Na 3 Maja powstaje mural poświęcony Edwardowi Brzostowskiemu - zdjęcia i film

  • 05.09.2020, 14:08 (aktualizacja 05.09.2020, 21:24)
  • Tomasz Ratuszniak
Na 3 Maja powstaje mural poświęcony Edwardowi Brzostowskiemu - zdjęcia i film
Malunek przedstawiający twórcę Kombinatu Rolno-Przemysłowego Igloopol, byłego wiceministra rolnictwa, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, posła i burmistrza Dębicy powstaje na południowej ścianie bloku przy ul. 3 Maja 6. W całości sfinansowali go kibice Igloopolu Dębica, którego Edward Brzostowski był założycielem.

Mural przedstawiał będzie popiersie Edwarda Brzostowskiego na tle osiedla Słoneczne.

- Mieliśmy trzy projekty, ale ostatecznie wybrany został ten. Decyzja zapadła podczas spotkania, w którym wzięli udział kibice, przedstawiciele Rady Osiedla i rodzina Edwarda Brzostowskiego - twierdzi Sebastian Krasoń, znany również jako Plastek, jeden z autorów muralu.

Prace trwają dziś od rana i jeśli dobrze pójdzie to wieczorem malowidło uda się skończyć. Jego twórcy mogli liczyć na przychylność Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol, która nie tylko udostępniła im ścianę bloku, ale i zwyżkę. Przychylni im również są mieszkańcy osiedla.

- Jeden z sąsiadów przyszedł na przykład i zapytał, czy nie napilibyśmy się kawy. I za chwilę już był z kawą i ciastkami - uśmiecha się Plastek.

Trochę boli go, że wsparcia nie udzieliło im miasto. Ani tym razem, ani wtedy gdy tworzyli na osiedlu serię murali patriotycznych. Kibice całość kosztów, około 5 tys. zł, pokryli sami.

- Syn pana Brzostowskiego deklarował co prawda, że dołoży ile nam będzie brakowało, ale nie zgodziliśmy się na to. My jesteśmy to winni Edwardowi Brzostowskiemu. I jako kibice i mieszkańcy tego osiedla, które przecież to on zbudował - tłumaczy Sebastian.

Kiedy rozmawiamy pod mural podchodzi mężczyzna, robi zdjęcia i chwali podobieństwo podobizny Edwarda Brzostowskiego.

- I tak jest co chwila. Nie było nikogo, kto byłby niezadowolony, że ten mural powstaje - podkreśla twórca.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert
Robert 17.09.2020, 07:20
Opodal murale żołnierzy niezłomnych którzy walczyli z narzuconej nam obcej władzy sowieckiej, komunizmu itp.. I ten mural św pamięci Edwarda Brzostowskiego członka PZPR !!! A jest ustawa anty komunistyczna,, która zabrania propagowanie osób i ideologi komunistycznej narzuconej nam przez sowietów ...
Szymon
Szymon 07.09.2020, 13:03
Mam nadzieję, że kubek ciepłej kawy i kawałek świeżutkiej szarlotki dodał Wam siły w tą niedzielną cierpką pogodę pomimo, że warunki były polowe :-)
Kasza
Kasza 06.09.2020, 21:55
Inicjatywa świetna ! Wystarczyłoby ogłosić zbiórkę i bardzo szybko uzbierano by potrzebną kwotę ! Jest tylko jeden problem poziom artystyczny murala pozostawia wiele do życzenia .
Polmos
Polmos 06.09.2020, 11:36
Nie bardzo podobny do oryginału. Ale jak się podpisze kogo przedstawia to będzie dobrze.
puc
puc 06.09.2020, 09:32
Swietna inicjatywa. Upamietnia ludzi, ktorzy wiele zrobili dla miasta. Murale naprawde upiekszaja blokowiska i powinno byc ich duzo wiecej. Pamietam jeszcze na ul. Lysogorskiej mural dawnego Stomilu kazdy wie z kim/czym kojarzone jest miasto. Brawo!
wiesniak
wiesniak 05.09.2020, 21:26
Nie ublizajac jeszcze okoliczne wiaski tez mogly by cos dolozyc gdyby nie Brzostowski ich dzieci uczyly by sie w powojennych szkolach z kiblami na polu.
?
? 05.09.2020, 20:11
A Pan wiceburmistrz nie dołożył do murali patriotycznych?
mieszkaniec
mieszkaniec 06.09.2020, 09:00
Pan Brzostowski miał tylu podwładnych, który byli i sa zachwyceni jego postawą działalnością więc wystarczy ogłosić zbiórkę i kasa się zbierze w kilka sekund, no chyba, że będą musieli daćz własnej kieszeni a nie państwowej !
mieszkaniec
mieszkaniec 05.09.2020, 20:10
wymowne jest to, że Członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wymalowany został na ulicy 3 maja - Święto Konstytucji, która bardziej kojarzy mi sie z demokracja niz komuną
kolo
kolo 06.09.2020, 09:52
Konstytucja 3 maja ma niewiele wspólnego z demokracją, przeczytaj ją sobie uważnie. Nawet uchwalona została podczas nieobecności większości posłów.
mieszkaniec
mieszkaniec 06.09.2020, 19:47
tyle tylko że 3 maja obchodzimy jako również wielkie święto demokracji, to po pierwsze zle nawet wtedy była większa demokracja niż za czasów komunistów i pzpr
gajowy M.
gajowy M. 07.09.2020, 11:30
Jak żeś to przeżył - w piwnicy?
kolo
kolo 06.09.2020, 23:27
Miałeś demokrację, jak chłop był przywiązany do ziemi pana od urodzenia do śmierci jako niewolnik pańszczyźniany. Weź się człowieku nie ośmieszaj swoją wiedzą...
Mieszkancy
Mieszkancy 05.09.2020, 15:26
Brawo brawm brawo i tak dalej proszę działać
Logopeda
Logopeda 05.09.2020, 14:57
A gdzie tzw.mural firmy Bata na ul.Kolejowej
oczko
oczko 07.09.2020, 11:39
A gdzie piękny element ze zwięczenia nad budynkiem dawnej Ubezpieczalni i po wojnie nawet pierwszego Pogotowia Ratunkowego dzisiaj siedziby Poradni na ul.Kolejowej, który to element zdjęto na czas remontu i obiecano, że powróci po remoncie. Architekt miejski nie widzi?
###
### 06.09.2020, 20:55
Niestety bezpowrotnie zniszczony. A szkoda.
oczko
oczko 07.09.2020, 11:49
I w pobliżu napis czarną farbą szablonem / w innym miejscu nie pamiętam, aby ten szablon został wykorzystany / wielkości ok.0.50x0.50: MŁODZIEŻ CZYTA SZTANDAR MŁODYCH! Prześladował mnie przez lata, kiedy szedłem na dworzec PKP..
A przy okazji - kto pamięta, gdzie mieściła się pierwsza baza PKS, zanim przeniesiono ją na Błonia?

Pozostałe