Wrócili do szkolenia bojowego - zdjęcia

  • 12.10.2020, 21:58 (aktualizacja 12.10.2020, 22:13)
  • Grzegorz Król
Wrócili do szkolenia bojowego - zdjęcia Fot. WOT.
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wrócili do szkolenia bojowego w stałych rejonach odpowiedzialności. W miniony weekend na terenie Podkarpacia ćwiczyło ponad 700 terytorialsów. Na wniosek komendanta wojewódzkiego policji żołnierze WOT wrócili do udzielania wsparcia policji w zakresie prowadzenia kontroli kwarantanny. W dalszym ciągu zespoły medyczne złożone z żołnierzy OT pobierają wymazy na terenie całego województwa.

Ostatnie trzy miesiące szkolenia kryzysowego było ukierunkowane na doskonalenie kompetencji specjalistycznych oraz współdziałania z innymi służbami. Na początku października żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wrócili do szkolenia bojowego. Nie inaczej było w miniony weekend, ponad 700 terytorialsów brało udział w szkoleniu rotacyjnym w swoich rejonach, prowadząc tam zajęcia obronne i taktyczno-ogniowe. 

10 października żołnierze mieleckiej kompanii wchodzącej w skład 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy brali udział w gminnych zajęciach obronnych pod kryptonimem Przecław-Październik 2020. Organizatorem szkolenia był Urząd Miasta w Przecławiu. Scenariusz dla kompanii był bardzo obszerny. Żołnierze, ćwiczyli m.in. ewakuację personelu z zagrożonego terenu i budynków. 

- Taka forma szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności kompanii w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału z administracją samorządową. Umożliwia również przeprowadzenie szkolenia w warunkach naturalnych, realizację procesu dowodzenia poprzez planowanie i organizację działań, ich realizację oraz kontrolę wykonania. Żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania udziału w ćwiczeniach obronnych czy kryzysowych w ich rodzinnych miejscowościach – podkreślił por. Andrzej Koszyk, dowódca mieleckiej kompanii.

Kilka dni temu żołnierze wrócili też do wsparcia policji, która w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdza osoby objęte kwarantanną. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medycznych oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne.

Na wniosek wojewody 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oddelegowała trzy zespoły medyczne wspierające Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. Żołnierze pobierają wymazy w domach osób przebywających w kwarantannie, jak również metodą drivethru oraz walk thru. W sumie do tej pory wojskowi medycy pobrali blisko 8 tys. wymazów.
Czytaj także: Odznaczenie dla plut. Sujdaka, ale na tym nie koniec

Grzegorz Król

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
LK
LK 13.10.2020, 17:30
Beda walczyc z koronawirusem?

Pozostałe