Ruszył plebiscyt - oddaj głos na swoich ulubionych strażaków!

  • 12.04.2017, 13:44 (aktualizacja 12.04.2017, 13:56)
  • Admin Admin
Ruszył plebiscyt - oddaj głos na swoich ulubionych strażaków! Janusz Grajcar (archiwum OL)
Ruszył Plebiscyt Obserwatora Lokalnego na Najpopularniejszą Jednostkę Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Dębickiego. Potrwa ponad pół roku, bo w tym czasie każda z 64 OSP w całym powiecie zostanie zaprezentowana na łamach tygodnika. Ale już dziś można oddawać głosy - wykaz jednostek i przeznaczone do tego kupony drukujemy w OL. Niżej tekst, jaki na ten temat ukazał się w poprzednim wydaniu gazety. Jutro opublikujemy krótką rozmowę z druhem Władysławem Radzikiem, prezesem Zarządu Powiatowego Związku OSP, pod którego honorowym patronatem odbywa się nasza akcja. W kolejnych dniach, śladem publikacji w gazecie, także na portalu debica24eu prezentować będziemy OSP z poszczególnych miejscowości.

 

Swoją postawą udowodniają, że warto na nich oddać głos

 

Kiedy przypomnimy sobie powódź, która w 2010 roku nawiedziła powiat dębicki, od razu przed naszymi oczami pojawiają się strażacy, którzy często z narażeniem życia pomagali dotkniętym przez żywioł ludziom czy zwierzętom. Za udział w akcji zostali wtedy nawet docenieni przez premiera Donalda Tuska. Teraz to Państwo będziecie im mogli podziękować za służbę, oddając głos na swoją ulubioną jednostkę.

O tym, że warto to zrobić, przekonuje komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy st. bryg. Wojciech Buszek. Podkreśla, że są to ludzie zawsze gotowi nieść pomoc. Nie tylko tą związaną z ratowaniem życia, czy zabezpieczeniem mienia.
- Pomagają w każdej potrzebie, z jaką zwrócą się do nich członkowie społeczności lokalnej. Poświęcają swój wolny czas, nie licząc na nic w zamian - mówi Buszek.
Motywują mieszkańców do działania. Aktywizują ich i przez to próbują integrować. Są też, co szczególnie podkreśla komendant, wzorem dla młodych ludzi, którzy uczą się od nich, że można komuś bezinteresownie służyć pomocą.
O strażakach ochotnikach na łamach OL piszemy bardzo często. Nie tylko przy okazji tak spektakularnych akcji, jak ratowanie ludzi i ich dobytku podczas powodzi. Co roku organizują zawody sportowo-pożarnicze, podczas których sprawdzają swoje umiejętności w rywalizacji z innymi zastępami. Konkurują z sobą nie tylko drużyny złożone z dorosłych druhów, ale też te młodzieżowe. We współzawodnictwie udział biorą również dziewczęta w mundurach.
Tworzone są także Akademie Małego Strażaka. Trzy już funkcjonują: w Brzeźnicy, Chotowej i Łękach Dolnych. Wkrótce mają powstać kolejne.
Druhów widzimy podczas uroczystości patriotycznych i religijnych. To oni najczęściej pilnują Grobu Pańskiego od Wielkiego Piątku do Wielkiej Soboty, a w niektórych kościołach nawet do wielkanocnego poranka. Inni zabezpieczają parkingi i kierują ruchem, by każdy mógł spokojnie dojechać i wyjechać z nich.
W powiecie dębickim działają też dwie orkiestry strażackie. Jedna z nich przy OSP w Jodłowej, druga przy OSP w Pilźnie. Zarząd Powiatowy Związku OSP czyni starania, by trzecia powstała przy OSP w Żyrakowie.
W ogłaszanym właśnie przez redakcję Obserwatora Lokalnego Plebiscycie na Najpopularniejszą Jednostkę OSP w powiecie dębickim, głosowanie będzie trwało przez ponad pół roku. W tym czasie będziemy przedstawiać kolejne zastępy druhów. Co tydzień w naszej gazecie Czytelnicy będą mogli poczytać o dwóch jednostkach.
Ze strażakami ochotnikami, jeśli oczywiście wyrażą zainteresowanie wzięciem udziału w naszej zabawie, będziemy się umawiać sukcesywnie. Opublikujemy ich zdjęcia, napiszemy też o ich działalności. Wszystko po to, by jak najlepiej zapoznać głosujących z sylwetkami druhów.
W kolejnych numerach OL będą też drukowane kupony, na których będzie można głosować. Należy je wypełnić i dostarczyć do redakcji osobiście lub przesłać pocztą. Adres: ul. Żeromskiego 10, 39-200 Dębica.
U nas też i na stronie www. ol.com.pl można zapoznać się z regulaminem plebiscytu. Rozważamy także w końcowej fazie głosowania wprowadzenie możliwości przysyłania smsów.
Na razie jednak poprzeć swojego faworyta będzie można tylko na oryginalnym wyciętym z gazety kuponie. Na jedną jednostkę każdy może ich wysłać dowolną liczbę. Możliwe jest również uruchomienie głosowania sms w towarzyszących głosowaniu głównemu kategoriach dodatkowych. Nagrody dodatkowe może przyznać także Kapituła, powołana przez redakcję Obserwatora Lokalnego oraz Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Dębicy. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po konsultacji z Prezesem Zarządu Powiatowego OSP w Dębicy Władysławem Radzikiem, który sprawuje honorowy patronat plebiscytem.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas gali jesienią tego roku. Zaprosimy na nią m.in. władze samorządowe, członków Zarządu Powiatowego Związku OSP w Dębicy, komendanta PSP w Dębicy oraz innych przedstawicieli KP PSP, prezesów i naczelników jednostek OSP, na które można było głosować oraz druhny i druhów z najpopularniejszej jednostki.

Janusz Grajcar
Obserwator Lokalny nr 14/2017

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe