1 października przyjedzie mammobus

  • 16.09.2020, 12:17 (aktualizacja 16.09.2020, 12:48)
  • Tomasz Ratuszniak
1 października przyjedzie mammobus
W czwartek 1 października panie w wieku od 50 do 69 roku życia będą mogły bezpłatnie wykonać sobie badanie mammograficzne. Mobilne pracownie mammograficzne Lux Med przyjadą wtedy do Pilzna i Pustkowa-Osiedla.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, w którym jak przekonuje Anna Niemirska z firmy Lux Med Diagnostyka, szczególnie warto pamiętać o bezpłatnych badaniach mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanych przez NFZ.

- Wyniki realizacji programu są niestety bardzo niepokojące. Wybuch epidemii koronawirusa i związane z nim wstrzymanie na trzy miesiące pracy mobilnych pracowni mammograficznych przyczynił się do dalszego obniżenia odsetka populacji pań objętej badaniami. W marcu wynosił on niewiele ponad 38 % uprawnionych Polek, a w sierpniu spadł do zaledwie 34 % - tłumaczy, zachęcając jednocześnie do wykonania badań w Pilźnie lub w Pustkowie-Osiedlu.

W pierwszej z tych miejscowości mammobus stał będzie 1 października od godz. 9:00 do 16:00 obok Domu Kultury przy ul. Węgierskiej 30. Tego samego dnia, od godz. 10:00 do 16:00 będzie też przy Ośrodku Zdrowia w Pustkowie-Osiedlu.

W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie są leczone z powodu raka piersi a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Aby wziąć udział w badaniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr. tel.: 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.  Na badanie powinno się też zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii.

Lux Med informuje, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami firmy środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.

W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy panie,  co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu.  Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą paniom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji pań są także środki do dezynfekcji rąk.

- Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji - dodaje Anna Niemirska.

Przeczytaj również: Otwarcie Parku Zdrojowego - najpierw degustacja, potem bieg

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
g.szymaszek
g.szymaszek 16.09.2020, 14:46
dobry ruch ze strony LUX MED, troszku trzeba poczkeac chyba na Dębice?

Pozostałe