2020, 20:29
Przewodniczący bardzo często delikatnie mówiąc pisze mało obiektywnie, albo obiera jeden tendencyjny kierunek, no ale z tym wpisem chyba można się zgodzić patrząc na część oświadczeń majątkowych w samorządzie dębickim, gdzie burmistrz czy starosta jako szef wielu podległych mu pracowników zarabia od nich mniej, źle to wygląda bo w końcu to szef, druga sprawa z którą należy się zgodzić to to, że pensja jednak powinna być uzależniona od zakresu obowiązków i odpowiedzialności jaka ponosi pracownik. bo myślę, że w urzędzie jest kilka przykładów, które mają duże ilości "konfitur" i raczej zdążą się spocić przy konsumpcji "konfitur" nizż przy robocie
tak
tak 21.08.2020, 17:40
O, i to rozumiem - zacząć od stanowisk najniżej w hierarchii w urzędach, szpitalach, szkołach. Urealnić ich płace i potem iść z tym do góry po wierchuszkę samą.
sierpniowy 80
sierpniowy 80 21.08.2020, 19:10
Czyli jak, po uważaniu partyjnemu, w jednym garnku różne branże, jak to wycenić chłopie ?
A jak mówisz "wierchuszkę" na koniec, na deser. (tylko wiechuszka to kto ?)
Krzychuz
Krzychuz 28.08.2020, 21:22
Teść był nauczycielem kontraktowym przed wojną w Rzeszowie w szkole podstawowej.Zarabiał 115 zł (młody nauczyciel), gdyby dotrwał, przed emeryturą jego pensja mogła być 300 do 350 zł. A prezydent Polski dostawał 7-krotną pensje nauczyciela przed emeryturą czyli ok 2100 zł. Teraz też powinno to się zmienić!!!

Pozostałe