Herzigowej ukradli ciuchy, a bydło chodzi jezdnią

  • 04.09.2020, 12:14 (aktualizacja 05.09.2020, 00:06)
  • Tomasz Ratuszniak
Herzigowej ukradli ciuchy, a bydło chodzi jezdnią
- Do mieszkania p. Herzigowej, wdowy po adwokacie w Dębicy, wkradli się nieznani sprawcy i skradli z szafy ubrania męskie. Szczęściem zatrzymani na drodze ku kolei jako podejrzani, zostali aresztowani. Pochodzą z Łodzi - informowało we wrześniu 1932 roku ukazujące się w Dębicy Echo z nad Wisłoki.

Przedwojenni dziennikarze pisali również o wałęsających się psach, a także krowach i koniach spacerujących po ulicach. Poniżej artykuł na ten temat:

W numerze 7 i 8 "Echa z nad Wisłoki" poruszana była sprawa bezpańskich, błąkających się psów, które niepokoją spokojnych przechodniów, a spowodować mogą groźne w następstwach skutki pokąsania, a również spowodować mogą katastrofę motocyklową, czego przykład podano w numerze 8 "Echa".
Sądziliśmy, że krótkie notatki, podane z obowiązku dziennikarskiego, wystarczą zwierzchności gminnej, by sprawą tą zajęła się bodaj tak gorliwie, jak zajmuje się czasami innemi, mniej ważnemi sprawami. Tymczasem tak nie jest.
Głos obywateli, a raczej apel spokojny nie odnosi skutku: funkcjonariusze magistraccy łącznie z dwoma miejskimi lekarzami weterynaryjnymi - widocznie zbyt pochłonięci innemi sprawami - kpią sobie z apelu! - A tymczasem nadal psy bezpańskie w biały dzień, nie mówiąc już o nocach, spacerują mniej lub więcej  spokojnie po "świeżo" zamiatanym rynku i ulicach, przysparzając pracy asanacyjnej, lub w antraktach gryząc przechodzących ludzi.
Widząc, że stan taki nadal istnieć już nie może, że kpiny z bezpieczeństwa obywateli raz wreszcie ustać muszą, apelujemy gorącov do władz powiatowych, a przedewszystkiem do powiatowego lekarza weterynaryjnego, by sprawą tą zajął się i nakazał zwierzchności gminnej pilniej zająć się plagą naszego miasta, chroniąc obywateli przed utratą zdrowia, życia i chociażby przed wyrzucaniem pieniędzy na naprawę uszkodzonej garderoby.
Poruszając sprawę wałęsających się psów, nie od rzeczy będzie zwrócić także uwagę na sposób pędzenia w naszym mieście bydła rogatego i koni na pastwisko. Otóż bydełko to zbierając się w całe stada, począwszy od dzielnicy Kawęczyn, spacerkiem, bez uwięzi, chodzi sobie po całej jezdni głównej szosy, tak przecież w porze letniej ruchliwej, a nawet od czasu do czasu zaglądnie - przeszedłszy chodnik - i do miejscowych okien wystawowych, podziwiając napewno bogate wystawy tychże.
Co prawda, należy i stworzeniom wszelakiego rodzaju dać od czasu do czasu wolność osobistą, ale zdrowie i bezpieczeństwo obywateli należy przedewszystkiem mieć na oku.

Przeczytaj również: Zwraca uwagę na zaniedbane ścieżki przy ul. Nosala - zdjęcia

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
###
### 05.09.2020, 00:01
Herzigowej ukradli nie ciuchy, tylko UBRANIA!!!!!!!!!

Pozostałe