Terytorialsi w Dębicy przysięgać będą po raz drugi

  • 01.10.2020, 13:37 (aktualizacja 01.10.2020, 13:50)
  • Janusz Grajcar
Terytorialsi w Dębicy przysięgać będą po raz drugi fot. Paulina Lęcznar
W niedzielę 4 października o godz. 11:00 w Dębicy odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na stadionie miejskim przy ul. Saperów słowa roty wypowie 66 ochotników tej formacji.

Wśród nich będzie 28 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 18 kobiet. Żołnierze będą przysięgać na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota - dowódca brygady odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ze względu na panującą pandemię, uroczystość odbędzie się z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID 19.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Dębicy. Organizatorem „szesnastki” był 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, a pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Czytaj też: Poligon strażacki gotowy do ćwiczeń. Akademia zaprasza

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pan Tadeusz.
Pan Tadeusz. 04.10.2020, 12:07
Satyra na wojsko, rzucanie pieniędzy w błoto.
@
@ 01.10.2020, 20:53
Trzeba nie mieć rozsądku!!!
Jarek
Jarek 01.10.2020, 15:28
Trzeba nie mieć rozsądku żeby organizować taka imprezę w fazie eskalacji koronowirusa. Zupełna bezmyślność i nie wiem czy nie przestępstwo.
Ania
Ania 01.10.2020, 14:04
Jeszcze jedna bardzo ważna i potrzebna teraz impreza.
W głowie się nie mieści

Pozostałe