Spełniło się marzenie kustosza

  • 14.09.2020, 19:14 (aktualizacja 15.09.2020, 10:49)
  • Janusz Grajcar
Spełniło się marzenie kustosza
- Drogą Maryi do królewskiej godności nie była władze i panowanie, ale dobroć, prostota i pokora, pełnienie woli Bożej. Koronacja to tylko symbol uznania jest niepowtarzalnej roli dla zbawienia - powiedział w homilii podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski senior.

Kardynał podkreślił też, że w Polsce niezliczone są wizerunki Matki Boga Człowieka i maryjne sanktuaria, gdzie Matka Boża spotyka się ze swoimi dziećmi. Jednym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej, z obrazem podobnym do włoskiego obrazu MB Śnieżnej, zwanej ocaleniem ludu rzymskiego. Przed nim modlił się często Jan Paweł II.

- Maryja w swym cudownym wizerunku, w tym uroczym zakątku naszej ziemi obecna jest nieprzerwanie od pięciu wieków - podkreślił hierarcha.

A jest dla tego, że ludzie ciągle do Niej pielgrzymują, by prosić, dziękować i przepraszać. To właśnie świadczy o tym, że jej cudownemu wizerunkowi należą się złote korony. Potwierdziła to swoim dekretem w 1913 roku Stolica Apostolska. A po I wojnie światowej 8 września 2020 r. nałożył je bp Leon Wałęga.

Uroczystościom 50-lecia koronacji przewodniczył kard. Karol Wojtyła, a kard. Stanisław Dziwisz był tu wtedy razem z nim. Dlatego późniejszy papież wpisał się wtedy na zawsze w historię zawadzkiego sanktuarium.

- Cieszy nas, że w zawadzkiej parafii żywy jest kult św. Jana Pawła II, sanktuarium w Zawadzie posiada relikwii Jego krwi - podkreślił metropolita senior, który podarował na 100-lecie koronacji cudownego obrazu stułę z papieskim herbem.

W niedzielę w Zawadzie odbywały się też XX Dożynki Wojewódzkie. Rolnicy dziękowali Bogu za plony i modlili się, by chleba naszego powszedniego nie zabrakło im nigdy. Starostami byli Marianna Miazga i Daniel Machala. A wieńce przywiozło ponad sto delegacji z całego Podkarpacia.

Na uroczystości przyjechali m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej bp Andrzej Jeż, starosta powiatu dębickiego Piotr Chęciek, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz i burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. Gospodarzem uroczystości był kustosz Sanktuarium MB Zawadzkiej ks. Józef Książek.

Bp Andrzej Jeż zawierzył przy tej okazji Diecezję Tarnowską pod opiekę Matki Bożej Zawadzkiej.

Poniżej galeria zdjęć z obchodów odpustowych i dożynek. Za ich udostępnienie dziękujemy p. Annie Mikrut, p. Romanowi Taborowi i p. Zenonowi Pieczonce.

Czytaj też: Misjonarz z Peru: są choroby gorsze niż Covid-19

Janusz Grajcar

Zdjęcia (52)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rys
Rys 15.09.2020, 13:56
Politycy zabrali Parafii Wielki Jubileusz 100 lecia Koronacji Cudownego Obrazu, wstawiając dożynki !
Zniesmaczony
Zniesmaczony 15.09.2020, 22:27
No cóż ,PIS zgarnął wszystko, nawet prawo do obchodów tak Wielkiego Jubileuszu- dlatego zostałem w domu :(

Ania
Ania 14.09.2020, 22:12
Straszne to.
Jestem osobą wierzącą, ale przeraża mnie bezmyślność i głupota ludzi. Wszystkich, księży również.
A późnej płacz i "módlcie się za nas".
?
? 14.09.2020, 21:48
A maseczki?
123
123 14.09.2020, 21:38
Piękna okolica ta Zawada tylko ludzie...
Mieszkaniec Zawady
Mieszkaniec Zawady 15.09.2020, 18:46
Tylko ludzie co?
Bedzie
Bedzie 16.09.2020, 17:39
Zawadzioki to fajne chłopoki !

Pozostałe