Na wysokim poziomie są tylko ceny biletów

  • 08.10.2020, 18:05 (aktualizacja 08.10.2020, 19:07)
  • Janusz Grajcar
Na wysokim poziomie są tylko ceny biletów
Przedstawiciele samorządów uczniowskich z siedmiu szkół średnich wzięli udział w spotkaniu on-line, na które zaproszeni zostali przez przewodniczącego SU z Mechanika Olafa Bartnika.

- Tematem poruszanym na zebraniu była komunikacja autobusowa naszego regionu. Młodzież bardzo aktywnie włączyła się w dyskusje i przedstawiła problemy uczniów związane z dojazdem do szkół. Najczęściej pojawiały się uwagi dotyczące niedopasowanego rozkładu jazdy do planu lekcji, wysokie ceny biletów oraz zły stan techniczny taboru autobusowego prywatnych przewoźników - relacjonuje Olaf Bartnik, który w spotkaniu uczestniczył wraz z wiceprzewodniczącą SU Kornelią Malinowska i przewodniczącym Rady Rodziców Tomaszem Domaradzkim.

Poza przedstawicielami ZSZ nr 1 w Dębicy, do rozmów za pośrednictwem łączy internetowych przyłączyli się także uczniowie z I LO w Dębicy, II LO w Dębicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu, Zespołu Szkół nr 4 w Dębicy i LO w Pilźnie.

To ostatnie reprezentowała przewodnicząca SU Dagmara Daniel. Na profilu FB LO Pilzno czytamy, że efektem rozmów ma być wspólna walka uczniów o wyeliminowanie problemów z komunikacją. Jest też apel do młodych ludzi dojeżdżających do szkół o robienie fotografii ukazujących zły stan techniczny autobusów. Ale też, co ważne w czasie pandemii, ludzi, którzy nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Wszytko po to, by dojazdy do szkoły nie były zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

***

O tym, że takie spotkanie się odbędzie, informowaliśmy na łamach OL w wydaniu z 15 sierpnia 2020 r. w artykule pt. Młodzież chce mieć lepszy dojazd do szkół.

Olaf Bartnik zastanawia się, czy kiedyś dojedzie autobusem z Zawierzbia na przystanek przy szkole.

Dziewiętnastolatek po wakacjach rozpocznie naukę w czwartej klasie technikum informatycznej w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. W Mechaniku jest przewodniczącym samorządu uczniowskiego. I choć sam za rok zakończy naukę, chciałby, by jego młodsi koledzy mieli łatwiejszą drogę do szkół średnich.

- Ja muszę liczyć na pomoc rodziców, a kiedy robi się cieplej, dojeżdżam rowerem - mówi Olaf Bartnik.

Bywa, że mama podwożąc go przez stanie w korkach spóźnia się do pracy. Kiedy natomiast zaczyna zajęcia później, np. od trzeciej godziny lekcyjnej, i tak musi wstać z samego rana, by zabrać się z nią do Dębicy.

Jego koledzy, którzy mają połączenia autobusowe do miasta, narzekają na coś innego.

- Skarżą się, że rozkłady nie są zgodne z planem lekcji. Raz muszą biec na dworzec, innym razem czekają dwie godziny - opowiada.

O tych problemach w imieniu wszystkich dojeżdżających do Mechanika uczniów poinformował dyrekcję szkoły. Reakcja była natychmiastowa. Paweł Miłosz przygotował odezwę i za zgodą dyrektor Bożeny Zielińskiej wysłał do starosty, burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad.

- Uczniowie z wielu zakątków powiatu dębickiego mają ogromne problemy z dojazdami. Brak połączeń uniemożliwia im udział w zajęciach pozalekcyjnych w szkole i w klubach sportowych - czytamy w piśmie.

Jego autor zauważa, że w związku z tym wielu uczniów wybiera szkoły średnie w innych powiatach. I apeluje do wszystkich samorządów o jak najszybszą reakcję.

- W mieście zaczyna brakować miejsc parkingowych, dlatego trzeba w końcu naprawić komunikację publiczną w powiecie - stwierdza Paweł Miłosz.

Olaf Bartnik będzie chciał zorganizować spotkanie z przedstawicielami innych samorządów uczniowskich. Przewodniczący rady rodziców Tomasz Domaradzki będzie zaś chciał spotkać się z pełniącymi tę funkcję w innych szkołach ponadpodstawowych.

Radny z Dębicy Józef Sieradzki, emerytowany nauczyciel ZSZ nr1, zapowiada, że będzie dążył do organizacji Kongresu Samorządowców Powiatu Dębickiego. Wszystkie te działania mają doprowadzić do lepszego skomunikowania gmin z Dębicą.

- Apelujemy do dyrektorów innych szkół podnadpodstawowych, by wystosowali podobne do naszego pisma - dodaje Paweł Miłosz.

Tak on, jak i Olaf Bartnik ma nadzieję, że już wkrótce uczniowie ze wszystkich wsi w powiecie będą mogli bez problemów dojechać do każdej szkoły. Może to być połączenie z przesiadką na dworcu, ważne by mogli przejechać trasę na jednym bilecie.

Czytaj też: Złoty Prym dla II LO. Najlepsza szkoła na Podkarpaciu

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
housewife
housewife 09.10.2020, 11:35
Może wreszcie rozliczymy naszego wspaniałego wójta ze złych decyzji, zamiast narzekać. To pięknie, że młodzież się organizuje, ale czy to nie my pozwoliliśmy no to ci się dzieje? Czy po zakupie przez MKS nowych, klimatyzowanych autobusów zerwanie z nim umowy przez wójta to nie jest najłatwiejsza droga do przejęcia nowego transportu za bezcen, za kilka lat, przez znajomego. Tak załatwiono zakłady mięsne i inne duże przedsiębiorstwa naszego rejonu. Czy nie czas na zmianę ?
sasi
sasi 09.10.2020, 14:04
bredzisz, umowę zerwał burmistrz, jak nie wiesz co piszesz, to nie pisz
gm1
gm1 09.10.2020, 15:33
bredzisz to ty. burmistrz zerwał umowę bo rokosz chciał transport za darmo opłacany przez mieszkańców miasta Dębica! i nie pisz takich farmazonów jak g.wno wiesz.
Edwin
Edwin 09.10.2020, 13:42
Dokładnie . Wybory i wszystkich z tego towarzystwa na odstawkę .
Anna
Anna 09.10.2020, 10:42
To co zrobiła gmina z transportem publicznym to jest kpina z mieszkańców . Na wyborach pokażemy Rokoszowi i jego radnym gdzie ich miejsce. Najwyższy czas ten beton rozwalić.
wyborca pasażer
wyborca pasażer 09.10.2020, 08:58
Szkoda nawet komentować. Jedyne co mogę zrobić to przy wyborach samorządowych podziękować odpowiedzialnym za ta sytuację. W przypadku ich braku na kartce wyborczej ich poplecznikom
Melania
Melania 08.10.2020, 21:03
Brawo młodzi! Może wy cos zdziałacie! To co zrobiła Gmina Dębica z komunikacją woła o pomstę do nieba.Ceny biletów miesięcznych poszybowały w górę (chociaż paliwo staniało). Na trasie Pustków Osiedle -Dębica (obojetnie jaki przystanek) bilet miesięczny kosztował 48 zł.Obecnie w Ogrotrans 69 zł i trzeba się okreslic z jakiego przystanku odjeżdzasz i na jaki przyjeżdzasz.Oprócz tego musisz kupić od 1 dnia miesiąca, nie można np/ od 15 do 15. Jesli się jest chorym i nie korzysta np przez pierwsz dwa tygodnie miesiąca to i tak trzeba kupic od 1 dnia.Horror i zdzierstwo, niespotykane w żadnym mieście.Oby jak najszybciej wrócił MKS!!!
Melanin
Melanin 09.10.2020, 12:15
Koszty utrzymania firmy przewozowej to nie tylko cena paliwa.
pieszy pasa żer
pieszy pasa żer 09.10.2020, 09:05
jak to, pamiętam zapewnienie ze strony UG że nic się nie zmieni. Rozkład jazdy się nie zmieni, ceny biletów się nie zmienią bo taką mamy umowę ze sprawdzonym i solidnym przewoźnikiem. Prawda jest natomiast taka, że zmieniło się dużo. Niestety nic na lepsze.
Anka
Anka 09.10.2020, 10:44
Przy wyborach się to nagłośni i to bardzo jak traktują mieszkańców .
mordka1
mordka1 09.10.2020, 15:36
może i się nagłośni ale co z tego? na radnych każdy wybierze lokalnie tych których zna, a większość w gminie pracuje to i wójt ma ich w kieszeni. i taki deal że nic się nie zmieni.
Pasażerka
Pasażerka 08.10.2020, 20:35
Boże! Chyba upadnę! Młodzież ma robić zdjęcia tym, którzy nie noszą maseczek? Przecież to właśnie młodzież w 99% jeździ z maseczkami w plecakach. A przy tym drą się na cały autobus, obejmują się na powitanie. Żadne prośby o zasłanianie nosa i ust do nich nie docierają. Chyba ja zacznę robić im zdjęcia i potem spotkam się z inicjatorem tej akcji. Porozmawiamy o przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Przypomnę również, że nie tylko młodzież dojeżdża. Są też pasażerowie jadący do pracy i zmiany rozkładu jazdy "pod uczniów" nie zawsze jest im na rękę.
Pasażerka
Pasażerka 08.10.2020, 18:48
Super , że młodzież ma taki plan. Popieram szczególnie zdjęcia osób ,które nie noszą maseczek. Każdy młody umie sobie zrobić selfie. To młodzież nie nosi maseczek, lekceważy zasady panujące w autobusach, trzymają brudne buty na siedzeniach, włączają bardzo głośną muzykę, używają wulgaryzmów . Popieram wniosek o poprawę warunków podróżowania.

Pozostałe