Tłumy na wałach. Kawaleria dała łupnia bolszewikom - zdjęcia

  • 26.09.2020, 22:50 (aktualizacja 27.09.2020, 10:54)
  • Tomasz Ratuszniak
Tłumy na wałach. Kawaleria dała łupnia bolszewikom - zdjęcia
Tylu ludzi co dziś, podczas inscenizacji szarży polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej, wały nad Wisłoką nie widziały dawno. Ostatnio chyba we wrześniu 2014 roku, gdy odbywały się tu I Dębickie Dni Kawaleryjskie.

Zanim jednak zebrani na wałach mogli obejrzeć inscenizację mieli też okazję zobaczyć pokaz kadryla kawaleryjskiego, posłuchać wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, czy zapoznać się z umundurowaniem, wyposażeniem i bronią dzisiejszych żołnierzy.

W klimat lat dwudziestych wprowadził zebranych historyk i znawca wojskowości dr hab. Andrzej Olejko, który był również narratorem inscenizacji. Trzeba przyznać, że inscenizacji bardzo realistycznej.

Wydarzenie, którego Obserwator Lokalny był patronem medialnym, zorganizowane zostało w ramach obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz stulecia reaktywacji 5. Pułku Strzelców Konnych.

Zaangażowali się w nie: Stowarzyszenie Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, 24 pułk ułanów, Klub Historyczny "Prawda i Pamięć", Zmotoryzowana GRH im.gen.Stanisława Maczka, GRH im. Wojciecha Lisa ps. "Mściciel", Miejski Ośrodek Kultury Dębica, JS 2017 Dębica ZS "Strzelec" JP i Miasto Dębica.

Zobacz również: Sześciu konnych zameldowało się na Rynku - zdjęcia

 

 

 

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (84)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jarek
Jarek 30.09.2020, 18:07
Przez takie imprezy to koronawirus jest w natarciu i daje nam łupnia. Można to sobie było w tym roku darować. Umarło już 7 osób to nie jest zabawa. Te zdjęcia ludzi bez masek tylko irytują. Strach.
:(
:( 30.09.2020, 15:07
Efekt waszej zabawy- żółta. strefa!
strach
strach 28.09.2020, 22:44
Covid w odwrocie?
Capstrzyki, imprezy, dożynki...
Szpital alarmuje,że nie przyjmuje.
Władza się nie boi?


anka
anka 27.09.2020, 20:12
Świetna impreza, i dla miłośników historii i nie tylko, moje dzieci były zachwycone i ja również. Brawo dla burmistrza za ten pomysł, oby więcej takich wydarzeń
7of9
7of9 27.09.2020, 14:45
powiat dębicki i cała Polska przeradza się w jeden wielki SKANSEN... co to niby ma być? jakieś dziwaczne reminiscencje, i tym żyją ludzie w XXI wieku? na prawdę? raczej z tej mąĘki chleba nie będzie! aktualny stan świadomości większości (niestety..) kojarzy mi się tylko z śmietniskiem tzw. historii. to nie może skończyć sie dobrze
Tylko folk
Tylko folk 27.09.2020, 17:07
O tak ! Jakby Panowie Burmistrzowie poprosili to wojowie ze Stobiernej być może łaskawie wyraziliby zgodę na przeniesienie swojej osady na rynek Dębicy. Wtedy byłoby tak jak trzeba.
Zawiedziony
Zawiedziony 27.09.2020, 13:41
Strzelanka piechoty jeszcze jako tako wyglądała ale już potyczka kawalerii to była tragedia... Kilku jeźdźców próbowało jakąś walkę pozorować ale reszta to raczej spotkanie towarzyskie pokazało....
nova
nova 28.09.2020, 14:49
hahahahaha za duzo filmów się naoglądałeś
majka
majka 27.09.2020, 13:08
Świetna impreza! Brawa dla miasta a przede wszystkim burmistrza Małozięcia!
mieszkaniec
mieszkaniec 27.09.2020, 12:46
brawa dla Burmistrza Macieja wspaniały organizator i włodarz miasta
PKW
PKW 28.09.2020, 14:47
Urzędnicy UM proszeni są o zachowanie powagi. Do wyborów.
Widz
Widz 27.09.2020, 20:08
Dokładnie! Nigdy w debicy nie było tak ciekawego wydarzenia które przyciągnęło tyle osób! Tylko koncerty, dożynki itd to było coś innego, brawo! Promowanie historii naszego wspaniałego kraju w tej sposob to swietny pomysł
sadi
sadi 27.09.2020, 15:58
Jeżeli takie widowisko wystarczy Ci, aby zachwycać się osiągnięciami wiceburmistrza, to może przenieś sie do skansenu i tam ze swoją mizerią pozostań, bo przynosisz wstyd innym mieszkańcom. NO chyba, że jestes pracownikiem UM i musisz tak pisać
Padalkowski
Padalkowski 28.09.2020, 14:49
Wyznawcy dorobku artystycznego Zenka Martyniuka pozwolicie na to? Bez komentarzy?
referent
referent 27.09.2020, 13:01
Hahahaha, chyba nie wywietrzało Ci oblewanie tej wiktorii kawalerii polskiej
Edward
Edward 27.09.2020, 12:05
Piękne widowisko zorganizowane przez grupę Maczka z Mielca.
Prosimy o więcej!
Koniuszy
Koniuszy 28.09.2020, 14:02
Jak to ? Nie ma w Dębicy żadnej szkapy na chodzie.
Zadowolony
Zadowolony 27.09.2020, 09:03
Piękna lekcja historii a komentator genialny. Wspaniałe widowidko Dziękujemy
7of9
7of9 27.09.2020, 14:37
ale na pewno żałujesz że zenka albo jakiegoś staszka nie było? prawda? dębica i okolice z całym tym kramem gawiedzi to jest po prostu skansen... a rzeczywistość ucieka, na prawdę ucieka, współczesny świat jest zupełnie gdzie indziej....
qyq
qyq 27.09.2020, 02:14
Dobitnie widać, że dystans nie był zachowany. Czy policja interweniowała?
Ktosik
Ktosik 27.09.2020, 07:37
Policja na kwarantannie:)

Pozostałe