Rodzice mają prawo pochować nienarodzone dzieci

  • 13.10.2020, 09:00 (aktualizacja 13.10.2020, 09:11)
  • Janusz Grajcar
Rodzice mają prawo pochować nienarodzone dzieci
Pochówek 90 nienarodzonych dzieci odbędzie się w niedzielę 18 października na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.

- Dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie życia, przed narodzinami też, jest takim samym człowiekiem, jak każdy z nas - podkreśla Krystyna Wolska, wiceprezes Dębickiego Hospicjum Domowego.

Polskie prawo zapewnia rodzicom możliwość pochowania dziecka, które urodziło się martwe, bez względu na czas trwania ciąży. Bywa jednak, że niektórzy pozostawiają martwe dzieci w szpitalu.
Dlatego DHD chcąc uczcić 100-lecie urodzin swojego patrona Jana Pawła II, podjęło działania, by zorganizować ich pochówek. Konieczne było w tym celu podpisanie porozumienia pomiędzy burmistrzem miasta a dyrektorem szpitala oraz uzgodnienie zasad z administratorem cmentarza.

W niedzielę 18 października uroczysty pochówek odbędzie się po raz pierwszy na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej. Poprzedzi go msza św. o godz. 13:00 w kościele Miłosierdzia Bożego sprawowana w intencji tych, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku poronienia czy przedwczesnego porodu.

- Zapraszamy rodziców zmarłych dzieci - mówi Krystyna Wolska.

Przed Eucharystią będą mogli napisać imiona martwo urodzonych dzieci na przygotowanych karteczkach. Mogą je również przesłać wcześniej na adres mailowy: [email protected] Wszystkie zostaną złożone przed ołtarzem, a po mszy do mogiły z urną z prochami dzieci. Uroczysty pochówek odbędzie się z udziałem kapłana. Jego koszt zostanie pokryty z budżetu miasta.

Kolejne pochówki będą odbywać się dwa razy w roku. W pierwszą niedzielę po 25 marca, kiedy obchodzony jest Dzień Świętości Życia i w niedzielę po 15 października, która na całym świecie poświęcona jest wspomnieniu Dziecka Utraconego. W 2021 roku będą to 28 marca i 17 października.

Czytaj też: Próbowałam, ale nie dało powstrzymać się łez

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe