W zawadzkim sanktuarium gra od 1973 roku

  • 01.09.2020, 10:13 (aktualizacja 01.09.2020, 10:28)
  • Janusz Grajcar
W zawadzkim sanktuarium gra od 1973 roku
Marcin Baran był wśród ponad pięćdziesięciu osób, które w listopadzie ubiegłego roku otrzymały medal Dei Regno Servire. To on odpowiedzialny będzie za oprawę muzyczną Wielkiego Odpustu w Zawadzie połączonego z obchodami 100-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Zawadzkiej.

Organistą jest od ponad pięćdziesięciu lat. Na początku grał w kościele w Bystrzycy, a od 1973 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie. Zaczynał, kiedy proboszczem był jeszcze ks. Józef Podolański.

Marcin Baran ma 70 lat. Pochodzi z Siedlisk koło Gromnika. Ojciec Władysław też był organistą. Grał w Siedliskach, a później w Gromniku, gdzie się przeprowadzili. Jego synowi praca ta spodobała się na tyle, że chciał pójść w jego ślady.

Wybrał szkołę organistowską w Przemyślu. Był w niej tylko przez rok, po jej likwidacji kontynuował naukę w Tuchowie, a równocześnie chodził do Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie. Ukończył go w 1967 roku.

W Zawadzie, gdzie przeprowadził się z żoną Marią z Bystrzycy, gra na 24-głosowych organach. Budowała je firma Wiesława Truszczyńskiego z Warszawy, kiedy proboszczem był ks. Władysław Tokarczyk.

Czytaj także: Kard. Dziwisz przyjedzie na odpust do Zawady

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kasia
Kasia 02.09.2020, 08:37
Bardzo interesujący artykuł.

Pozostałe