Koronawirus: Burmistrz namawia, by nie wysyłać dzieci do przedszkola

  • 10.10.2020, 13:58 (aktualizacja 10.10.2020, 14:14)
  • Tomasz Ratuszniak
Koronawirus: Burmistrz namawia, by nie wysyłać dzieci do przedszkola fot. sandid z Pixabay
Choć Sanepid nie zdecydował o zamknięciu placówki, ponieważ osoba zakażona od tygodnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, to Wojciech Staniszewski uważa, że lepiej dzieci tam nie posyłać.

Burmistrz Brzostku poinformował na swoim facebookowym profilu, że jednak z osób pracujących w działającym w tej miejscowości przedszkolu okazała się być zakażona koronawirusem. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia Wojciecha Staniszewskiego dotyczącego sytuacji epidemicznej w gminie Brzostek.

Drodzy Państwo,
generalnie radzimy sobie z problemem Covid-19 i wzajemnie sobie pomagamy. Są jednak zachowania, które warto może zmienić. Po pierwsze to osoby, które mają potwierdzoną obecność testem koronawirusa nie spacerują między nami. Mają po prostu obowiązkową izolację. Po drugie kwarantannie podlegają też osoby, które z zarażonymi miały kontakt. Jest zrozumiałe, że w stosunku do osób, które pracują np. w Urzędzie Miejskim, czy w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej zachowujecie Państwo dystans. My to rozumiemy. Wszyscy mamy wprawdzie testy ujemnie, ale oczywiście nie oczekujemy, że nam ktokolwiek będzie się rzucał w ramiona. Sami się dalej obserwujemy licząc, że nie będzie już więcej zachorowań. Zachowujemy więc wszelkie środki bezpieczeństwa i unikamy niepotrzebnych wyjść. Nie ma jednak potrzeby widząc nas, by uciekać na drugą stronę chodnika czy udawać, że nas się nie zna. Można nas ominąć np. w odległości 2 metrów i przyjaźnie się uśmiechnąć. Wirus Covid19 niej jest chorobą weneryczną, tylko czymś, co realnie może spotkać każdego mieszkańca, nawet najbardziej cnotliwego. Jutro może się okazać, że dotyczy to... Ciebie. Jest też bardzo duże prawdopodobieństwo, że za jakiś czas pandemia minie, a my wrócimy do normalnego życia. Warto dostrzegać taką możliwość i zachowywać się zgodnie z zaleceniami i czerpać z dostępnej wiedzy na temat wirusa. Po co za jakiś czas mamy się czuć głupio z powodu naszego wcześniejszego zachowania.
Chce jeszcze Państwa powiadomić, że pracownikom naszej gminy, którzy mieli wynik niejednoznaczny w pierwszym teście przeprowadzono ponowne badania. Niestety, ale w urzędzie mamy w dwóch przypadkach wynik pozytywny a w ośrodku pomocy społecznej jeden. Łącznie po wszystkich testach i poprawkach w urzędzie mamy 6 zakażeń a w pomocy społecznej 11. Pojawiło się natomiast jedno zakażenie wśród pracowników brzosteckiego przedszkola. Wprawdzie decyzja Sanepodu jest taka, by nie zamykać placówki ( osoba zarażona od ponad tygodnia była na zwolnieniu lekarskim ), ale jeśli macie Państwo możliwość innej opieki nad dziećmi, to zachęcam. Na koniec powiem trochę żartem, że nie pamiętam, kiedy mogłem ostatnio iść przez miasto i nikt o nic mnie nie pytał... nawet telefonów jest mniej. Tylko na FB dalej jest absolutna pewność, że rozmawiając że mną można czuć się bezpiecznie.
Wojciech Staniszewski
 
Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzyś
Krzyś 11.10.2020, 07:54
Panie Burmistrz.
Rozumie bezpieczeństwo ludzi, ale nie ma innej możliwości poinformowania ludzi którzy mieli jakiś kontak z osobami z covid niz oficjalnie na fb. Przecież w przedszkolu jest lista dzieci z numerami telefonów do rodziców. Może należy pomyśleć o ludziach juz chorych, i nie robić na nich nagonkę.
Myśli Pan, że jak ludzie będą sie bardziej bać to będzie mniej zakażeń? Według mnie jeszcze więcej bo stres znacznie obniża odporność.
Życzę wszyskim zdrowia uważajmy na siebie ale nie popadajmy w obłęd.
Brzostowianka
Brzostowianka 10.10.2020, 16:16
Szanowny Panie burmistrzu czy ja jako mieszkaniec gminy Brzostek czujący się źle i wykazujący objawy koronawirusa mogę liczyć podobnie jak Pańscy pracownicy na wykonanie testu za publiczne pieniądze? Niestety pomimo kontaktu z osobą zakażoną i wyraznych objawów sanepid i lekarz pierwszego kontaktu nie wyrażaja na to zgody a nie stać mnie na 500 zł test ponieważ straciłam pracę przez covid. Dziękuję za odpowiedź z góry

Pozostałe