OSP CHOTOWA. Plebiscyt OL na Najpopularniejszą Jednostkę OSP 

  • 21.04.2017, 09:23 (aktualizacja 21.04.2017, 10:07)
  • Admin Admin
OSP CHOTOWA. Plebiscyt OL na Najpopularniejszą Jednostkę OSP Agnieszka Kruszyńska - Idzior
W Plebiscycie Obserwatora Lokalnego na Najpopularniejszą Jednostkę Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Dębickiego przedstawiamy pierwszą z nich - OSP Chotowa.

Nasza akcja potrwa ponad pół roku, bo w tym czasie każda z 64 jednostek w całym powiecie zostanie zaprezentowana na łamach Obserwatora Lokalnego i na portalu debica24.eu. Ale już dziś można oddawać głosy - wykaz jednostek niżej, na stronie 4. Kupony drukujemy w każdym numerze OL. Zamieszczony niżej tekst ukazał się w numerze 15/2017 Obserwatora Lokalnego.

 

OSP CHOTOWA

 

To jedna z­ najbardziej medialnych i ­najlepiej rozpoznawalnych jednostek OSP, nie tylko w­ powiecie dębickim, ale całym województwie. Było o niej głośno, kiedy ukazał się kalendarz z druhnami. Strażacy z Chotowej działają na wielu płaszczyznach. Chyba nie ma przedsięwzięć w ich miejscowości, w których by nie uczestniczyli.

Gdy tylko dostają wezwanie do remizy, rzucają wszystko, wskakują w bojowe mundury i pędzą na akcję. Wtedy - jak mówią - zawsze towarzyszy im adrenalina i stres.
- Jedziemy i nigdy nie wiemy, co zastaniemy na miejscu – mówi Ryszard Durołek, zastępca naczelnika OSP w Chotowej.
Jemu samemu najbardziej utkwił w pamięci pożar w Róży.
- Jechaliśmy jako ostatni, bo wiadomo, od nas daleko. Paliła się stodoła, w której był cały sprzęt. Zostały z niego same szkielety. Z kierownicy traktora spłynął plastik, widać było druty. Ten obraz był dla mnie tragiczny – wspomina Ryszard Durołek.
Zdarza się, że podczas takich działań ich samych od nieszczęścia dzieli zaledwie krok. Tak jak w przypadku akcji w Żdżarach, kiedy palił się samochód z instalacją gazową.
- Wszystko spłonęło, a butla nie wystrzeliła. To było prawdziwe szczęście – powtarza dwa razy Ryszard Durołek.
Ochotnicy z Chotowej nie tylko gaszą ogień.
- Każdy kojarzy straż z pożarem, czy wypadkiem, a my działamy przede wszystkim prewencyjnie – mówi Łukasz Gajewski, wiceprezes i naczelnik OSP.
Chotowscy druhowie są wyjątkowo kreatywni i aktywni. Trudno się z tymi określeniami nie zgodzić patrząc na listę dokonań z ostatniego roku. Jest na niej ponad 50 projektów. Wiele z nich to przedsięwzięcia charytatywne, w ramach których zbierają nakrętki na rzecz chorych dzieci i morsują w chotowskim zalewie. Wspomagają też akcje Mikołajkowy Dar Serca w Pilźnie, a w Krośnie - Strażacy dla ratownika. Ponadto oddają krew, biorą udział w biegach drużynowych z przeszkodami, skokach spadochronowych, turniejach piłki halowej, zawodach sportowo-pożarnicznych, pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjeżdżają też na poligon wojskowo-pożarniczy i strzelnicę wojskową. Uczestniczą we wszystkich uroczystościach, w tym religijnych.
Prawdziwą furorę zrobił kalendarz, który wydali na ten rok. Pozowały do niego członkinie drużyny żeńskiej, które są nie tylko wizytówką swojej jednostki, ale potrafi ą też obsługiwać strażacki sprzęt i udzielać pierwszej pomocy. Za sprawą ogólnopolskich mediów o kalendarzu było głośno w całym kraju. Dochód z jego sprzedaży przeznaczyli m.in. na zakup mundurów.
Wiele działań ochotników z Chotowej skierowanych jest do najmłodszych. Współorganizują festyny szkolne i rodzinne, Dzień Dziecka, spotkania w Domu Dziecka Hanka w Dębicy i mikołajkowe oraz przede wszystkim pokazy. Te ostatnie cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Mimo ery komputerów i tabletów, najmłodszym podobają się strażackie mundury. Garną się do służby w OSP.
- Jak tylko nas widzą, że idziemy do szkoły, przybiegają do okien, machają na powitanie i mówią głośno, że idzie straż - cieszy się Łukasz Gajewski.
Tak duże zainteresowanie ze strony dzieci sprawiło, że od listopada 2016 roku w Chotowej zaczęła działać Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Należy do niej 38 dzieci. Pochodzą nie tylko z Chotowej, ale też sąsiednich miejscowości. W zbiórkach z ich udziałem uczestniczą nie tylko oni, ale także ich rodzice, którzy z ciekawością przyglądają się zajęciom.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

 

Na kolejnych stronach:

  • Członkowie OSP Chotowa
  • Historia OSP Chotowa (krótkie kalendarium)
  • Wykaz jednostek z całego powiatu, na które można głosować w plebiscycie.

 

Admin Admin

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe