Uczniowie z Dębicy odebrali dyplomy ukończenia akademii prawa i bezpieczeństwa

  • 13.04.2017, 10:55
  • Admin Admin
Uczniowie z Dębicy odebrali dyplomy ukończenia akademii prawa i bezpieczeństwa WSPiA
Łańcut i Dębica to ostatnie miasta, w których odbyło się uroczyste zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Dyplomy odebrali uczniowie z 11 szkół Dębicy, Pustkowa i Łańcuta. Akademia od dwóch lat prowadzona jest przez Wyższa Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie w 9 miastach Podkarpacia.

Dyplomy odebrali uczniowie: Zespołu Szkół nr 4 w Dębicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy, I LO w Dębicy, II LO w Dębicy oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu.
W uroczystym wręczeniu dyplomów uczestniczyli prof. Jerzy Posłuszny - rektor WSPiA, prof. Czesław Kłak - dziekan - dyrektor Kolegium Prawa WSPiA, Andrzej Reguła - starosta powiatu dębickiego oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół zrzeszonych w Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
- Gratuluję serdecznie wszystkim słuchaczom Akademii, którzy aktywnie uczestniczyli w proponowanych przez nas zajęciach – mówił do uczniów prof. Jerzy Posłuszny.
– Gdy dwa lata temu uruchamialiśmy Akademię, nie spodziewaliśmy się, że tak skutecznie trafi ona w wasze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że bezpieczeństwo i prawo jest jedną z największych wartości, a na młodych ludzi na każdym kroku czeka wiele zagrożeń. Chcieliśmy pomóc wam uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami. Atrakcyjne zajęcia miały przybliżyć zagadnienia z różnych dziedzin, a zdobyta wiedza uczulić na najważniejsze zagrożenia. Dziękuję bardzo dyrektorom i nauczycielom ze szkół współpracujących z WSPiA za pomoc w organizacji naszych zajęć i chęć do dalszej współpracy – powiedział prof. Posłuszny.
Zadowolenia z obecności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Dębicy nie kryje Andrzej Reguła. Według starosty powiatu dębickiego tematyka bezpieczeństwa jest bardzo ważna dla całego społeczeństwa.
- Jeśli dobrze przygotujemy naszą młodzież i uświadomimy, jakie zagrożenia na nią czekają, szybciej i sprawniej będziemy mogli reagować na niebezpieczne sytuacje. Dlatego dziękuję WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej za stworzenie Akademii i wprowadzenie jej do naszego miasta. To bardzo cenna inicjatywa. Gratulacje należą się także naszym szkołom za bardzo aktywny udział w zajęciach poszerzających horyzonty młodych ludzi – uważa starosta Reguła.
W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uczniowie oprócz zajęć w szkołach uczestniczyliśmy m.in. w konferencjach i imprezach organizowanych przez Uczelnię. Odwiedzali Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Organizowano dla nich symulowane oględziny miejsca zdarzenia i rozprawy sądowe. Podczas zajęć poznawali także zagadnienia związane m.in. z cyberprzestępstwami, dopalaczami oraz prawami i obowiązkami ucznia w szkole i życiu codziennym.
Według Małgorzaty Kupis, dyrektora ZS nr 1 w Łańcucie oraz Marty Czekaj, dyrektora II LO w Dębicy, Akademia poruszyła tematy bardzo istotne z punktu wiedzenia ucznia i szkoły. Podnoszenie świadomości prawnej młodzieży i uczulanie na zagrożenia, które czekają na każdym kroku to bardzo ważny element wpierania edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym – uważają Małgorzata Kupis i Marta Czekaj.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa działa w prawie 70 szkołach z 9 miast regionu. W zajęciach uczestniczyło prawie 1500 uczniów. W organizowanie wykładów i spotkań bardzo mocno zaangażowali się nauczyciele – koordynatorzy Akademii.
Akademia powstała z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. PMAPiB swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę.
W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.
Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.

Informacja WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

Admin Admin

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe