Odrestaurowali największy cmentarz w Okręgu V - film

  • 19.10.2020, 21:12 (aktualizacja 19.10.2020, 21:47)
  • Grzegorz Król
Odrestaurowali największy cmentarz w Okręgu V - film Fot. Screen z filmu Michała Dziedzica.
Pierwszowojenna zabytkowa nekropolia w Bukowej (gm. Brzostek) doczekała się gruntownego remontu. Teraz cmentarz w niczym nie przypomina tego sprzed kilku tygodni.

- Podniesiony z kompletnej ruiny cmentarz z I wojny światowej w Bukowej. Jest satysfakcja! Na terenie gminy mamy jeszcze kilka takich cmentarzy, ale te najbardziej zniszczone mamy już odrestaurowane - napisał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Brzostku Wojciech Staniszewski.

Cmentarzowi w Bukowej został nadany numer 218. Jest jedną z 26 takich pamiątek w okręgu V - Pilzno, które przypominają o wojnie w latach 1914-1918. I jednocześnie to największy cmentarz w tym okręgu. Jego powierzchnia to 7 200 metrów kwadratowych. Zaprojektowany został przez Michaela Matscheko von Glassner. Znajduje się na nim kapliczka, a w niej trzy obrazy o tematyce religijno-wojennej. Przypisuje się im autorstwo Franzowi Polednemu. Większość pochowanych tam żołnierzy to ci z armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Według różnych danych spoczywa tam od 140 do 170 osób. Niektóre źródła podają, że pochowany został tam także jeden Niemiec z 271. Rezerwowego Pułku Piechoty. Remont pochłonął ok. 270 tys. zł, z czego 170 tys. zł pochodziło z dofinansowania.

Poniżej prezentujemy krótki film autorstwa Michała Dziedzica, na którym można zobaczyć obecny wygląd cmentarza w Bukowej.

Czytaj także: Drogę zamkną jutro. Utrudnienia także po weekendzie

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe