Raperzy też pamiętają o Ryszardzie Siwcu - film

  • 08.09.2020, 09:41 (aktualizacja 08.09.2020, 10:03)
  • Tomasz Ratuszniak
Raperzy też pamiętają o Ryszardzie Siwcu - film fot. YouTube.
Dziś (8 września) mija 52 lata od samospalenia, którego w proteście wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał pochodzący z Dębicy Ryszard Siwiec. Do wydarzenia doszło podczas dożynek na stadionie X-lecia w Warszawie.

W Dębicy upamiętnia go tablica, która 7 marca 2009 roku odsłonięta została na budynku ówczesnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Cmentarnej. Pięć lat później warszawska grupa hip hopowa PRO8L3M również uczciła pamięć Ryszarda Siwca nagrywają utwór Krzyk.

- Numer, który nagraliśmy specjalnie na potrzeby filmu "Pocztówki z Republiki Absurdu". Film opowiada historię młodej szwedzkiej reżyser, która przyjeżdża do Warszawy w celu nakręcenia materiału dokumentalnego o życiu jej rówieśników w kraju, w którym inicjatywa zmian systemowych '89 poniosła klęskę i od siedemdziesięciu lat, nieprzerwanie panuje komunizm. Inspiracją do kawałka była zapomniana już historia byłego żołnierza AK, filozofa i księgowego z Przemyśla - Ryszarda Siwca. Siwiec protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację dokonał 8 września 1968 samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów - piszą autorzy.

Utwór można usłyszeć poniżej:

Przeczytaj również: Nad Wisłoką znów zarżą konie - zdjęcia

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe