Na co zwracać uwagę przy aranżacji tarasu?

  • 06.10.2020, 13:06 (aktualizacja 06.10.2020, 13:10)
  • Źródło: artykuł zewnętrzny
Na co zwracać uwagę przy aranżacji tarasu?
Projektujesz taras i nie wiesz jak się za to zabrać? Oto 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę.

1. Odpowiednie drewno

Choć taras można wyłożyć kafelkami albo zostawić na nim zwykłą betonową wylewkę, to najpopularniejszym rozwiązaniem dotyczącym pokrycia tarasu jest wykorzystanie drewna - czy to krajowego, czy egzotycznego, czy kompozytowego. Każde z nich ma swoje wady i zalety, różną wytrzymałość i wymagania dotyczące konserwacji i czyszczenia. Każdy trzeba oczywiście zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych takich jak wilgoć i zmiany temperatury, na które drewno jest niezwykle czułe. Jeśli szukasz odpowiedniego drewna, by wyłożyć nim swój taras, koniecznie zajrzyj na https://debowymlyn.pl/tarasy/ - znajdziesz tam dużo różnych rodzajów drewna, zarówno naturalnego, jak i kompozytowego, które zostało przygotowane z myślą o użytku na tarasie zewnętrznym.

2. Meble dostosowane do użytku zewnętrznego

Aranżacja tarasu to również wybór mebli, jakie się na nim znajdą. Ile tarasów, tyle projektów i zastosowań tej przestrzeni, jednak wybierając meble, warto mieć na uwadze, że będą one stale przybywać na zewnątrz. Nie ominie ich wilgoć ani zmiany temperatury, ani inne ciężkie warunki pogodowe. Nie każdy mebel wytrzyma coś takiego. Należy unikać mebli z obiciami albo miękkimi poduchami - chyba że takowe poduchy można łatwo zdjąć i schować wewnątrz każdej nocy i przy każdym załamaniu pogody. Dobrym pomysłem są również meble wiklinowe - lekkie i przenośne, można je więc wynosić na zewnątrz wiosną i jesienią, latem trzymać na dworze cały czas, a zimą schować, na przykład do garażu.

3. Elewacja domu

Taras przylega do domu, jest więc naturalnie osłonięty z przynajmniej jednej strony (i tym różni się od altany) Z drugiej strony oznacza to, że zewnętrzna ściana domu jest również ścianą tarasu. Co z tego? Przebywając na tarasie, będziemy w bezpośrednim sąsiedztwie ściany zewnętrznej budynku. A te bywają różne - ładna drewniana elewacja może być bardzo ładna i przyjemna w dotyku, jednak grudkowaty tynk jest czymś, o co wolelibyśmy się nie ocierać. Dlatego też planując taras, warto pomyśleć o doborze odpowiedniej elewacji domu, przynajmniej na tym fragmencie ściany, który będzie sąsiadował z tarasem.

4. Taras otwarty czy zamknięty?

Ważnym wyborem, który trzeba podjąć przy aranżowaniu tarasu, jest jego typ i rodzaj zabudowy. Ściana domu będzie stanowić jedną ze ścian taras, jednak niekiedy nieregularna bryła domu powoduje, że taras będzie zabudowany z kilku stron. Ponadto przy pozostałych “krawędziach” tarasu można ustawić ogrodzenie bądź, a jeśli się je ustawi, trzeba zdecydować jakie. Taras całkowicie otwarty to przyłączona do domu drewniana platforma pod dachem, za to taras zamknięty może być całkowicie ogrodzony drewnianym płotem czy siatką, na której rośnie bluszcz lub inne pnącza. Zaletą tarasu zamkniętego i ogrodzonego jest większa prywatność i ochrona przed wiatrem i deszczem (bluszcz naprawdę dobrze osłania przed wieloma wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i opadami atmosferycznymi), za to wadą - zaciemnienie i potencjalnie niższe temperatury.

artykuł zewnętrzny

Źródło: artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe