Próbowałam, ale nie dało powstrzymać się łez

  • 09.10.2020, 12:21 (aktualizacja 09.10.2020, 12:36)
  • Janusz Grajcar
Próbowałam, ale nie dało powstrzymać się łez
Piękne i mocne. Bardzo głębokie i wzruszające, a zarazem prawdziwe i ukrywane. Cudne. Próbowałam, ale nie dało powstrzymać się łez. Warto było to zobaczyć. To kilka opinii zasłyszanych po spektaklu muzycznym Pieśń na Pieśniami wystawionym przez Teatr Exit w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

Tak relacjonuje go ks. Krzysztof Fejkiel, wikariusz z parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy:

Ukryte piękno, wrażliwość – to wszystko przekazali zebranym widzom artyści – pełnosprawni i niepełnosprawni. Biblijne fragmenty Pieśni nad pieśniami zabrzmiały w muzycznej interpretacji oraz recytacji osób niepełnosprawnych fizycznie, a zarazem pełnosprawnych w świecie duchowym i artystycznym. Spektakl, dotknął sedna chrześcijańskiego życia, stał się absolutnie niezwykłym doświadczeniem. Był jakby docieraniem do jądra miłości, patrzeniem na miłość po zdjęciu wszystkich „światowych” filtrów - sztucznej atrakcyjności, wybujałego erotyzmu i pustych, emocjonalnych gier. Docieranie do całkiem nieznanych obszarów.

Założyciel teatru Exit Maciej Sikorski mówi o misji grupy w następujący sposób:

Szukamy prawdziwego piękna, nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu. Nasza twórczość głownie opiera się na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że ma ono moc zmieniania ludzi. Chcemy tworzyć rzeczy piękne w świecie zawłaszczonym przez brzydotę, chcemy spotkania i relacji, nie skandalu czy szyderstwa. Pragniemy nieść przykład ludziom, dawać nadzieję i zagrzewać do walki.

Teatr Exit powstał w listopadzie 2016 roku w Krakowie, w ramach warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia Klika, które na różne sposoby aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami. To miejsce spotkania artystów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Teatr Exit to przestrzeń, w której spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne, w zdecydowanej większości bardzo chore – cierpiące na wielokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe światy łączy wspólna pasja – teatr i muzyka. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie. Tylko wówczas możliwe jest prawdziwe przyjecie siebie nawzajem, czyli wspólna wymiana darów.

Na scenie w Dębicy wystąpili: Natalia Lewandowska, Marcin Konik, Asia Sych, Ryszard Waligóra, Kamil Padlikowski, Adam Szewczyk, Tomasz Drozdek. Na wiolonczeli grała Małgorzata Oczko. Za muzykę odpowiadał Adam Szewczyk, a o scenografię zadbała Anna Mendera.

Czytaj też: Radek Rak z literacką nagrodą Nike 2020

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe